کاهش وزن

گام به گام تا رسیدن به تناسب اندام

اگر از اضافه وزن و چاقی رنج می برید نگران نباشید کافیست عزمتان را جزم کنید تا از شر این بیماری خلاص شوید .اولین قدم برای لاغری و کاهش وزن تعیین هدف و تمرکز بر روی هدف می باشد .اما برای رسیدن به تناسب اندام باید مراحلی را که در این مقاله به شما معرفی می شود انجام دهید تا در راه رسیدن به هدفتان موفق شوید .

1- آمادگی روانی

برای رسیدن به تناسب اندام باید روح و روانتان را آماده کنید یعنی توانایی پایبندی به رژیمتان را تحت هر شرایطی چه شادی و غم داشته باشید .به عنوان مثال در زمان عصبی بودن  بتوانید از پرخوری خود جلوگیری کنید .افرادی که شروع به گرفتن رژیم لاغری می کنند در بسیاری از اوقات از لحاظ روحي تمايل به ترک آن دارند. بنابراين یادتان باشد تحت هر شرایط روحی به رژیمتان پایبند باشید.

آمادگی روانی

2- استفاده از رژیم غذایی اصولی

برای کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام پیروی از یک رژیم اصولی و صحیح عامل تعیین کننده ای به شمار می آید .استفاده از رژیم هایی که به سرعت وزنتان را کم می کنند در کند شدن متابوليسم بدن شماتاثیر به سزایی دارند .این نوع از رژیم ها افزایش وزن شدیدی را در مدت کوتاهی پس از ترک رژیم برایتان به ارمغان می آورد .بنابراين  بر روي تغذيه صحيح متمرکز کنيد تا به آسانی خوش اندام شوید .

3- وعده های غذاییتان را حذف نکنید

بسیاری از افراد گمان می کنند اگر یکی از وعده های غذایی خود در طی روز را حذف کنند سریع تر لاغر می شوند اما بد نیست بدانید که وقتي که يک وعده غذايي را حذف مي کنيد، سرعت متابوليسم بدن جهت ذخیره کردن انرژی کاهش یافته و با از دست رفتن چربي بدن مبارزه مي کند. بهتر است تمام وعده های غذاییتان را مصرف کنید و در بين وعده هاي غذايي از ميان وعده هاي سالم و کم حجم استفاده کنيد.

4– از مواد غذایی حاوی فیبر استفاده کنید

مصرف مواد غذایی حاوی فیبر سبب می شود تا حجم معده ما سریع تر پر شده و احساس سیری کنیم و از ریزه خواری در طی روز جلوگیری می کند .مزیت دیگر مصرف مواد غذایی حاوی فیبر این است که  فيبرها باعث می شوند چربي ها را از دستگاه گوارش با سرعت بیشتری عبور کنند و امکان جذب آن ها کاهش می یابد .مصرف غذاهاي با فيبر بالا  قند خونتان را در سطح متعادل نگه داشته و از افزایش قند خونتان جلوگیری می کند .

کاهش مصرف قند و شکر

5- کاهش مصرف قند و شکر

برای کاهش وزنتان مراقب موادي قندي پنهان نظیر انواع  بيسکويت، سس کچاب (سس گوجه فرنگي)، سس سالاد، ميوه هاي کنسرو شده و … باشید .مصرف مواد غذایی شیرین سطح انسولین خون را نا متعادل کرده  و موجب گرسنگی می شود .در نتیجه تمایل به مصرف مواد شیرین و غذای بیشتر در شما افزایش می یابد .پس برای کاهش وزنتان باید  مصرف قند وشکرتان را کاهش دهید .

6- کاهش مصرف غذاهای چرب

مصرف غذاهای چرب نظیر پنیر پیتزا ، غذاهای سرخ شده و  پنیر خامه ای از عوامل اصلی چاقی و افزایش وزن محسوب می شود .کالري موجود در يک گرم چربي دو برابر دو برابر کالري موجود در مواد پروتئینی و کربو هیدرات هاست .بنابراین از افراط در خوردن چربي هاي بد پرهیز کرده  و چربي هاي مفيدی نظیر گردو و زيتون و روغن كنجد را جایگزین چربی های بد کنید .

 

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *