شربت جلاب و معرفی خواص ارزشمند آن+روش تهیه شربت جلاب

شربت جلاب به عنوان یک نوشیدنی کاملا طبیعی و بسیار پر خاصیت می تواند علاوه بر رفع عطش در روزهای گرم فصل تابستان در سایر فصول سال نیز مورد استفاده قرار گرفته و شما با استفاده از خواص ارزشمند این نوشیدنی بتوانید بسیاری از بیماری ها و امراض را درمان کرده و خستگی های روزانه خود را به راحتی برطرف کرده و شادابی و نشاط از دست رفته را بازیابی نمایید .اگر می خواهید تا در مورد این نوشیدنی ارزشمند اطلاعات بیشتری را کسب کنید توجه شما را به مطالعه ادامه مقاله امروز جلب می نماییم.

شربت جلاب چیست؟

شربت جلاب با نام انگلیسی Jallab یک نوشیدنی طبیعی بسیار پر خاصیت است که نام آن به عنوان دارویی جادویی در صدر تمامی نوشیدنی های گیاهی در طب سنتی قرار گرفته است .این نوشیدنی دارای خواص درمانی بی شماری است که در ادامه بیشتر با آن ها آشنا می شوید:

طبع شربت جلاب


خواص درمانی شربت جلاب

مهم ترین خواص درمانی شربت جلاب از نظر علما و اطبا طب سنتی عبارت است از :


1.درمان افسردگی 

این نوشیدنی به علت دارا بودن زعفران و گلاب در درمان افسردگی ،کاهش سطح استرس و اضطراب و افزایش نشاط و شادابی روح تاثیر بسزایی دارد .این شربت در گذشته به عنوان یکی از مفرحات مورد استفاده قرار گرفته و توانسته است به خوبی سردرد ها،تنش های عصبی و افسردگی را درمان نماید .


2.افزایش قوای جنسی

اگر از ناتوانی جنسی رنج می برید و به دنبال درمانی برای افزایش قدرت باروری خود می باشید این نوشیدنی شگفت انگیز را امتحان کنید .این نوشیدنی به علت دارا بودن طبع گرم معجونی بسیار مقوی است که مصرف آن سبب افزایش کمیت و کیفیت مایع منی گشته و می تواند سبب افزایش میل جنسی و افزایش قدرت باروری در مردان و حتی زنان گردد.


3.رفع تپش قلب

اگر دچار تپش قلب می باشید روزانه دو تا سه فنجان از این شربت بنوشید .این نوشیدنی مقوی قلب بوده و در تصفیه خون و کاهش خطرات ابتلا به بیماری های قلبی تاثیر بسزایی دارد.

خواص درمانی شربت جلاب در طب سنتی


4.تقویت حافظه

اگر روزانه فعالیت ذهنی فراوانی دارید می توانید برای تقویت قدرت ذهنی ،تقویت اعصاب و افزایش قدرت تمرکز خود از این نوشیدنی پر فایده استفاده نمایید .بهتر است بدانید علاوه بر موارد نامبرده مصرف این نوشیدنی قبل از خواب به بهبود کیفیت خواب کمک کرده و می تواند بی خوابی یا بد خوابی های شبانه را درمان نماید .


5.درمان درد های استخوانی

ترکیبات ارزشمند موجود در این شربت می تواند در درمان شکستگی های استخوانی ،تسکین دردهای مفصلی و روماتیسمی مفید و موثر واقع شده و التیام بخش آلام نامبرده باشد .


6.درمان درد و ضعف معده 

شما برای درمان درد و ضعف معده می توانید از این نوشیدنی استفاده کنید .این نوشیدنی با پاکسازی اندام های گوارشی خود از حیث سموم و مواد زائد عملکرد دستگاه گوارش و اندام های مربوطه را بهبود بخشید .


شربت جلاب چگونه تهیه می شود؟

برای تهیه شربت جلاب تنها کافی است تا حدود 700 گرم نبات سفید را با 1/3 لیوان آب در ظرفی با هم مخلوط کرده و سپس ظرف را بر روی شعله ملایم اجاق قرار دهید تا نبات ها آب شود .طمانی که نبات ها آب شد نصف استکان گلاب و 2 قاشق غذاخوری آب لیمو ترش تازه را به این مخلوط اضافه نموده و بگذارید تا بجوشد .کف های ایجاد شده بر روی ظرف را به آرامی با قاشقی تمیز برداشته و مخلوط را بهم زنید تا در نهایت مایعی یکدست و شفاف به دست آورید .

اکنون شعله را خاموش کرده و اجازه دهید تا این ترکیب از حرارت افتاده و کمی ولرم شود .اکنون نخ های نبات را خارج کرده و 4 قاشق غذاخوری زعفران غلیظ دم شده را به ترکیب فوق اضافه کنید.اکنون شربت جلاب شما آماده است ،شما می بایست ظرفی شیشه ای را شسته  این شربت را که غلظت آن کمی کمتر از عسل می باشد درون آن بریزید .خیس بودن ظرف باعث می شود تا این شربت به ظرف نچسبیده و تا آخرین ذره بتوانید از آن استفاده نمایید.

روش تهیه شربت جلاب


سایر روش های تهیه شربت جلاب

بر اساس مستندات موجود و نوشته های کتب معتبر طب سنتی چنان چه این شربت به جای نبات با عسل خالص و اصل تهیه گردد آن را جلاب خام می نامند و فی الواقع خواص این نوشیدنی با استفاده از عسل بیشتر بوده و این نوشیدنی مفید تر خواهد بود .


روش مصرف شربت جلاب

این نوشیدنی را می توانید به میزان مناسب در مقداری آب حل کرده و یا آن را همراه با سایر عرقیات مانند عرق بیدمشک ،بهار نارنج و بادرنجبویه میل کرده و بدین ترتیب خواص درمانی آن را بیشتر نمایید.

روش مصرف شربت جلاب


میزان مجاز استفاده از شربت جلاب

میزان مجاز استفاده از شربت جلاب با توجه به مزاج فرد 3 تا 5 قاشق غذا خوری در یک لیوان آب یا سایر عرقیات می باشد .این ماده به عنوان پایه شربت استفاده شده و مقدار معتدل آن به حدی است که نوشیدنی نهایی خوش رنگ و خوش طعم گردد .


موارد احتیاط مصرف شربت جلاب

این نوشیدنی اگر چه سراسر خاصیت است اما به دلیل وجود برخی ترکیبات مصرف آن توسط گروهی از افراد می بایست با احتیاط صورت پذیرد .موارد احتیاط مصرف شربت جلاب شامل گروه های زیر می باشد:

  1. این شربت به دلیل دارا بودن زعفران قاعده آور بوده و مصرف آن در دوران قاعدگی به علت افزایش حجم خونریزی و در دوران بارداری به علت افزایش خطر بروز سقط جنین ممنوع می باشد.
  2. زیاده روی در مصرف زعفران سبب تپش قلب می گردد لذا در صورت دارا بودن سابقه ابتلا به بیماری های قلبی در مصرف این شربت حد اعتدال را رعایت بفرمایید.
  3. زیاده روی در مصرف این شربت به علت داشتن زعفران می تواند سبب شادی و نشاط بیش از حد و قهقهه و خنده بلند شود .
  4. مصرف این شربت توسط افراد دیابتی و مبتلا به اسهال نیز ممنوع می باشد .
  5. زیاده روی در مصرف این شربت توسط افراد گرم مزاج ممنوع بوده و برای رفع گرمی این شربت می توان به میزان مساوی از عرق کاسنی و شاهتره استفاده نمود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *