گام به گام تا رسیدن به تناسب اندام

اگر از اضافه وزن و چاقی رنج می برید نگران نباشید کافیست عزمتان را جزم کنید تا از شر این بیماری خلاص شوید .اولین قدم برای لاغری و کاهش وزن تعیین هدف و تمرکز بر روی هدف می باشد .اما برای رسیدن به تناسب اندام باید مراحلی را که در این مقاله به شما معرفی می شود انجام دهید تا در راه رسیدن به هدفتان موفق شوید .

1- آمادگی روانی

برای رسیدن به تناسب اندام باید روح و روانتان را آماده کنید یعنی توانایی پایبندی به رژیمتان را تحت هر شرایطی چه شادی و غم داشته باشید .به عنوان مثال در زمان عصبی بودن  بتوانید از پرخوری خود جلوگیری کنید .افرادی که شروع به گرفتن رژیم لاغری می کنند در بسیاری از اوقات از لحاظ روحی تمایل به ترک آن دارند. بنابراین یادتان باشد تحت هر شرایط روحی به رژیمتان پایبند باشید.

آمادگی روانی

2- استفاده از رژیم غذایی اصولی

برای کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام پیروی از یک رژیم اصولی و صحیح عامل تعیین کننده ای به شمار می آید .استفاده از رژیم هایی که به سرعت وزنتان را کم می کنند در کند شدن متابولیسم بدن شماتاثیر به سزایی دارند .این نوع از رژیم ها افزایش وزن شدیدی را در مدت کوتاهی پس از ترک رژیم برایتان به ارمغان می آورد .بنابراین  بر روی تغذیه صحیح متمرکز کنید تا به آسانی خوش اندام شوید .

3- وعده های غذاییتان را حذف نکنید

بسیاری از افراد گمان می کنند اگر یکی از وعده های غذایی خود در طی روز را حذف کنند سریع تر لاغر می شوند اما بد نیست بدانید که وقتی که یک وعده غذایی را حذف می کنید، سرعت متابولیسم بدن جهت ذخیره کردن انرژی کاهش یافته و با از دست رفتن چربی بدن مبارزه می کند. بهتر است تمام وعده های غذاییتان را مصرف کنید و در بین وعده های غذایی از میان وعده های سالم و کم حجم استفاده کنید.

4– از مواد غذایی حاوی فیبر استفاده کنید

مصرف مواد غذایی حاوی فیبر سبب می شود تا حجم معده ما سریع تر پر شده و احساس سیری کنیم و از ریزه خواری در طی روز جلوگیری می کند .مزیت دیگر مصرف مواد غذایی حاوی فیبر این است که  فیبرها باعث می شوند چربی ها را از دستگاه گوارش با سرعت بیشتری عبور کنند و امکان جذب آن ها کاهش می یابد .مصرف غذاهای با فیبر بالا  قند خونتان را در سطح متعادل نگه داشته و از افزایش قند خونتان جلوگیری می کند .

کاهش مصرف قند و شکر

5- کاهش مصرف قند و شکر

برای کاهش وزنتان مراقب موادی قندی پنهان نظیر انواع  بیسکویت، سس کچاب (سس گوجه فرنگی)، سس سالاد، میوه های کنسرو شده و … باشید .مصرف مواد غذایی شیرین سطح انسولین خون را نا متعادل کرده  و موجب گرسنگی می شود .در نتیجه تمایل به مصرف مواد شیرین و غذای بیشتر در شما افزایش می یابد .پس برای کاهش وزنتان باید  مصرف قند وشکرتان را کاهش دهید .

6- کاهش مصرف غذاهای چرب

مصرف غذاهای چرب نظیر پنیر پیتزا ، غذاهای سرخ شده و  پنیر خامه ای از عوامل اصلی چاقی و افزایش وزن محسوب می شود .کالری موجود در یک گرم چربی دو برابر دو برابر کالری موجود در مواد پروتئینی و کربو هیدرات هاست .بنابراین از افراط در خوردن چربی های بد پرهیز کرده  و چربی های مفیدی نظیر گردو و زیتون و روغن کنجد را جایگزین چربی های بد کنید .

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *