مزایای گیاه‌خوار بودن چیست؟

از آن جا که مواد غذایی گیاهی دارای چربی بسیار کمتری به نسبت مواد غذایی حیوانی می باشند و فیبر بسیار فراوانی در ترکیبات گیاهان وجود دارد لذا مزایای گیاه خواری شامل موارد ذیل می باشد:
 1. داشتن وزنی متعادل
 2. پایین بودن سطح کلسترول و فشارخون
 3. افزایش طول عمر
 4. کاهش ریسک ابتلا به بیماری های خطرناک من جمله سرطان ،بیماری های قلبی ، مغزی و دیابت
 5. صرفه جویی اقتصادی به علت پایین بودن قیمت میوه و سبزیجات در مقایسه با قیمت گوشت و ماهی

وگان کیست؟

به افرادی که به هیچ عنوان از پروتئین های حیوانی و حتی تخم مرغ، لبنیات یا عسل استفاده نمی کنند وگان (vegan) گفته می شود .

وجترین و گیاهخواری


فرق وگان و وجترین در چیست؟

بر اساس تعاریف درج شده در سایت انجمن گیاهخواران ایران، فرق وگان و جترین در موارد زیر خلاصه می شود :

 • وجترین ها از محصولات لبنی و تخم مرغ استفاده می کنند اما وگان ها از مصرف تمامی محصولات حیوانی خودداری می نمایند.
 • وجترین نوعی رژیم غذاییست در حالی که وگان نوعی از سبک زندگیست  که طرفداران آن مصرف تمامی فرآورده های حیوانی مانند گوشت،پشم ،شیر و حتی پوست حیوان را ممنوع می دانند .
 • وگان ها به هیچ عنوان از گوشت، تخم مرغ، عسل و غذاهای مشتق شده از حیوانات استفاده نمی کنند.
 • وجترین ها اگر چه گوشت یا ماهی نمی خورند اما لبنیات را مصرف می نمایند .

وگان فود


 برنامه رژیم غذایی وگان

بنا به تعاریف ارائه شده در این نوشته سلامت وب برنامه رژیم غذایی وگان شامل مصرف سبزیجات تازه یا پخته شده ، میوه ها ، نشاسته ها و غلات کامل مانند کینوا ،جو و گندم ،سیب زمینی و ذرت ، آجیل ، دانه ها و چربی های سالم مانند زیتون و نارگیل می باشد. منابع غذایی مورد استفاده در این سبک غذایی یعنی  غذاهای وگان  به دلیل گیاهی بودن کالری کمی داشته و سرشار از کربوهیدرات های پیچیده ، اسیدهای چرب امگا 6 ، ویتامین ث ،ویتامین ای ، منیزیم ، چربی های سالم ،انواع آنتی اکسیدان ها مانند کاروتنوئیدها و اسیدفولیک و پروتئین های سالم می باشند .مصرف وگان فود و این نوع از سبک زندگی برای افرادی که باید میزان کالری ، چربی ، کلسترول ، پروتئین و سدیم کمتری را مصرف کنند بسیار مفید است.

برنامه رژیم غذایی وگان


وجترین و گیاهخواری

وجترین و گیاهخواری شاخه دیگری از گیاه خواریست که افراد تابع این رژیم از تمامی سبزیجات به همراه تخم مرغ ،عسل و محصولات لبنی استفاده کرده و تنها استفاده از محصولات حیوانی مانند گوشت ماهی و گوشت قرمز و گوشت مرغ در برنامه غذایی آن ها جایی ندارد.بنابراین می توان گفت غذای وجترین ها شامل غلات تازه و سبوس دار ،چربی های سالم ،ممیوه های تازه ،پروتئین های گیاهی مانند سویا ،قارچ و حبوبات به همراه مصرف تخم مرغ ،لبنیات و عسل می باشد .


 معایب گیاه خوار بودن چیست؟

 1. وگان ها به دلیل عدم استفاده از منابع حیوانی در معرض کمبود مواد مغذی مانند پروتئین ،کلسیم ،آهن و ویتامین ب 12 قرار دارند .
 2. به علت عدم استفاده از مواد غذایی گوشتی توسط وگان ها و وجترین ها کمبود ویتامین های گروه ب سبب احساس خستگی و بی حالی در فرد می گردد.
 3. به علت فقدان پروتئین های حیوانی در این نوع رژیم ها شاهد کاهش توانایی عضلانی در افراد خواهیم بود .

فرق وگان و وجترین


چطور گیاه‌خوار شویم؟

 1. از آن جا که مزیت های گیاه خواری بسیار بیشتر از گوشت خواری می باشد برای گیاه خوار شدن زمان را از دست ندهید .فرایند گیاه خوار شدن در شما برای جلوگیری از بروز عوارض ناخواسته در دستگاه گوارش همانند ایجاد سندرم روده تحریک‌پذیر، اسهال و غیره می بایست به طور تدریجی صورت پذیرد .
 2. در هنگام پیروی از یک رژیم گیاه خواری، تمامی مواد مغذی مورد نیاز بدن را با استفاده از تنوع گسترده ای از غذاهای گیاهی تامین نمایید .
 3. از مصرف چربی های سالم مانند آجیل ها ،آووکادو ،زیتون و نارگیل غافل نشوید و با مصرف پروتئین های گیاهی از کمبود پروتئین در بدنتان جلوگیری نمایید .

سایت انجمن گیاهخواران ایران


نتیجه گیری

وجترین نوعی رژیم غذاییست که بر مبنای مصرف مواد غذایی گیاهی و لبنی استوار می باشد .وگان نیز نوعی از سبک زندگیست که مصرف گوشت و تمام فراورده های حیوانی را ممنوع می داند و تنها بر تغذیه گیاهی تمرکز دارد .استفاده از این روش ها برای افرادی که قصد کاهش وزن دارند بسیار سودمند است و می تواند در سایر افراد از بروز بیماری ها و مشکلات جدی جلوگیری نماید .