بررسی تفاوت ها و مزیت هایبین روش تزریق چربی و تزریق ژل

تزریق ژل و تزریق چربی چه تفاوت هایی با هم دارند؟

برای طرفداران زیبایی همیشه این سوال به وجود می آید که تزریق ژل بهتر است یا تزریق چربی و این دو روش نسبت به هم چه مزایا و چه تفاوت هایی دارند خواندن این مطلبتا انتها به شما کمک می کند تا انتخابی منطقی تر و مقتصدانه داشته باشید

شباهت بین تزریق ژل و تزریق چربی در چیست؟

بهتر است بدانید شباهت این دو روش در  استفاده از عمل “تزریق” برای پر کردن گودی های صورت مثل خط خنده، و یا برای حجیم کردن لب ها و گونه ها است. ولی تفاوت های زیادی از نظر ماندگاری ، اثرگذاری و عوارض دارند. در مطلب پیش رو به ده مزیت و برتری تکنیک تزریق چربی نسبت به تزریق ژل و پرکننده های صناعی می پردازیم.

 

بررسی تفاوت ها و مزیت هایبین روش تزریق چربی و تزریق ژل

تفاوت های تزریق ژل و تزریق چربی در چیست؟

1-چربی بافت زنده و فعال بدن خود فرد است اما ژل ماده ای صناعی و ساختگی شبیه یکی از اجزای بدن است.

2-ماندگاری بافت چربی تزریق شده به دلیل ماهیت زنده بودن ، طولانی است اما ژل های با کیفیت، کوتاه اثر بوده و در بهترین حالت بعد از یک سال جذب می شوند.

3-احتمال جا به جایی بافت در تکنیک تزریق چربی تقریباً صفر است که علت اصلی آن پیوند بافت چربی در موضع و ثابت ماندن سلول های چربی در منطقه تزریق شده است.احتمال جا به جایی در تزریق ژل های تزریقی  به دلیل ماهیت صناعی بودن و عجین و یکی نشدن با بافت های بدن زیادتر است و هر چه ژل طولانی اثر تر باشد این احتمال بیشتر دیده می شود. نتیجه جا به جایی ژل ، بد فرمی و غیر قرینگی صورت است.

4-چربی فقط پر کننده (Filler)  شیار ها و گودی های صورت نیست بلکه با داشتن منبع مهمی از سلول های بنیادی ، نقش بسیار مهمی در جوانسازی وافزایش رشته های کلاژن و الاستین پوست دارد. همین خاصیت موجب کاهش رنگدانه های پوست و شفافیت واضح پوست بعد از تزریق چربی است و این حالت را سالیان طولانی حفظ می کندو در این حالی است که ژل ها صرفا نقش پر کننده داشته و خاصیت جوانسازی بنیانی ندارند.

5-به دلیل طبیعی بودن بافت چربی ، امکان استفاده در تمام مناطق صورت حتی نواحی دور چشم (Orbital Rim) ، بالا و پایین ابروها و مناطق ریسکی چون ناحیه گیجگاهی و شقیقه (Temporal) وجود دارد اما ژل ها تنها به شکل محدود و در نواحی خط خنده ، لب و نهایتاً گونه کاربرد دارد. به هیچ عنوان از ژل های صناعی برای پر کردن گودی های زیر چشم ، خطوط اخم (مابین ابروها) و اطراف چشم ها نباید استفاده کرد.

6-احتمال گلوله شدن چربی تزریقی بسیار کم است و بیشتر ناشی از نحوه تزریق و استفاده از کانولا با سایز بزرگ و نامناسب است تا خصوصیت خود بافت چربی. در صورت ایجاد این عارضه به هر دلیل ، راه حل درمانی بسیار ساده است و با انجام چند ماساژ عمقی برطرف می شود ولی احتمال گلوله شدن (دانه تسبیحی شدن) ژل های تزریقی به خصوص در لب ها زیاد گزارش شده است و معمولاً چاره ای جز تخلیه ژل ندارد.

7-تزریق چربی به جز در صورت ( که اکثر موارد را شامل می شود) در تمام نقاط بدن از جمله دست ها ، ساق و مچ پا ، باسن ، سینه ، ران و حتی جهت جوانسازی  ژنیتال (اندام تناسلی خانم ها) وبرای یکدست کردن رد و اِسکار عمل های قبلی و اصلاح غیر قرینگی مادرزادی اندام ها و … کاربرد دارد.

8-تزریق چربی مناطق مختلف بدن با برداشت حجم نسبتاً زیادی از چربی مناطقی مثل شکم ، پهلو ها ، ران و بازوها و انتقال آن به مناطق وسیعی چون باسن و بغل باسن و ساق و مچ پا و همچنین سینه ، در اصل یک عمل دو منظوره برای فرم دهی و زیباسازی بدن و اندام هاست. به این عمل پیکره تراشی و Body sculpting و  Body Contouring اطلاق می شود. با این روش هم از شر چربی های اضافی شکم و پهلو ها خلاص می شوید و از طرفی دیگر با برجسته سازی نقاط دیگر بدن فیگورسازی خیلی بهتری انجام خواهد شد. تزریق ژل در هیچ یک از موارد فوق جایی نداشته و همانطور که در گزینه های قبل تأکید شد فقط به شکل محدود در قسمت هایی از صورت آنهم با مدت ماندگاری کوتاه کاربرد دارد.

9-تفاوت بعدی در نتیجه عمل این دو پر کننده است. چربی نه تنها یک پر کننده و حجم دهنده طبیعی است بلکه به دلیل خصوصیت فرم دهی بهتر و حالت نرم طبیعی آن و همچنین امکان تزریق در تمامی مناطق صورت ، نتیجه بسیار یکدست تر و زیباتری ایجاد می کند. در تزریق چربی تمایلی برای تزریق بیش از حد و برجستگی غیر عادی مثلاً در گونه و لب ها نیست بلکه هدف اصلی ، پر کردن گودی های ناشی از روند سن و جوانسازی صورت بر اساس ساختار طبیعی خود فرد است ولی در تزریق ژل چون مناطق تزریقی محدود به گونه ها ، لب ها و خطوط خنده و کنار لب ها است ، صرفاً  با برجستگی گونه ها به تنهایی بدون پر کردن حلقه زیر چشم ها  و استخوانی ماندن کناره خارجی چشم ها ، نتیجه کار چندان طبیعی به نظر نمی رسد و بعد از مدتی بیشتر افراد از اینکه گونه برجسته بی تناسب با سایر اعضای صورت دارند ناراضی خواهند شد.

10-آخرین نکته اینکه میزان تجربه اندوزی در هر دو روش تزریق چربی و تزریق ژل کاملاً متفاوت است. برای تزریق ژل گذراندن یک دوره آموزشی کوتاه چند ساعته و انجام 2 الی 3 مورد تجربی کفایت می کند ولی در مورد تزریق چربی که یک فرآیند جراحی محسوب می شود ، لزوم آشنایی جراح به تکنیک های لیپوساکشن چربی و تزریق چربی ضروری است. در ضمن بایستی جراح آشنایی کامل نسبت به آناتومی صورت و هر منطقه ای که قرار است در آن چربی تزریق شود داشته باشد. مجموعه این یادگیری ها به صرف دقت بیشتر و ملاحظات متفاوتی نسبت به ژل نیاز دارد و در عین حال تجربه کاری بسیار بیشتری را می طلبد.

 

مدت زمان لازم برای تزریق ژل و تزریق چربی چقدر می باشد؟

مدت زمان عمل تزریق چربی یک و نیم الی دو ساعت است  دلیل این طول مدت زمانی به شرح زیر می باشد 

1. برداشتن بافت چربی با بی حسی موضعی از مناطق تجمع یافته چربی و سپس شستشوی چربی و غلیظ کردن و آماده سازی برای تزریق است.

2. تزریق چربی در ناحیه صورت چون به طور وسیع و تقریباً در همه نقاط صورت به جز پیشانی ،میتواند انجام شود زمان بیشتری می برد.

اما مدت انجام تزریق ژل کوتاه تر از چربی است. اولاً به این دلیل که در سرنگ های آماده شده به فروش می رسد و دوم اینکه در مناطق محدود صورتتزریق خواهد شد.

 

کدامیک از روش های تزریق ژل و یا تزریق چربی مقرون به صرفه تر می باشد ؟ 

هزینه انجام تزریق چربی نسبت به ژل نه تنها بیشتر نیست بلکه با توجه به نوع کار و تفاوت هایی که ذکر شد به خصوص در طولانی مدت کاملاً مقرون به صرفه تر است.تصور کنید خانمی 40 ساله برای پر کردن خطوط خنده و کنار لب ها مراجعه می کند.هزینه اولیه پرداخت او فقط بابت خط خنده و پرداخت حدود 3 سی سی ژل خریداری شده و آماده کمتر از 500 هزار تومان نخواهد بود وهزینه 2 سی سی ژل کنار لب ها کمتر از 400 هزار تومان نیست. با یک حساب ساده اگر فقط هزینه خود ژل را بدون احتساب حق الزحمه پزشک در نظر بگیریم ، هر 1 سی سی ژل بین 150 الی 200 هزار توامن خواهد بود کهیکسال بعد نیز نیاز به تکرار دارد.

ولی زمانی که همین خانم برای تزریق چربی مراجعه می کند اولاً تمام صورت او ( و نه فقط خط خنده و کنار لب) در حدود 30 الی 35 سی سی چربی زنده از خودش تزریق و صورت ایشان به طور کامل بازسازی می شود که مسلماً بابت این چربی (حجم کمتر یا بیشترش) هزینه ای نمی پردازد! بابت دستمزد جراحی برای عمل 1/5 الی 2 ساعته هزینه پرداخت می کند و تفاوت در نتیجه کار و طول مدت ماندگاری و فواید زیاد در تزریق چربی به نسبت ژل قابل قیاس نیست.

با توجه به تمام تفاوت های ذکر شده که به تفصیل توضیح داده شد و تأثیر به سزای چربی تزریقی نه تنها به عنوان یک پر کننده بلکه به عنوان روشی در بهبود جوانسازی و شادابی صورت و پوست، با اثر طولانی مدت چندین و چند  ساله ، حالا شما قضاوت کنید که کدام روش مقرون به صرفه تر و علمی تر است ؟!

 

منبع :وب سایت دکتر تورانی

ویرایش و گرد آوری:سلامت وب

 

 

1 یک نظر

 1. Dr پاسخ

  dr_hفرم دهي طبيعي لبها با يك سي سي فيلر هيالورونيك ( كيفيت بالا و ماندگاري خوب )
  تخفيف ويژه برترين
  فيلرهاي هيالورونيك تا٢٥ ابان ساخت كشور فرانسه /سوييس /المان و كره جنوبي
  داراي مجوز وزارت بهداشت. (كيفيت و ماندگاري خوب)
  جهت جوانسازي صورت فرم دهي چهره و زاويه سازي
  فرم دهي لبها و گونه و خط خنده
  شيار اشكي و سياهي و گودي زير چشم
  خطوط پيشاني و اخم
  4 سي سي 1 سي سي رايگان (برترين برندهاي فيلر هيالورونيك اسيد)
  داراي مجوز وزارت بهداشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *