تشخیص اوتیسم در کودکان

اوتیسم چیست؟

سایت سلامت ایرانیان : لطفا مطلب ارسال شده در انجمن بیماریهای خاص اوتیسم چیست؟ را در ادامه ببینید.

 تشخیص اوتیسم در کودکان

یک اختلال عصبی رشدی است که با نقص در مهارتهای اجتماعی ارتباطی و وجود رفتارهای تکراری مشخص می گردد. – – بروز تغییرات عمده در معیارهای تشخیصی اتیسم در ۳۰ سال گذشته و علی الخصوص بعد از انتشار نسخه ی پنجم DSM در سال ۲۰۱۳میلادی باعث شده است که امروزه اتیسم به عنوان یکی از شایع ترین اختلالات عصبی رشدی در نظر گرفته شود. افزایش تعداد کودکان -دارای اختلالات طیف اتیسم در سالهای اخیر از یک سو و اثبات اهمیت استفاده از مداخلات زودهنگام و شاهد محور از سوی دیگر باعث شده است که خانواده های این کودکان , متخصصین , درمانگران و فراهم کنندگان خدمات درمانی – آموزشی همواره به دنبال یافتن مداخلات موثر برای این دسته از کودکان باشند.

درمان بیماری اتیسم
به گزارش DSM-5 در حال حاضر میزان شیوع اختلال طیف اتیسم در آمریکا و سایر کشورها –هم در کودکان و هم در بزرگسالان- در حدود ۱% است. این بدین معنا است که در کشوری مانند ایران با جمعیت حدود ۷۰ میلیون نفر احتمال می رود حدود ۷۰ هزار فرد دارای اختلالات طیف اتیسم وجود داشته باشند و این تعداد هر روز در حال رشد است. به نظر می رسد که با وجود همه گیری این بیماری در جهان، باید سیاست‌های ایران با سیاست‌های جهانی هم راستا باشد.
با این که اختلالات طیف اتیسم  مادام العمرهستند،  اما فرد دارای اختلال، با آموزش های مستمر می تواند از زندگی طبیعی تری برخوردار شود.
امروزه توجه به درمان و توان بخشی کودکان دارای اختلالات طیف اتیسم اهمیت زیادی پیدا کرده است. زیرا با به کارگیری فنون و روش های درمانی جدید می توان این کودکان را به گروه همسالانشان نزدیک کرد. توانبخشی بهنگام افراد دارای اتیسم موجبات فعال بودن این افراد در آینده جامعه را فراهم می سازد و چنانچه از زمان طلایی و مناسب توانبخشی بگذرد یا این امرناقص بماند، شاهد تاثیرات منفی شغلی و اجتماعی این افراد در آینده خواهیم بود.تحقیقات نشان داده است که تشخیص بهنگام این اختلالات،  در درمان و بهبود وضعیت کودکان مبتلا بسیار مؤثر است.

تشخیص بیماری اوتیسمهر چقدر زودتر بتوان این اختلالات را در یک کودک تشخیص داد، زودتر هم می شود از برنامه های درمانی برای کمک به این کودکان بهره برد و بعلاوه هر چه برنامه توانبخشی منظم تر و دارای ساختار دقیق تری باشد، می توان نتایج بهتری را بدست آورد.

آیا اشخاص اوتیسمی قادر به کار کردن هستند؟

 • تحقیقات نشان داده است که افراد مبتلا به اتیسم می توانند در صورت حمایت صحیح در انواع مختلفی از مشاغل موجود در اجتماع کار کنند . اما دلایل بسیاری وجود دارد که این افراد بیکار هستند و واجد شرایط برای خدمات پشتیبانی هم نمی باشند . برخی از افراد مبتلا به اتیسم همه روزه با چالش های یادگیری اجتماعی و رفتاری مواجه هستند و به دلیل این چالش ها آ نها غالبا برای انجام فعالیت های مختلفی در خانه ، مدرسه و اجتماع نیازمند حمایت هایی می باشند و این حمایت ها نیاز به برنامه ریزی دقیق دارند.
  ۱۴ فروردین روز جهانی آگاهی بخشی درباره این اختلال است و در سراسر دنیا به صورت نمادین از رنگ آبی برای این مسئله استفاده می‌شود. به همین خاطر ساختمان‌های بسیاری در نقاط مختلف جهان این روزها به رنگ آبی درآمدند تا توجه مردم به آگاهی درباره این اختلال جلب کنند.
  فیلم های متعدد نیز دررابطه با این بیماری ساخته شده است .برای آشنایی درباره اوتیسم می‌توانید این فیلم‌های سینمایی را ببینید:
 •  مرد بارانی rain man
 • فارست گامپ Forrest Gump
 • سقوط خاموش silent fall
 • اسم من خان my name is khan
 • چی گیلبرت گریپ را آزار میداد what’s eating Gilbert Grape
 • کیک برفی snow cake
 •  رمز مرکوری mercury rising
 • حضورbeing there

اوتیسم چیست؟

امیدواریم از مطلب ارسال شده اوتیسم چیست؟ استفاده کافی برده باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *