بررسی های پزشکی قبل از جراحی زیبایی شکم

قبل از هر عمل جراحی بررسی هایی جهت تعیین سلامت بیمار و ارزیابی او از نظر ابتلا به بیماری های مختلف قند و فشار خون ضروری می باشد جراحی زیبایی شکم نیز از این قاعده مستثنی نبوده و به چنین بررسی هایی قبل از عمل نیاز می باشد بررسی اسکار های عمل های قبلی روی شکم و ارزیابی درست کاندیدای عمل برای کاهش خطرات احتمالی حائز اهمیت است.این مطلب به لزوم بررسی های پزشکی قبل از جراحی زیبایی شکم می پردازد:

عمل های قبلی شکم چه اثری در انجام جراحی زیبایی شکم دارند؟

عده ای از داوطلبان انجام عمل پلاستیک شکم ، قبلا به دلایلی تحت عمل جراحی روی شکم مانند آپاندیس ، خارج سازی کیسه صفرا ، عمل های معده و روده ، عمل جراحی زنان و سزارین ، جراحی های ترمیمی فتق های شکمی و …. قرار گرفته اند. از نکات بسیار مهم در انتخاب نوع عمل پلاستیک شکم یا انجام لیپوساکشن به تنهایی ، وجود همین اسکارهای قبلی روی شکم است. این اسکار ها از نظر محل و نوع عمل قبلی باید به دقت مورد بررسی قرار گیرند و موارد خطر انجام عمل جراحی با متقاضی مطرح شود.

محل قرار گیری اسکارها جهت بررسی میزان خطر جراحی زیبایی شکم 

1. اِسکارهای موجود  در پایین ناف 

چند برش اصلی عمل های این ناحیه شامل برش مورب سمت راست (مربوط به عمل آپاندیس) ، برش عرضی یا مورب پایین (مربوط به عمل فتق کشاله ران در دو سمت) ، برش عرضی زیر شکم (مربوط به جراحی های زنان و سزارین) و در نهایت برش عمودی زیر ناف است.خوشبختانه هیچ کدام از این برش های مداخله ای در عمل پلاستیک شکم ندارند و با برداشتن این برش ها طی عمل شکم ، ظاهر بسیار بهتری ایجاد خواهد شد. اسکار محل برش مربوط به عمل های جراحی لاپاروسکوپی را نیز باید اضافه کرد که معمولا مزاحمتی در عمل پلاستیک شمن ایجاد نمی کنند اما می توانند در ایجاد یک فتق ناشناخته محل عمل دخیل باشند.

نکته آخر این است که حین انجام لیپوساکشن باید افرادی که تحت لاپاروسکوپی قبلی قرار گرفته اند را مد نظر داشت.

اسکارهای بالای ناف و تاثیراتش در ابدومینو پلاستی

2.اِسکار های موجود در  بالای ناف 

این اسکارها می توانند به دو فرم اسکار مورب و اسکار عمودی بالای ناف دیده شوند:

2/1موارد استفاده از اِسکار مورب وتاثیر آن در جراحی ابدومینوپلاستی

این اسکار در سمت راست معمولا در عمل های جراحی کیسه صفرا مورد استفاده قرار می گیرد و اسکار مورب در سمت چپ قبلا برای عمل های طحال ایجاد می شد. نکته مهم این است که هر دو این اسکارها برای عمل پلاستیک شکم خطرآفرین هستند زیرا بلند کردن پوست زیر اسکارها حین عمل جراحی پلاستیک شکم می تواند منجر به کاهش خون رسانی پوست وسط شکم و در نهایت نکروز و از دست رفتن پوست شود.البته در اینگونه موارد می توان از روش ابدومینوپلاستی محدود یا مینی ابدومینوپلاستی بهره برد.

باید برای متقاضی توضیح داده شود که می توان با برش کمتر و بلند کردن محدود تر پوست ، برای حفظ و نگهداری رگ های آسیب دیده از عمل های قبلی شکم با برش مورب ضروری استفاده کرد

 

2/2.اثرات اِسکار عمودی میانی در جراحی زیبایی شکم

این اسکار از موارد منع عمل ابدومینوپلاستی نبوده و در بیشتر اوقات با روتوش اِسکار عمودی قبلی و حتی برداشتن بافت اضافی بالای ناف (در صورت شل بودن عرضی پوست) می توان برش عمودی قبلی را اصلاح و نمای بهتر و مقبول تری ایجاد کرد.

 

جراحی ابدومینو پلاستی

 جراحی شکم در چه افرادی مناسب می باشد ؟

 

1.افرادی که دچار برجستگی وشلی پوست می باشند.

2. افرادی که فتق شکمی دارند.

3.افرادی که به علت کاهش شدید وزن دچار افتادگی شکم هستند.

4. خانم ها بعد از تکمیل بارداری ها و تعداد فرزندان به شرط داشتن وضعیت مناسب متابولیک و نداشتن منعی  برای عمل ، می توانند این جراحی را انجام دهند.

چه افرادی کاندید مناسبی برای جراحی ابدومینوپلاستی نمی باشند؟

1.افرادی با انتظارات غیر واقعی  .

2.خانم هایی که احتمال بارداری در آینده دارند.

3.افرادی که از نظر سلامتی در شرایطی نیستند که بتوانند چند ساعت بیهوشی کامل و دوران نقاهت بعد از عمل را تحمل کنند.

4.افراد سیگاری نیز منع انجام جراحی شکم را دارند مگر آنکه مطمئن باشیم از حداقل دو هفته قبل از عمل تا دو هفته بعد از عمل به طور کامل سیگار و هر نوع دخانیات را ترک کنند.

 قبل از عمل ابدومینوپلاستی چه ارزیابی هایی ضرورت دارد؟

لازم است قبل از عمل ، طی یک جلسه مشاوره از نیت و قصد اصلی متقاضی این عمل آگاه شد. بهتر است طی یک جلسه همسر و یا یکی از افراد مورد اطمینان خانواده نیز حضور داشته باشند و تمامی مطالب مربوط به عمل ، اعم از موارد مربوط به خود جراحی و مراقبت های بعد از آن و دوران نقاهت ، عوارض احتمالی و به خصوص به جا ماندن رد عمل (اسکار) به صورت واضح و کامل گفتگو کرد. در همین جلسه می توان عکس محل عمل افرادی که شباهتی به فرد متقاضی دارند را به وی نشان داد تا بتواند تصویر بهتری از وضعیت بعد از عمل خود داشته باشد.

یکی از مهمترین نکات انتخاب نوع عمل ابدومینوپلاستی برای فرد متقاضی با توجه به شرایط پوست ، عضلات و خواسته اوست. در طی گرفتن شرح حال کامل و وضعیت سلامتی فرد و افراد نزدیک خانواده ، می توان تصویر درستی از شرایط قلبی – عروقی و میزان سلامت وی داشت . انجام تست های استاندارد خون ( تست قند، بررسی وضعیت کلیوی و میزان گلبول های قرمز خون و اینکه آیا کم خونی قبلی وجود دارد یا خیر) و در صورت لزوم، گرفتن نوار قلب ، به این تصویردقت بیشتری می بخشد. در نهایت اگر همه موارد درست انتخاب شده باشد و خطر جدی برای انجام یک عمل جراحی استاندارد نباشد، فرد متقاضی کاندید عمل خواهد شد.

منبع :وب سایت دکتر تورانی

ویرایش و گردآوری :سلامت وب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *