موخوره چیست و چگونه درمان می شود؟

داشتن موی زیبا آرزوی بسیاری از زنان می باشد موخوره سبب اسیب رساندن به موها و برهم خوردن زیبایی آن می شود اگر موهای شما دچار موخوره می باشد این مطلب به شما کمک می کند تا آن را درمان کنید

موخوره چیست؟

بهتر است بدانید موخوره یا دو شاخه شدن انتهای مو ناشی از آسیب فیزیکی و یا آسیب شیمیایی به مو می باشد و در خانمها شایعتر می باشد . هر چند موخوره در هر نوع مویی ممکن است دیده شود اما در موهای بلند و خشک شایعتر است .

عوامل ایجاد وتشدید موخوره چیست؟

ایجاد موخوره به جنس مو واستحکام آن بستگی دارد هر چه ضخامت تار مو نازکتر باشد موها بیشتر در معرض مو خوره قرار دارند . در موخوره لایه محافظ مو در فیبرهای انتهایی مو از بین می رود در نتیجه قسمت انتهایی مو چند شاخه و شکننده می شود .

علت ایجاد موخوره و درمان ان

علت ایجاد موخوره چیست؟

این آسیب می تواند در اثر شستشوی زیاد ، سشوار زیاد و با درجه حرارت بالا ، رنگ کردن مداوم مو و دکلره کردن ، برس کردن زیاد و استفاده از برسهای نامناسب ، فر دایمی ، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آفتاب  و …باشد .

راه درمان موخوره چیست؟

جهت درمان موخوره موهایی که دچار موخوره شده اند باید از انتها قطع بشوند . مهمترین اصل در پیشگیری از موخوره جلوگیری از آسیب مکانیکی به مو می باشد . بعد از استحمام اجازه دهید که موها بدون وسایل گرمایی به مرور زمان یا با حوله خشک بشوند . از شانه کردن موها در حالتی که موها کاملا خیس هستند بپرهیزید . بهتر است از شانه های با دنده چوبی استفاده کنید . از شانه کردن مستمر و مداوم و با کشش و فشار اجتناب کنید . شانه کردن موها در حمام آسیب جدی به موها وارد می کند . مصرف مایعات فراوان و آبمیوه را که در مرطوب نگهداشتن
پوست و مو موثر هستند را فراموش نکنید . اگر موهایتان بسیار خشک است از روغنهای مخصوص مو و روغن بادام ، فندق ، زیتون و یا حتی از کتیرا استفاده کنید (مخصوصا برای قسمتهای انتهایی مو ( به هیچ‌وجه موهایتان را تحت کشش قرار ندهید، مثلا آنها را محکم نبندید (مثل مدل دم‌اسبی) یا محکم نبافید زیرا این کار علاوه بر آسیب‌رساندن به ساقه مو، می‌تواند باعث ریزش مو از ریشه آن شود که در صورت تکرار به طاسی دایمی آن ناحیه منجر می‌‌شود.

استفاده از نرم کننده ( Conditioner ) ها چه تاثیری در ازیبن بردن موخوره دارد؟

برخلاف تصور عموم نرم کننده باعث ریزش مو می شود. در واقع کار نرم‌کننده‌ها این است که دو طرف این دوشاخه شدگی را به هم می‌چسبانند و سطح مو را که ناهموار و تکه‌تکه کنده شده، صاف و هموار می‌سازند و فرورفتگی‌های روی موها را پر می‌کرده و کمک می‌کنند تاموها راحت‌تر روی هم بلغزند . برای درمان موخوره از داروی خوراکی و قرص و کپسول استفاده نمی‌شود و اساس کار روی استفاده از نرم‌کننده‌هاست. چرا که به هر حال این حالت، یک تغییر فیزیکی است و با ریشه مو کاری ندارد .
منبع : وب سایت دکتر زنگنه

ویرایش و گرد آوری : سلامت وب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *