خوراکی های مفید جهت کاهش استرس

رفع مشکلات روحی با تغذیه مناسب

فشارهای روحی و انواع استرس جزو لاینفک زندگی افراد شده است .هرکس با توجه به وضعیت و ماهیت زندگی خود به نوعی با استرس دست به گریبان است .استرس های کاری ،تحصیلی ،تربیتی سبب برهم ریختن آرامش روحی و اعصاب می شود .شاید کنترل استرس آسان نباشد اما  تغذیه مناسب و مصرف برخی مواد غذایی در کاهش سطح استرس و به دست آوردن آرامش مفید است .برای کاهش استرستان و کسب آرامش از مصرف خوراکی های زیر غافل نشوید.

 

1- جو دو سر

جو دوسر ماده ای است که حاوی ترکیبات ساپونین، آلکالوئیدها، ویتامین های خانواده  گروه B و فلاوونوئیدها می باشد .اثرات درمانی جو دوسر  در بهبود افسردگی و تقویت حافظه و کاهش استرس و رسیدن به آرامش غیر قابل انکار است .از جو دوسر می توانید در تهیه انواع آش و سوپ و حلیم استفاده کنید و یا آن را آسیاب کرده و پودر آن را به یک لیوان شیر اضافه کنید و شب ها قبل از خواب برای داشتن خوابی راحت میل نمایید.

 

جو دوسر ارامش دهنده قوی

2-مرکبات

مرکبات منبع غنی از آنتی اکسیدان ، ویتامین ث و بتاکاروتن می باشند که این ترکیبات سبب آرامش اعصاب می شود و برای رهایی از استرس و فشار های عصبی و بی خوابی بسیار مفیدند.اسید فولیک موجود در مرکبات در بهبود فعالیت های سیستم عصبی ضروری بوده و آرامش را برایتان به ارمغان می آورد .مصرف فراوان مرکبات در دوران بارداری از نقایص سیستم عصبی جنین جلوگیری می نماید.

 

مرکبات سرشار از آنتی تکسیدان های مفید جهت بهبود عملکرد مغز

3-شیر

این ماده مغذی بسیار مفید جهت حفظ و رشد سیستم عصبی سودمند است .ویتامین ب6موجود در این نوشیدنی از افسردگی و اضطراب جلوگیری کرده و ماده معدنی کلسیم انزیم های لازم در فرآیند های عصبی را تقویت می نماید .نوشیدن سه لیوان شیر در طی روز نه تنها استخوان هایتان را محکم می کند بلکه حس آرامش را به شما انتقال می دهد.

 

شیر و آرامش

4-زردچوبه

زردچوبه ادویه مفیدی است که د تهیه اکثر غذاها از آن استفاده می شود .ماده موثر زردچوبه کورکومین نام دارد که دارای خواص ضد آنتی اکسیدانی و ضد التهابی می باش.کورکومین از ابتلا به آلزایمر پیشگیری کرده و در کاهش استرس و اضطراب مفید محسوب می شود.

 

کورکومین زردچوبه دشنم مشکلات عصبی

5-کنجد

کنجد دانه بسیار ریزی است که منبع غنی از چربی های مفید امگا 3 و 6 می باشد .ویتامین E موجود در کنج از زوال مغز جلوگیری کرده و باعث افزایش بهره هوشی می شود .مصرف کنجد به علت داشتن منابع مفید ویتامین و چربی سبب بهبود عملکرد سیستم عصبی و کاهش مشکلات خلقی شده و استرستان را کنترل می کند

 

کنجد منبع غنی امگا 3

6-گوشت مرغ

گوشت سفید مرغ منبع پروتئین است .این ماده غذایی مفید سبب افزایش سطح هورمون های  دوپامین و اپی نفرین  می شود .گوشت مرغ حاوی اسید آمینه تریپتوفان بوده که پیش ساز هورمون سروتونین می باشد .مصرف این ماده با افزایش سطح سروتونین در مغز حس آرامش و شادی را به شما القا می کند و از بروز افسردگی های فصلی و اختلالات عصبی جلوگیری می کند.

 

گوشت مرغ سرشار از سروتونین

7-ماهی

یکی از غذاهای مفید برای درمان مشکلات سیستم عصبی و آشفتگی های روحی ماهی است .این ماده غذایی حاوی اسید های چرب ضروری مغز مانند امگا 3 و امگا 6 بوده و در تکامل سیستم عصبی و  سلامت مغز و اعصاب مفید است .مصرف ماهی یکی از درمان های موثر جهت بهبود حافظه و پیشگیری از افسردگیست.

 

ماهی غذای مفید مغز

8-عسل

عسل ،با داشتن خواص تغذیه ای عالی در درمان افسردگی و اختلالات خلقی موثر است .باعث افزایش حافظه شده و با تمدد اعصاب از مشکلات روحی و روانی که سبب برهم خوردن آرامشتان می شود جلوگیری می کند .

 

عسل کاهنده استرس و افزایش دهنده هوش

 

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *