خطرات قلیان برای پوست

آیا از آسیب هایی که کشیدن قلیان به پوستتان می زند اطلاع دارید؟

امروزه یکی از تفریحات جوانان  کشیدن قلیان است و در بین خانم ها نیز رواج یافته است .استفاده از محصولات دخانی و قلیان آسیب های زیادی را به پوست وارد می کند .با هر پک قلیان حدود 300 سی سی دود وارد ریه ها و خونتان می شود و سبب بروز مشکلات قلبی ، ریوی و پوستی می شود . برای  آگاهی بیشتر در مورد عوارض قلیان بر روی پوست خواند این مطلب را از دست ندهید .

پیری و ایجاد چین و چروک بر روی پوست

استفاده از قلیان در تسریع فرآیند پیری پوست موثر بوده و با کاهش جریان خون در پوست  در پیری  و ایجاد چین و چروک پوستی موثر ست.

 

تغییر رنگ پوست

تغییر رنگ پوست

یکی دیگر از عوارض کشیدن قلیان  ایجاد تغییر در رنگ پوست می باشد .رنگ پوست درخشندگی خود را از دست داده و کم کم به سمت تیرگی می رود .دود قلیان به علت داشتن مونوکسید کربن جایگزین اکسیژن موجود در پوست شده و با کاهش جریان ورودی به رگ های پوستی سبب کدر شدن پوست و از بین رفتن شفافیت آن می شود .

سرطان پوست

در صد ابتلا به سرطان پوست در افرادی که قلیان می کشند بالاتر از سایر افراد می باشد .البته قلیان کشیدن نه تنها موجب ابتلا به سرطان پوست می شود بلکه احتمال ابتلا به سرطان ریه، گلو، دهان و مری را نیز افزایش می دهد .تحقیقات نشادن داده است که خطر ابتلا به سرطان ها در این دسته از افراد 3 برابر بیشتر از سایرین می باشد .

 پف کردن زیر چشم

پف کردن زیر چشم در افرادی که قلیان می کشند  4 برابر بیشتر از  سایر افراد می باشد .کمبود نیکوتین در بدن از دلایل اصلی ایجاد شدن پف زیر چشم محسوب می شود .

کم پشت شدن موها

سموم و مواد شیمیایی موجود در دود قلیان به فولیکول های مو آسیب وارد کرده و سبب تخریب آن ها و نتیجتا ریزش موها می شود .این دسته از افراد رشد موهای کمتری نسبت به دیگران دارند و موهایشان کم پشت است.
قلیان کشیدن در صد ابتلا به سرطان ها را افزایش می دهد

شل شدن پوست

مواد مضر موجود در دود قلیان باعث شل شدن پوست و افتادگی آن می شود .پوست افرادی که دائما از قلیان استفاده می کنند دارای ترک های پوستی و فاقد خاصیت ارتجاعی می باشد .چرا که دود قلیان کلاژن پوست را تخریب کرده و از این طریق باعث شل شدن پوست می شود .

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *