ضد التهاب های گیاهی ازدیدگاه ابوعلی سینا

التهاب نوعی مکانیسم دفاعی بدن برای محافظت از خود است که در نتیجه بروز آن عامل آسیب زننده حذف گردیده و روند ترمیم آغاز می گردد .با توجه به این که التهاب در صورت عدم تشخیص و درمان به موقع می تواند منج به بروز بیماری های مزمنی هم چون روماتیسم،کرون و کولیت اولسراتیو و … در بدن گردد توصیه می کنیم از مواد طبیعی ضد التهاب برای مهار التهاب در بدنتان استفاده نمایید .سلامت وب امروز با معرفی ضد التهاب های گیاهی به شما در درمان طبیعی التهاب و از بین بردن آن در بدن کمک خواهد نمود .

ضد التهاب چیست؟

ضد التهاب همان گونه که از نامش پیداست روش یا ماده ای است که برای مبارزه با التهاب از آن استفاده می شود.ضد التهاب ها به دو دسته داروهای شیمیایی و داروهای گیاهی تقسیم می گردند .داروهایی هم چون ناپروکسن،دیکلوفناک،ایبوبروفن ،آسپرین و سلکسیب از عمده ترین و متداول ترین داروهای ضد التهابی به شمار می روند .اما ضد التهاب های گیاهی کدامند ؟در ادامه می توانید با مهم ترین ضد التهاب های گیاهی و طبیعی برای درمان التهابات موجود در بدن آشنا شوید .

رژیم ضد التهاب گیاهی


ضد التهاب گیاهی 

استفاده از ضدالتهاب های گیاهی سال هاست که در طب سنتی از جایگاه ویژه ای برای درمان التهاب و بیماری های التهابی برخوردار است و به جرات می توان گفت استفاده از این ضدالتهاب های گیاهی علاوه بر طبیعی بودن آن ها نسبت به داروهای شیمیایی از عوارض کمتری برای درمان التهابات در بدن برخوردار می باشد .در ادامه شما را با مهم ترین و قوی ترین ضد التهاب های طبیعی آشنا می کنیم.


1.هویج

هویج یکی از منابع غنی از ویتامین آ و ماده پیش ساز آن یعنی بتاکاروتن است و از این رو از سطح آنتی اکسیدانی بسیار بالایی برخوردار می باشد .این سبزی پر خاصیت هم چنین دارای لوتئین (lutein) و زیزانتین (zeaxanthin) بوده و از این رو مصرف آن در کاهش التهابات بدن و سرطان ها تاثیر چشمگیری دارد .

ضد التهاب قوی


2.کاهو

بر اساس تحقیقات و بررسی های انجام شده مشخص گردید  کاهو به علت دارا بودن آنزیم هایی از قبیل لیپوکسیژناز و کاراژین که به آنزیم های ضد التهاب معروفند می تواند در کاهش سطح التهابات بدن تاثیر مثبتی داشته باشد  و بسیاری از بیماری های التهابی را درمان نماید .


3.انار

انار این میوه پاییزی خوشرنگ و مغذی با داشتن ترکیبات آنتی اکسیدانی و الاجیک اسید به همراه ترکیب اورولیتین (Urolithin A) میوه ای مفید برای درمان التهابات بدن ،پیشگیری از بروز سرطان ها و درمان التهابات روده ای شناخته شده است .شما می توانید با مصرف این میوه علاوه بر تامین سلامت عمومی بدنتان از بروز التهاب در کلیه اندام های بدنتان پیشگیری نمایید .


4.آلبالو

این میوه قرمز رنگ کوچک اما قدرتمند تابستانی می تواند به عنوان چهارمین ماده ضدالتهاب گیاهی در روند کاهش سطح التهابات در بدن و بهبود بسیاری از بیماری های التهابی تاثیر مثبتی داشته باشد .این میوه علاوه بر این مزیت می تواند در کاهش فشار خون و درمان دیابت نیز مفید و سودمند باشد .


5.ریواس

یکی از گیاهان بسیار مفید و پر خاصیت برای رفع التهابات بدن علی الخصوص التهابات کبدی و روده ای گیاهی به نام ریواس است .این سبزی اگر چه طبع سردی دارد اما دارای کورتون طبیعی بوده و استفاده از برگ های ضخیم و گوشت دار آن می تواند بهترین داروی گیاهی برای کاهش سطح التهابات در بدن باشد.

ضد التهاب قوی خانگی


6.بومادران

بومادران به عنوان قوی ترین و قدرتمندترین گیاه ضد التهابی در دنیا شناخته شده و آثار شگفت انگیز آن در این زمینه کاملا بر همگان اثبات شده است .این گیاه با افزایش و بهبود گردش خون در بدن در کاعش درد و درمان التهاب در کل بدن نقش دارد .


7.آناناس

آناناس با دارا بودن آنزیم بروملین در سم زدایی بدن و مقابله با التهاب تاثیر بسزایی دارد .این میوه با خواص اعجاب برانگیز خود در ترمیم زخم ها نقش موثری داشته و یکی از کاربردی ترین مصارف آن کاهش دردهای روماتیسمی و مفصلی می باشد .

داروهای ضد التهاب موضعی


8.زعفران

زعفران اگر چه گران قیمت ترین ادویه در جهان است اما به علت گران بودن آن از خواص آن نمی توان به آسانی چشم پوشی نمود .خواص ضد درد و ضد التهابی زعفران کاملا مورد تایید پزشکان بوده و این ماده می تواند در درمان التهابات موضعی و عمومی بسیار مفید باشد .تمامی خواص این ماده وابسته به وجود ترکیبی به نام کروستین در این ماده گیاهی می باشد .


9.کرفس

کرفس و تخم آن دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی بوده و در مبارزه با عفونت ها بسیار موثر می باشند .این سبزی می تواند از آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد بر روی بدن جلوگیری نموده و از تجمع مواد سمی و در نتیجه بروز التهاب در بدن جلوگیری نماید .

ضد التهاب گیاهی


10.زردچوبه

ماده فعال موجود در زردچوبه به نام کورکومین (Curcumin) یک ضدالتهاب موثر با خواص آنتی‌اکسیدانی بسیار بالاست که می تواند در فرکش نمودن التهابات بدن نقش موثری داشته باشد .شما می توانید برای استفاده از خاصیت این ماده گیاهی از آن در تهیه غذاها استفاده نموده و یا کپسول زردچوبه را از داروخانه ها خریداری نمایید.


11.سپستان

دمنوش تهیه شده از میوه گیاه سپستان نیز داروی طبیعی دیگری برای درمان التهابات در بدن شناخته شده است .این ماده نیز با دارا بودن کورتون ها و آرامبخش خای کاملا طبیعی می تواند در روند کاهش سطح التهابات بدن مفید باشد .


12.سنبل الطیب

سنبل الطیب یک گیاه آرام بخش طبیعی است که اثرات تسکین دهندگی و ضد التهابی آن می تواند برای درمان بسیاری از بیماری های التهابی مفید باشد .این ماده همچنین یک ضد اسپاسم طبیعی بوده و در درمان دردهای شدید ناشی از بیماری های التهابی مانند روماتیسم نقش چشمگیری داشته باشد .


13.اسفرزه

ابوعلی سینا معتقد است دانه ی گیاه اسفرزه بسیار شفا بخش بوده و در مبارزه با عفونت و کاهش التهاب بسیار قدرتمند است .بنابراین شما می توانید از این خاصیت جادویی استفاده نموده و اسفرزه را در کاهش سطح التهابات از یاد نبرید .


14.شاه پسند

گیاه شاه پسند گیاهی بی نظیر برای درمان التهابات در بدن است و مصرف جوشانده آن می تواند التهاب را که عامل اصلی بسیاری از بیماری هاست ریشه کن نماید .


15.بابونه

جوشانده گل خشک بابونه بر اساس تدابیر ابوعلی سینا از معروف‌ ترین دمنوش های گیاهی  ضدالتهاب است.این دمنوش کاملا ضد درد،ضد اسپاسم و ضدالتهاب بوده و در تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار سودمند است .با این دمنوش گیاهی به راحتی می توانید جریان خون را در بدن بهبود بخشیده و به راحتی بدن را سم زدایی نمایید .

درمان التهاب بدن در طب سنتی


16.علف چای

علف چای یا گل راعی از گیاهان دارویی معطر و ارزشمندی است که مصرف آن می تواند توانایی قدرت دفاعی بدن را افزایش داده و به کاهش التهابات در بدن کمک نماید .از این گیاه دارویی می توانید به صورت دمنوش برای التهاب در کلیه اندام های بدن مانند روده،معده و …. استفاده نمایید.


17.کاه مکی

کاه مکی یا علف لیمو نوعی از علف های استوایی است که خاصیت ضد باکتریایی و ضد قارچی دارد و التهابات بدن را کاهش می دهد .این ضدالتهاب طبیعی دارویی قدرتمند برای از بین بردن اثرات مخرب ناشی از التهاب در بدن است .

دمنوش های ضد التهاب


18.ریوند چینی

ریوند چینی به طور گسترده در طب سنتی چینی برای پاکسازی بدن از سموم و کاهش التهابات مورد استفاده قرار می گرفته است .این ماده گیاهی آن قدر قدرتمند است که حتی آن را به عنوان مکمل برای شیمی درمانی پیشنهاد نموده اند و علت آن را اثرات ضدالتهابی این گیاه عنوان نموده اند.


19.رویینه

اگر به دنبال یک گیاه همه کاره برای درمان سنگ کلیه ،التهاب و مبارزه با عفونت ها می باشید گیاه رویینه زرین را از یاد نبرید .این گیاه دارویی دیوروتیک به سرعت  التهاب را کاهش داده و با عفونت مبارزه می‌کند و سلامتی را برایتان به ارمغان می آورد.


20.پنیرک

گیاه پنیرک یا توله بهترین گیاه ضد درد ،ضد عفونی کننده و ضد التهاب در دنیاست که شما می توانید با مصرف دم نوش و یا عرق آن آن از تمامی مزایای نامبرده این گیاه بهره مند شوید .این گیاه در درمان عفونت رحم،التهاب مجاری تنفسی،معده و روده بسیار سودمند و کاربردی است .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *