علت سکته قلبی و مغزی

علت حمله قلبی و سکته قلبی در بانوان

 

بر اساس آخرین یافته ها دانشمندان ژنی که خطر بروز بیماری قلبی را در زنان افزایش می دهند شناسایی کردند.

پس از نتیجه این تحقیق دانشمندان اعلام کردند، خطر بروز سکته مغزی و حمله قلبی زنانی که حاوی نسخه خاصی از ژن BCAR1 هستند را تهدید می کند.

دلیل سکته مغزی و قلبیعامل شماره یک : شریان های ضخیم تر

محققين مدرسه پزشکی دانشگاه لندن نتایج پنج مطالعه که بر روی بیش از چهار هزار مرد و زن انجام شده بود را تجزیه و تحلیل، ژن ها، تندرستی شریان های خونی و میزان ضخیم شدن سرخرگ های حیاتی آنها را مقایسه کردند و دریافتند وجود ژنی خاص عامل بروز حمله قلبی، سکته مغزی و بیماری عروق خونی در زنان می شود.

البته هر چند متخصصان در تلاش هستند تا رابطه وجود این ژن و بروز حمله قلبی، سکته مغزی و بیماری قلبی را بیابند، اما آنها معتقدند، ترکیب طبیعی این ژن با استروژن احتمال بروز بیماری و حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش می دهد.

زماني که رگ های خونی ضخیم می شوند، احتمال مسدود شدن آنها و بروز سکته مغزی و حمله قلبی به شدت افزایش می یابد.

دکتر فریا بوردمن، استاد مدرسه پزشکی دانشگاه لندن و سرپرست این مطالعه گفت:” عوامل خطر زای بروز سکته مغزی و حمله قلبی در زنان و مردان متفاوت است.

علت سکته قلبی و مغزی

”وي افزود:” به نظر می رسد ژن BCAR1 همراه با عوامل متعدد  دیگر خطر بروز بیماری و حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش می دهند. ”

دکتر شانون امولیس، از مدیران انجمن قلب بریتانیا نیز گفت:” پیش از این بیماری قلبی را بیماری مردانه قلمداد می کردند اما یافته های کنونی نشان می دهند که چنین باوری نادرست است. ”

عامل شماره دو : استعمال دخانيات و تغذیه ناسالم

همچنین وی اضافه کرد : زنان باید با پرهیز از دخانیات، پیروی کردن از رژیم غذایی سالم و ورزش کردن خطر بروز بیماری و حمله قلبی و سکته مغزی را کاهش دهند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *