عوارض کمبود ویتامین دی بر روی قلب

کمبود ویتامین D و خطر بیماری قلبی

می توان ریسک بیماری های قلبی را با اندازه گیری میزان ویتامین D پیش بینی کرد

سایت سلامت ایرانیان : لطفا مطلب ارسال شده در انجمن بیماریهای خاص می توان ریسک بیماری های قلبی را با اندازه گیری میزان ویتامین D پیش بینی کرد را در ادامه ببینید.

 

کمبود ویتامین Dچه عوارضی دارد؟

دانشمندان انستیتو پزشکی قلب مرکزی Intermountain در شهر salt lake یوتا، معتقدند که ریسک حمله قلبی، سکته، نارسایی قلبی و سایر مشکلات قلب و عروق را می توان بوسیله اندازگیری میزان دو جز ویتامین دی پیش بینی کرد.

فواید ویتامینdدانشمند سرپرست دکتر هایدی می (Heidi May)، اپیدمیولوژیست بیماری های قلبی و عروقی و همکارانشان، به این نتیجه رسیده اند که افرادی که میزان پایینی از ویتامین D کامل و ویتامین Dزیستی (bioavaible) را دارا می باشند، احتمالا سیتم قلبی و عروقی ضعیف تری دارند.

ویتامین دی زیستی(bioavaible)، ویتامین D است که در جریان خون جذب می شود ولی به پروتئین های اطرافش متصل نمی شود.

دانشمندان اخیر یافته های خود را در جلسه علمی قلب وعروق دانشگاه شیکاگو در امریکا ارائه داده اند.

برای رسیدن به این نتیجه دکتر می (May) و همکاراشون، ۴،۲۰۰  نفر در محدوده سنی ۷۶-۵۲ را مورد ارزیابی قرار داده اند. یک چهارم این افراد مبتلا به دیابت و نزدیک به هفتاد در صد نیز دچار بیماری عروق کرونر بوده اند.

این تیم تمرکز خود را بر اندازه گیری انواع متابولیت های ویتامین D- عناصر وابسته به ویتامین D که در حین متابولیسم تولید می شود و ارزیابی ارتباط احتمالی آن ها با بیماری های قلبی در آینده گذاشته اند.

عوارض کمبود ویتامین دی بر روی قلب

عملکرد ضعیف قلبی با کاهش میزان ویتامین دی کامل و زیستی

محققان می گویند که فقط ۱۰ الی ۱۵ درصد کل ویتامین D توانایی عمل بر روی سلول های هدف را دارا می باشند، بیشتر متابولیت های ویتامین D به پروتئین های متصل به ویتامین D الحاق می شوند.

اعضای این تیم معتقدند، اندازه گیری نسبت متابولیت های ویتامین D “متصل نشده”- مانند ویتامین D زیستی- که قادر به  دنبال کردن سلول های هدف هستند، مهم می باشد.

با توجه به ارزیابی های انجام شده، محققان بر این باورند که اندازه گیری هر دو میزان ویتامین دی- ویتامین D کامل و ویتامین D زیستی- برای اثبات دقت بالا در پیش بینی ریسک بیماری های قلبی مورد نیاز است.

به عبارت دیگر، افراد با میزان پایین ویتامین D کامل و ویتامین D زیستی، ریسک حمله قلبی، نارسایی قلبی و مرگ ناشی از بیماری های قلبی و عروقی بیشتری را در مقایسه به افراد دارای میزان بالای ویتامین D دارا

می باشند.

دکتر می (May) می گوید:“این اولین مطالعه در مورد ارتباط متابولیت های ویتامین دی و بیماری های قلبی و عروقی می باشد. و اندازه گیری میزان ویتامین دی کاربردی در تجویز ویتامین D در صورت نیاز می تواند مفید واقع شود.”

نتیجه تحقیقات این دانشمند بر اساس مطالعات قبلی در مورد ارتباط میزان پایین ویتامین D و عملکرد ضعیف قلبی می باشد. هرچند آن ها در تلاش برای تحقیقات بیشتر در آینده بر روی نژاد غیر سفید پوست هستند، چراکه مطالعات قلبی  نشان دهنده تنوع در اثر متابولیت های ویتامین دی بین سفید پوستان و اقوام دیگر بوده است.

در نوامبر گدشته، اخبار پزشکی روز (Medical News Today) مطالعه ای را گزارش داده است مبنی بر اینکه میزان ویتامین D پایین تر از ۱۵ نانوگرم در یک میلی لیتر در ارتباط با عملکرد ضعیف قلبی می باشد.

 تاثیر ویتامین دی بر عملکرد ورزشی و قلب و عروق

و تحقیق دیگر انجام شده در سال گذشته نیز، نشان دهنده اثر مثبت ویتامین D در پیشرفت عملکرد ورزشی و کاهش ریسک بیماری های قلبی بوده است.

 

می توان ریسک بیماری های قلبی را با اندازه گیری میزان ویتامین D پیش بینی کرد

امیدواریم از مطلب ارسال شده می توان ریسک بیماری های قلبی را با اندازه گیری میزان ویتامین D پیش بینی کرد استفاده کافی برده باشید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *