تاثیر دندان خراب بر بیماریها

مشکلات دهان و دندان موجب چه بیماریهایی میشود؟

سلامت دهان و ارتباط آن با بیماری های مزمن:

سایت سلامت ایرانیان : لطفا مطلب ارسال شده در انجمن بیماریهای خاص سلامت دهان و ارتباط آن با بیماری های مزمن: را در ادامه ببینید.

مشکلات دهان و دندان موجب چه بیماریهایی میشود؟

آیا میدانید مراجعه به دندان پزشک ممکن است به سلامت شما دراینده کمک کند. تحقیقات انجام شده در ژورنال انجمن امراض پیری امریکا نشانگر وجود رابطه بین سلامت دهان و سلامت عمومی می باشد. این زمینه نیازمند تحقیفات بیش تر است.

بر اساس گزارشات کلینیک مایو، سلامت دهانی ضعیف با بیماری قلبی در ارتباط است، انتشار باکتری ها، بیماری دیابت و همچنین ایدز با کاهش مقاومت عفونی منجر به تشدید مشکلات دهانی می شود.

((با افزایش میزان جمعیت سالخورده ، مطالعه در زمینه سلامت دهان و بیمارهای مزمن مربوط به آن دارای اهمیت زیادی شده است. محققان به این نتیجه رسیده اند که یک مسیر التهابی مشترک ممکن است کلید اصلی در این زمینه باشد.))

همچنین نویسنده اشاره می کند که حدود ۳۶% افراد بالای ۷۰ سال در امریکا دچار بیمارهای مزمن هستند. بر طبق گزارشات انجمن الزایمر، حدود ۵٫۴ ملیون از مردم کشور امریکا دچار بیماری الزایمر که شایع ترین نوع دمانس است می باشند

شدت و اسیب ناشی از بیماری های مزمن با افزایش سن بیشتر شده و با توجه به نرخ جمعیت تشدید این مشکل در سال ۲۰۱۵ انتظار می رود.

در همین زمان، شواهد نشان می دهد میزان بالای بیماری های دهان در افراد بزرگسال در افرادی که دچار بیمارهای مزمن اسیب رسان به طور قابل توجه ای بیشترشده است.

شواهد مرتبط با دمانس

دکتر بی وو در مدرسه پرستاری دانشگاه دوک در دورهام تحقیقاتی در هدف ارتباط احتمالی موجود بین سلامت دهان و بیماری های مزمن و آسیب رسان در افراد بزرگسال انجام داده است.

تحقیقات انجام شده توسط این تیم در بین سال های ۱۹۹۳ تا ۲۰۱۳ با استفاده از داده ها مقطعی  که در یک دوره زمانی خاص گردآوری شده و داده طولی که در یک دوره جمع آوری شده آنالیز شده است.

تحقیقات نشان می دهد که معیارهای سلامت دهان، مانند تعداد دندان ها، تعداد پوسیدگی ها موجود و بیماری های پریودنتال و یا بیماریهای مربوط به لثه ممکن است نشان دهنده ریسک بیماری های مزمن و یا دمانس باشد.

البته هر چند بعضی از مطالعات ارتباط معنا داری در این زمینه نشان نمی دهند و یافته های بر اساس تعداد دندان ها و پوسیدگی شان مورد بحث هستند. شواهد اندکی بین بیماری پریودنتال مانند التهاب لثه و بیمارهای مزمن و اسیب های ناشی از آن وجود دارد.

همچنین این گروه به این نتیجه رسیده اند که  شواهد ناکافی برای اثبات وجود عوامل مشترک برای ایجاد التهابات و یا ارتباط بین سلامت دهان و بیمارهای مزمن وجود دارد.

تاثیر دندان خراب بر بیماریها

دکتر وو می گوید:

نتایج تحقیقات پزشکی  نشان می دهد که نرخ ابتلا به مشکلات دهان در افراد سالخورده دچار بیماری های مزمن به ویژه با دمانس به طور قابل توجه ای بیشتر است. علاوه بر این، عوامل دیگری که با عدم سلامت دهان در ارتباط هستند مانند، سوء تغذیه و بیمار های سیستماتیک مانند دیابت و بیمار های قلبی و عروقی  نیز با عملکرد ضعیف بیمارهای مزمن در ارتباط است.

همچنین این گروه برای مطالعات بیشتر در این زمینه پیشنهاد جمع آوری اطلاعات از یک جمعیت بزرگتر و نمونه های انتخاب شده ای که معیار استانداردی از بیمار های مزمن و مشکات دهان باشند و همچنین روش های پیچیده انالیز و بررسی داده ها را پیشنهاد می دهد.

 

سلامت دهان و ارتباط آن با بیماری های مزمن:

امیدواریم از مطلب ارسال شده سلامت دهان و ارتباط آن با بیماری های مزمن: استفاده کافی برده باشید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *