با انواع ماسک های زیبایی آشنا شوید

استفاده از ماسک ها جهت تقویت و زیبایی پوست و رفع خشکی پوست بسیار موثر و کار آمد می باشد اماآیا شما می دانید ماسک ها از چه موادی تشکیل شده اند؟ مکانیزم اثر ماسک های زیبایی چیست؟ایا با انواع ماسک ها و اثرات آن آشنایی دارید؟این مطلب به تمام سوالات شما پاسخ می دهد

ماسک چیست و چه اثراتی بر روی پوست دارد؟

آیا میدانید روشهای مختلفی برای رساندن مواد فعال دارویی و زیبایی به پوست وجود دارد.مثلا مواد مختلف مرطوب کننده یا لایه بردار را درون کرم قرار داده و فرداستفاده کننده هرروز آنر را به پوست میمالد.یکی دیگر از این روشها استفاده از ماسک است.ماسکهای زیبایی فراورده ایی مالیدنی برای استفاده درپوست صورت یا بدن هستند.معمولالایه ضخیمی از ماسک را روی پوست صورت یا بدن(بیشتر درصورت)مالیده وپس از مدت مشخصی شسته یا پاک میشود.ماسک میتوان حاوی مواد مرطوب کننده یا حاوی مواد لایه بردار باشد(مشابه اثر کرمهای مرطوب کننده یا کرمهای لایه بدار).همچنین از ماسک میتوان به منظور پاکسازی و چربی درون منافذ پوست استفاده کرد(اثری مشابه تونر و مواد قابض).

 ماسک و کرمهای معمولی چه تفاوتی با هم دارند؟

مکانیسم عمل ماسک های زیبایی چیست؟

مقادیر بیشتر و غلیظ تری از مواد فعال را میتوان درون ماسک قررداد.البته بیشتر از دو یا سه بار درهفته نمیتوان از ماسک استفاده کرد.بنابراین استفاده از ماسک بیشتر درسالنهای زیباییی کاربرد دارد.اگر شما قصد رفتن به یک مهمانی مهم دارید.یا قرار ملاقات مهمی دارید.میخواهید پوست بهتر وجذاب تری داشته باشید،انواع ماسکهای زیبایی میتوانند به شما کمک کنند. استفاده از ماسک یکی از روشهایی است که کیفیت پوست شمارا برای یک بازه زمانی کوتاه بالاتر میبرد.برای گرفتن نتیجه درطولانی مدت کرم های آرایشی بهداشتی جای خودرادارند.

گاهی از برخی ماسکهای صورت برای افزایش جذب داروهای پوست استفاده میشوند.ازجمله مواد فعال مؤثر در زیبایی و جوانسازی پوست ترکیبات پروتئینی هستند.تولید فرآورده های مالیدنی حاوی پروتئینها به شکل کرم سخت و گاهی ناممکن است.خیلی وقتها این فرآورده هارا به شکل سرم(مایع) تولید میکنند.اما اشکال سرم مالیدنی این استه که مثل محصولات کرم جذب خوبی به پوست ندارند.برای حل این مشکل میتوان از ماسک های زبیایی صورت کمک گرفت.پس از مالیدن سرم به پوست میتوان از ماسک جلبک دریایی روی آن استفاده کرد.

ماسک ها به چند دسته تقسیم می شوند؟

1- ماسکهای قوام یابنده :

پایه اصلی این نوع ماسکها، خاک رس و یا نوعی گچ است.این نوع ماسکها پس از مالیده شدن به سطح پوست قوام گرفته و خشک میشوند.این نوع ماسکها برای پاکسازی پوستهای چرب مناسبند.معمولا به ماسک خاک رس، سیلیکا و کائولین برای افزیش قابلیت جذب چربی اضافه میکنند.

2- ماسک های غیر قوام یابنده:

این ماسکها مرطوب بوده به آن ژل ماسک یا کرم ماسک میگویند.این ماسکها درسطح پوست خشک نمیشوند بلکه مرطوب بوده و به پوست رطوبت میرسانند.بنابراین این نوع ماسکها برای پوستهای خشک وحساس مناسب ترند.ماسکهای میوه ایی و ماسک الوورا از این دسته هستند.مثلا ماسک خیار خواص آبرسانی تسکین دهنده و آرام بخش برای پوستهای ملتهب و آسیب دیده دارد.همچنین ماسک الورا نیز خواص آبرسانی و کاهش التهابات پوستی را دارد.پس از مدت زمان مشخصی ماسک از روی صورت شسته شده(ترجیحا با آب خالی)پوست به آرامی وبا ملایمت با حوله خشک شده قبل از اینکه روطوبت آن ازبین رود از یک کرم مرطوب کننده مناسب استفاده شود.

ماسک دریایی چیست؟

پودر جلبک دریایی در بازار عرضه میشود با اضافه کردن آب به آن به شکل خمیر درآمده وسپس این خمیر به پوست مالیده میشود. بلافاصله پس از مالیده شدن قوام گرفته وسفت میشود.همانطور که توضیح داده شد از این ماسک برای افزایش جذب برخی سرمهای پوست میتوان استفاده کرد.همچنین این ماسک خواص رطوبت رسانی و آبرسانی خوبی برای پوست صورت دارد.

از ماسک مادلاژ چه می دانید؟

به آن ماسک حرارتی هم میگویند.نوعی گچ مخصوص است که پس از ترکیب باآب روی پوست صورت قرار داده میشود.بتدریج که این ماسک قوام میگیرد حرارت ایجاد کرده و پوست صورت گرم میشود.وبدنبال آن جریان خون پوست صورت افزایش می یابد.این نوع ماسک برای شفافیت پوستهای تیره وخسته بسیار مناسب است.اما برای پوستهای خشک وحساس وهمچنین پوستهای خیلی چرب مناسب نیست.همچنین نباید بعدازآن ماساژصورت انجام شود. اگر تاکنون گچ دست و پا را بدنبال شکستگی استخوان تجربه کرده باشید،گرم شدن دستتان بدنبال گچ گرفتن را حس کرده اید.ماسک مادلاژ تقریبا مشابه همان پدیده است.ماسک مادلاژحتما باید توسط فردآموزش دیده و در سالن انجام شود.ماسک مادلاژاز گروه ماسکهای قوام یابنده است.

ماسک پارافین چه کاربردی دارد؟

پارافین را باحرارت 37 تا38 درجه سانتیگراد(مشابه دمای بدن) آب کرده و سپس به پوست صورت مالیده میشود.پارافین روی پوست صورت بتدریج قوام یافته مثل شمع سفت میشود.همچنین حرارت پوست را بالا میبرد.پارافین بخودی خود خاصیتی ندارد.اما برای افزایش جذب مواد فعال دیگر بکار میرود.ماسک پارافین درگروه ماسکهای قوام یابنده است. ماسک پارافین حتما باید توسط فردآموزش دیده و درسالن زیبایی استفاده شود.

آیا مصرف ماسک های خانگی مفید است؟

درخانه میتوان از مواد مصرفی آشپزخانه ماسکهایی برای تقویت پوست صورت استفاده کرد.ازترکیب میوه های تازه با شیر وتخم مرغ یا ترکیب شیر با عسل و تخم مرغ میتوان ماسکهایی به شکل خمیر تهیه و روی صورت استفاده کرد.همچنین از میوه های ترش بعنوان ماسک لایه بردار میتوان استفاده نمود. این کار هم جنبه تفریحی وسرگرمی داشته وهم میتواند برای پوست فایده هایی داشته باشد.استفاده از ماسکهای دست ساز وخانگی درسالنهای زیبایی توصیه نمیشود.بهتر است درسالنهای زیبایی از مواد نام ونشان دار و استاندارد استفاده شود. مسائل بهداشتی و آلودگی میکروبی ماسکهای دست ساز خانگی درمقادیر زیاد برای سالنهای زیبایی میتواند مسئله ساز باشد.

منبع : وب سایت دکتر شیزر پور

ویرایش و گردآوری: سلامت وب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *