آشنایی با مینای دندان

درمورد مینای دندان چه می دانید؟

سخت ترین عضو بدن از جهت استحکام مینای دندان می باشد این بافت نیز به مراقبت و رعایت بهداشت دارد با رعایت نکات زیر می توانید از مینای دندانتان به خوبی مراقبت کرده وسلامتی آن را حفظ کنید این مقاله پیرامون مینای دندان و نقش آن در سلامتی دندان ها و عوامل مضر برای این بافت می باشد

مینای دندان چیست ؟

بهتر است بدانید مینای دندان یک پوسته سخت بر روی هر یک از دندان­ها است و در حقیقت هنگام نگاه در آینه این بخش از دندان مشاهده می­شود. مینای دندان در عمل سخت­ترین ماده در بدن انسان است. این ماده حتی سخت­تر از استخوان­ها است، اما با این وجود می­تواند در صورت قرار گرفتن در معرض اسید و یا تجمع باکتری بر روی آن از بین رفته یا دچار پوسیدگی شود.

آشنایی با مینای دندان

مینای دندان چه نقشی در سلامت دندان ها دارد؟

هدف اصلی از قرارگیری مینا بر روی دندان­ها حفاظت از آنها در برابر آسیب و خرابی است. هنگامی که غذا در دهان جویده می­شود، در عمل خطر ­وارد شدن آسیب به دندان به خاطر آسیاب کردن مواد غذایی افزایش پیدا می­کند. در اکثر موارد، مینای دندان به مقدار کافی برای جلوگیری از ایجاد آسیب برای دندان­ها سخت و قوی است.علاوه بر این، اعصاب دندان­ های شما به دما حساس است و به این ترتیب می­تواند به شما درباره سردی و گرمی غذا که می­تواند باعث آسیب رسیدن به دندان شود، با ایجاد درد هشدار دهد. مینای دندان در عمل پوششی برای دندان­ها ایجاد می­کند که از طریق آن هنگام خوردن و نوشیدن فرد احساس ناراحتی و درد نمی­کند.

آیا امکان آسیب رسیدن به مینای دندان وجود دارد؟

هر چند مینای دندان یک ماده سخت و یک پوسته محافظ است، اما به سادگی امکان شکستن یا تراشیده شدن آن وجود دارد. اگر غذا بین دندان­های شما بچسبد یا یک ماده غذایی سخت جویده شود، امکان شکستن مینای دندان وجود دارد. اگر این اتفاق روی دهد، نمی­توان به درستی از مینای دندان محافظت کرد.شما ممکن است با احساس درد هنگام غذا خوردن از ایجاد ترک بر روی مینای دندان خود مطلع شوید و این موضوع بطور خاص هنگام مصرف غذاهای گرم، سرد یا شیرین، بیشتر احساس می­شود.

منبع : وب سایت دکتر فرمند

ویرایش و گردآوری: سلامت وب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *