خواص لیمموترش

لیموترش و خواص آن برای بدن+مضرات لیموترش

یکی از مرکبات بسیار مفید و پر خاصیت میوه ای به نام لیموترش است که استفاده از آن می تواند خواص درماتی بی شماری به همراه داشته باشد .این میوه غنی از ویتامین ث بوده و در سلامت وب امروز به شما معرفی می گردد.

لیموترش چیست؟

لیموترش (Lemon) به اختصار لیمو یکی از مرکبات بسیار مفید و پر خاصیت است که همه ما آن را به خوبی می شناسیم .استفاده از این میوه و عصاره آن  به عنوان طعم دهنده از دیرباز رایج بوده و در طی تحقیقات انجام شده خواص این میوه برای سلامتی بدن و زیبایی پوست و مو به طور کامل به اثبات رسیده است .

خواص لیمو ترش برای لاغری


گیاه شناسی لیموترش

لیموترش درختچه‌ای به بلندی  چهار متراست که دارای  شاخه‌ هایی بلند و برگه هایی پهن و بیضی شکل و به رنگ  سبز مات  است. دمبرگ ها واضح و اندکی بالدار بوده ،گل های این گیاه از درون سفید و از بیرون ارغوانی رنگ و بسیار معطر است. درخت لیمو ترش تنها درختی است که تقریباً همیشه میوه و گل و برگ دارد. میوه این درخت بیضوی شکلی بوده و در اواخر پاییز و اوایل زمستان آبدارتر می‌باشد.

خواص لیمو ترش برای کبد


ارزش غذایی لیمو ترش

این میوه غنی ازویتامین ث، بی کمپلکس، کلسیم، آهن، منیزیم، پتاسیم ، فیبر ،موریات دوپتاس و اسیدسیتریک است. جالب است بدانید لیمو ترش بیشتر از سیب و انگور پتاسیم دارد.هر 100 گرم از این میوه تنها 29 کیلو کالری تولید می کند .طعم این میوه ترش بوده و طبع لیمو ترش سرد و خشک می باشد .


خواص درمانی لیموترش

در ادامه می توانید با مهم ترین خواص لیمو ترش آشنا شده و به ارزش این میوه بیشتر پی ببرید:


1.درمان زکام و گرفتگی بینی

برای درمان زکام و گرفتگی بینی چند قطره آب‌ لیمو در کف دست بریزید و به بینی بکشید و در همان حال داخل بینی را با کره تازه یا روغن نباتی چرب کنید.این ماده از هر قطره‌ای مفید تر است.


2.درمان آنژین

برای درمان آنژین قطعه پنبه‌ای را آغشته به آب‌ لیمو کنید و هر ساعت به ساعت با آن مجاری حلق را آغشته کنید و آب‌ لیمو بمالید. با این شستشو در مدت کمی آنژین شما برطرف خواهد شد. یا با غرغره کردن با آب‌ لیمو ناراحتی گلو را برطرف کنید. بدین منظور 2-20 گرم سیر را خوب بسائید تا کاملاً نرم شود سپس آن‌ را با 30 گرم آب لیمو مخلوط کنید سپس 150 گرم آب مقطر و 30 گرم صمغ (از داروخانه‌ ها بگیرید) به آن اضافه کنید و هر 2ساعت یک قاشق سوپ‌‌خوری از آن یواش یواش میل کنید.

جهت درمان گریپ و تب نیز می‌توانید برای درمان این عارضه نیز از طریق نوشیدن آب 2عدد لیمو طبق دستور در مورد اختلالات هاضمه ناراحتی خود را برطرف سازید. همچنین شما می‌توانید یک فنجان قهوه داغی را که یک برش لیموی ترشی در آن انداخته‌اید میل کنید قهوه و لیمو درمان خوبی برای رفع خستگی و گریپ است.


3.درمان زخم و خراش‌ های سطحی پوست

بجای مصرف آب اکسیژنه برای شستشوی زخم و خراش‌های سطحی پوست می‌توانید آب لیمو را با 2 برابر حجم آب مخلوط کنید و با آن زخم و خراش‌ها را بشوئید.


4.درمان اختلالات هاضمه

برای درمان اختلالات هاضمه مثل دل‌ بهم‌ خوردگی نفخ شکم و غیره 2 عدد لیموترش را با پوست و هسته برش برش کنید و آن را در یک لیتر آب داغ بیندازید بمدت 1 تا 2 ساعت بماند سپس آن را بیرون بیاورید و بفشارید و آب فشرده آن را با قند یا شکر شیرین کنید و بنوشید هر روزه یک لیوان از این نوشیدنی را بهمین طریق تهیه کنید و بنوشید بیش از یک لیوان آن در روز زیان‌آور خواهد بود.


5.درمان ترشی معده

در مورد ترش کردن معده هم می‌توانید از طریق بالا استفاده کنید. این اشتباه است که بعضی تصور می‌کنند گوجه فرنگی و لیمو ترش به ترشی معده می‌افزایند. لیمو ترش گوهر میوه‌ هاست، خون را تصفیه و مخاط را پاک و ضدعفونی می‌کند و کشنده میکروب است ویتامین c ث موجود در آن عامل نمو نسوج بوده و رگ‌ های موئینه را تغذیه می‌نماید.همچنین می توانید آب یک لیمو ترش را در یک لیوان بگیرید و در لیوان دیگر نصف قاشق قهوه‌ خوری جوش‌ شیرین را در آب حل کنید و جرعه جرعه از دو لیوان بنوبت بنوشید.


6.قلیائی کردن خون

در لیموترش اسیدی بنام اسید سیتریک موجود است که وقتی این اسید  وارد بدن شود بی‌‌کربنات دو کلسیم تجزیه شده تولید سیترات دو کلسیم می‌نماید. و در نتیجه دو مولکول اسید کربنیک از بین می‌رود و ملحی بوجود می‌آید که قلیائیست و بدین طریق با خوردن لیمو مقدار زیادی از ترشی خون از بین می‌رود. سایر ترشی‌های موجود در میوه‌ها نیز همین خاصیت را دارند مثل انگور و توت فرنگی.


7.طراوات و جوانی

خوردن مرکبات بخصوص لیمو و آب‌ لیمو بر طراوت و جوانی می‌افزاید و آن را پایدار می‌دارد. کسانی که همه روزه مقدری آب‌ لیمو بخورند دارای شرائین نرم و خون جوان و عضلات ارتجاعی هستند. ویتامین پ p دارای خاصیت ضد پیری است زیرا قابلیت نفوذ عروق شعریه را زیاد می‌کند این ماده اولین بار در لیمو کشف شد. لذا نام آن را سیترین گذاشتند. آب‌ لیمو و مرکبات محتوی ویتامین‌ های ث c  و ب B و نیروی الکتریکی زیاد می‌باشند لذا در حفظ جوانی بسیار موثرند.


8.جلوگیری از خونریزی بخصوص خونریزی بینی

لیمو در جلوگیری از خونریزی مؤثر است و در نتیجه‌ی انقباض رگ‌ های موئی خون را بند می‌آورد و برای جلوگیری از خونریزی بینی یک پنبه آغشته به آب‌ لیمو را در بینی بگذارید.


9.درمان نقرس و روماتیسم

افزودن بتواتر لیمو در غذا بدین‌ ترتیب که روز اول یک دانه روز دوم 2 دانه بهمین ترتیب تا جائی که تعداد لیموهای مصرفی به 20 عدد برسد سپس بترتیب روزی یک‌دانه کم کنند تا به صفر برسد برای درمان بیماری های یاد شده بسیار مفید است.

خواص لیمو ترش برای پوست


10.درمان سنگ‌ کلیه

برای درمان سنگ کلیه جنس اورات با لیموترش- بنا به شرحی که در کتاب (درمان با سبزی و میوه‌ها) آمده در کنگره پزشکی برلن دو نفر دکتر با ارائه‌ی عکس و مدارک ثابت کرده‌اند که با رژیم لیموترش در حدود 20نفر بیماران جنس مختلف و سنین متفاوت را که دارای سنگ کلیه‌ های درشت از جنس اورات بوده بدون عمل جراحی و ناراحتی درمان کرده‌اند و کمیسیون نتیجه گرفت شصت درصد از مبتلایان به این بیماری را می‌توان بدین طریق درمان کرد.البته بهتر است بدانید این درمان فقط برای نوع سنگ‌ های اورات موثر است نه سنگ‌ های دیگر مثل (اوکسالات)


11.از بین بردن میکروب حصبه

عصاره لیموترش در چند دقیقه میکروب حصبه را از بین می‌برد.اثر ضدعفونی لیمو ترش‌هایی که در شمال ایران بدست می‌آیند (درشت و تخم‌مرغی شکل هستند)  به مراتب بیشتر از نوع لیمو کوچک‌ ترهای محصول جنوب می‌باشد. آب‌ لیموهایی که از لیموهای شمال گرفته شود کپک نمی‌زند و خراب نمی‌شود.برای درمان تب نوبه‌ای آب‌ لیمو را با برگ‌های کلم و کرفس و شلغم مخلوط کرده بخورید.


12.رفع عطش بیماران

برای رفع این عطش بهتر است به آن ها شربت آب‌ لیمو داد برای این کار آب یک لیمو را در یک لیوان بزرگ آب بفشارید با کمی نمک یا شکر مخلوط کنید.


13.زیبایی پوست و مو

برای سفید و نرم کردن دست‌ ها آب‌ لیمو ناخن و دست را نرم و سفید می‌کند. به اندازه مساوی آب‌ لیمو تازه و گلیسرین و ادوکلن را بهم مخلوط کنید و دست‌ها را با آن ماساژ دهید.برای درمان چربی پوست و زیبائی و شفافیت چهره این اشخاص بایستی آب‌ لیموی تازه را بصورت و بدن خود مالش دهند.

علاوه بر کم شدن چربی رنگ پوست آنها شفاف و نرم خواهد شد. خانم‌ها بایستی کمی تامل کنند تا پوست خشک شود سپس کرم بصورت بمالند یا آرایش کنند (20 دقیقه).برای درمان جوش و لکه‌های صورت و کک و مک ،برای درمان جوش‌های قرمز یا لکه‌های صورت، کمی نمک با آب لیموی تازه مخلوط کرده روی صورت بمالند.برای شفاف کردن موها با آب‌ لیمو اگر مو را ماساژ دهید یا در محلول شستشو بریزید موها را شفاف می‌کند و بعلاوه به رشد مو کمک و از طاسی سر یا آلوپسیا جلوگیری می‌کند.


14.براق و روشن کردن چشم

از هر گوشه چشم یک قطره بریزید چشم‌ها را شفاف و روشن می‌کند.


15.درمان عرق کردن زیاد پا

اشخاصی که پاهای حساس دارند و زیاد عرق می‌کنند پاهای خود را با محلول نمک و زیرفون بشوئید و سپس با آب‌ لیمو ماساژ دهند.


16.مبارزه با چاقی

اشخاصی که چاق شده و وزن‌ شان افزایش یافته برای کم کردن وزن همه روزه صبح ناشتا آب سه عدد لیمو را با چهار قاشق قهوه‌‌ خوری آب و یک قاشق کوچک شکر مخلوط و میل کنند این عمل را چهار تا 6هفته ادامه دهند.


17.درمان کرم روده

تمام لیمو کرم کش است یک عدد لیمو را با پوست و گوشت و هسته له کنید و به مدت یک یا دو ساعت مخلوط با یک قاشق سوپ‌خوری عسل در آب بخیسانید سپس آن را صاف کرده قبل از خواب بنوشید


18.جلوگیری از مسمومیت

کسانی که با گاز و بخارهای ناراحت یا مسموم‌ کننده سروکار دارند- کسانی که شغل آن‌ها ایجاب می‌کند با بخار آمونیاک، سودپتاس، آهک تند، سروکار داشه و اجباراً آن را تنفس کنند توصیه می‌شود یک قطعه پنبه آغشته به لیمو را در بینی بگذارند زیان بخار مسموم را خنثی خواهد کرد. بعلاوه آب‌ لیمو سم حاصله از تریاک و مشروبات را نیزبرطرف می‌کند.


19. درمان شکستن زیاد ناخن

کسانی که ناخن آن‌ها سست شده و زود به زود می‌شکند همه روزه صبح و شب (بمدت 8روز) ناخن‌ها را با آب‌ لیموی تازه ماساژ دهند پس از 8 روز نتیجه کاملاً مشهود خواهد شد.همچنین برای درمان سرما زدگی و ورم دست‌ها ،دست‌ها را با آب‌ لیموی تازه مالش دهید.


20.درمان زگیل‌های پوستی

دو عدد لیموی تازه را به مدت 8 روز در سرکه بخیسانید سپس با محلول سر آن هر روز دو بار زگیل‌ها را با آن بیالائید  از آن برویش بمالید تا بکلی برطرف شود.


21. سفید شدن دندان و تقویت لثه

1-هفته‌ای یکبار دندان‌ها را با مسواکی که در آب‌ لیموی تازه فرو برده‌اید بشوئید. 2- اگر گل میخک را در آب‌ لیمو فرو برده در کنار حرارت کوره یا بخاری خشک کنید سپس آن را نرم بسائید این گرد بهترین گرد دندان خوبیست که دندان‌ها را سفید و لثه‌ها را تقویت می‌کند.


22.طریقه زود دندان در آوردن یا تقویت رشد دندان طفل

انگشتان خود را تمیز با صابون بشوئید بعد از اینکه کاملاً تمیز شد آن را در محلولی از مخلوط آب جوشیده و لیموی تازه فرو کنید سپس با این انگشت لثه‌ های کودک را ماساژ دهید.


23.درمان سرماخوردگی

وقتی متوجه شدید سرما خورده‌اید، مقداری آب‌ لیمو را با آب گرم مخلوط کرده با عسل شیرین کنید و بنوشید.


24.درمان خونریزی لثه‌ ها

یک قطعه پنبه را در داخل لیوانی که محتوی آن نصف یک لیموترش است فرو کنید و لثه‌های خود را با آن ماساژ و مالش دهید این کار را روزانه 2 بار صبح و شب تکرار کنید البته منظور آلودن با پنبه و ماساژ با انگشتان است مواظب باشید تا آنجا که ممکن است دندان‌ها را با آب‌ لیمو آلوده نکنید.


25.درمان سوء هاضمه

آب یک لیمو را بگیرید و بنوشید و بعد از آن یک لیوان آب معدنی یا یک بسته گرد جوش‌ شیرین را در یک لیوان آب معدنی حل کنید و بنوبت هر بار یک جرعه از هر کدام یواش یواش بترتیب از هر دو لیوان بنوشید.شربت لیمو تقویت‌ کننده معده برطرف‌ کننده قی، اشتها آور و برطرف‌کننده صفرا نیز هست بدین منظور  250گرم آب لیمو و مقداری قند را بجوشانید و بقوام آورندو سپس بنوشند.


26.درمان یرقان

برای دفع این ناراحتی نیز از انداختن برش 2عدد لیمو ترش در آب داغ طبق شرح در قسمت‌ هاضمه استفاده کنید و همه روزه از این شربت بنوشید حتی در جلوگیری از قی نیز موثر است.


27.درمان میگرن و سردرد

برای درمان سردرد خود یک برش لیموی تازه را بداخل یک فنجان قهوه داغ غلیظ بیندازید سر بکشید مسکن بسیار موثریست. یا با آب یک لیموی مخلوط و یک لیوان آب گرم کمپرس کنید.


28.درمان بیماری اسکوربوت

این بیماری نیز که در اثر کمبود ویتامین ث عارض می‌شود با خوردن شربت لیمو در مدت چند هفته برطرف می‌شود (به قسمت اختلالات هاضمه مراجعه شود)


طرز تهیه ماست بوسیله شیر و لیمو

در بیماری‌هایی که در اثر عفونت مجاری دستگاه هاضمه بوجود می‌آید پزشکان ماست و یا لبنیاتی را که دارای مخمرهای شیری باشند تجویز می‌کنند ولی متاسفانه بیشتر لبنیات ما با شیر چربی گرفته تهیه می‌شود که کازئین آن قابل هضم نیست و برای تهیه ماست هم شیر را می‌جوشانند و در نتیجه این جوشاندن ویتامین (C) ث آن را از بین می‌رود.

لذا برای جلوگیری از این تعبیه بهتر است در یک لیوان شیر قطره قطره آب‌ لیمو را بچکانید و با قاشق مرتباً آن را بهم بزنند تا جائی که شیر بسته می‌شود و تبدیل به ماست می‌گردد ولی این ماست با بایستی فوراً مصرف کرد. ماستی که به این ترتیب بدست می‌آید سرشار از ویتامین ث لیمو می‌باشد و برای ضدعفونی کردن جهاز هاضمه بسیار مفید است ممکنست در صورت تمایل کمی این ماست را بوسیله عسل یا ملاس سیاه شیرین کنید.


طرز تهیه لیموناد

در بشکه یا دبه کوچکی که گنجایش 5 بطری آب دارد 5 لیتر آب بریزید و یک لیموی یزرگ را با پوست قطعه قطعه کرده و بداخل آن بیندازید و نیم کیلو شکر و یک گیلاس کوچک سرکه به آن بیفزائید و هر روز دوبار آن را بهم بزنید پس از 8روز آن را صاف کرده و در بطری بریزید و در بطری را محکم کنید.

مضرات لیمو ترش


زیان لیموترش

آب‌ لیموی ترش زیان‌آور کسانیست که زخم معده دارند. بهتر است این اشخاص از آب‌ لیموی شیرین استفاده کنند که برای زخم‌ معده مفید است.همچنین مصرف بیش از حد لیمو ترش ممکن است باعث بروز زیان و مضرات لیمو ترش که همان فرسایش دندان ها و اسیب دیدن مینای دندان می باشد شود .

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *