چگونه هنگام رفتن به استخر از پوستمان مراقبت نماییم؟

ورزش شنا از محبوب ترین ورزش های فصل گرماست اما پیدا کردن یک استخر استاندارد و بهداشتی لازمه انجام این ورزش است اگر می خواهید در روز های گرم تابستان از شنا کردن لذت ببرید و سلامتی پوستتان به دلیل رفتن به استخر به مخاطره نیفتد این مطلب را تا انتها بخوانید

 استفاده از استخر و بهداشت پوست

یکی از ورزشها و تفریحات پر طرفدار شنا است .با شروع فصل گرما معمولا میزان استفاده افراد از ورزشهای آبی مانند شنا و مراجعه به استخرها بیشتر می شود. بر این اساس به خاطر داشتن یک سری موارد به منظور حفظ سلامت پوست و اجتناب از بروز مشکلات پوستی ثانویه به مراجعه به استخر ها خالی از لطف نیست. در این زمینه نکاتی حایز اهمیت است که در ادامه به مرور برخی از آنها می پردازیم.

شایع ترین مشکلات پوستی هنگام استفاده از استخر چیست؟

گروهی از مشکلات پوستی در استفاده از استخر ثانویه به تماس زیاد پوست با آب می باشد که معمولا در افرادی که سابقه حساسیت و اگزمای جلدی داشته اند بیشتر دیده می شود. این حالت معمولا با خشکی پوست به همراه احساس خارش شروع می شود و در موارد شدیدتر به صورت انواع اگزماهای جلدی تظاهر می یابد. راه اصلی پیشگیری از بروز این حالات استفاده مناسب و زیاد از ترکیبات مرطوب کننده پس از خروج از استخر می باشد. در صورت بروز ضایعات اگزمایی به شکل لکه های قرمز خارشدار و پوسته دهنده روی پوست، مراجعه به متخصص پوست و مو به منظور درمان درست لازم است.

رعایت نکات بهداشتی هنگام استفاده از استخر

انتقال بیماری های واگیردار در استخرها

دسته دیگر از عوارض احتمالی ناشی از مراجعه به استخر مربوط به سرایت یک سری از بیماری های میکروبی و ویروسی ناشی از استفاده از اماکن عمومی مانند استخر می باشد. یکی از موارد شایع در این زمینه، زگیل های پوستی به ویژه در ناحیه کف پاها می باشد که در بسیاری از موارد به اشتباه میخچه کف پا محسوب شده و درمان درست انجام نمی گردد.گاهی عفونتهای ویروسی متفاوتی به شکل دانه های نافدار رنگ پوست و متعدد در سطح بدن به ویژه در کودکان و نوجوانان بروز می کند. موارد دیگری از بیماریهای پوستی مانند التهاب میکروبی پیازهای مو نیز در موارد استفاده از استخر و سونا دیده می شود که معمولا در ناحیه تنه و نواحی پوشیده شده با مایو بروز می یابد. به منظور اجتناب از بروز این عفونتها رعایت اصول بهداشتی مانند شستشوی بدن قبل از ورود به استخر و استفاده از البسه شنای اختصاصی هر فرد و دمپایی شخصی در محیط استخر ضروری است. در صورت بروز هریک از این عوارض مراجعه به متخصص پوست و مو به منظور درمان درست ضروری است.

استفاده از استخر روباز بله یا خیر؟

نکته آخر در مورد استفاده از استخر های روباز مساله آفتاب سوختگی تصادفی یا برنزه کردن عامدانه پوست می باشد. هردو مورد جدا از عوارض زودرس مانند سوختگی و تاولهای پوستی یا بروز لکه های جلدی ، در درازمدت می تواند فرد را مستعد بروز سرطانهای پوستی به ویژه موارد خطرناک این سرطانها نماید. بر این اساس، اجتناب از برنزه نمودن پوست و استفاده از ضدافتاب های مقاوم به آب برای جلوگیری از بروز این عوارض توصیه می شود.

منبع : وب سایت دکتر رباطی

ویرایش و گردآوری: سلامت وب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *