درمورد ماسک های بهداشتی و کاربردهای آن چه می دانید؟

استفاده از ماسک های بهداشتی در زمان آلودگی هوا ،بیماری و یا تماس با فرد بیمار  یکی از  روش های پیشگیری از ابتلا به بیماری ها می باشد .اما شاید ندانید که ماسک های بهداشتی تنوع بسیاری دارند و هرکدام در مدت زمانی خاصی قابل استفاده می باشند .برای اینکه اطلاعات بیشتری راجع به ماسک های بهداشتی ،انواع ماسک های بهداشتی و کاربردهای آن به دست آورید و بهترین ماسک را با توجه به شرایط انتخاب کنید این نوشتار را مطالعه فرمایید .

 

  • ماسک تک لایه 

این ماسک‌ ها از الیاف بافته نشده که دارای منافذ بسیار  ریز  می باشند ساخته شده و از عبور آئروسل‌ ها جلوگیری می کند .این ماسک ها به مدت دو ساعت قابل استفاده می باشند و استفاده از آن ها در افرادی که مبتلا به آلرژی نسبت به الیاف می باشند ممنوع است .

ماسک تک لایه

  • ماسک دو لایه 

ماسک دیگری که در داروخانه ها موجود است ماسک های دولایه می باشد .این ماسک ها از دولایه الیاف به صورت متقاطع  با منافذ ریز ساخته شده و در اثر استفاده طولانی مدت به علت وجود رطوبت هنگام دم و بازدم کارایی خود را از دست داده و نهایتا تا دو ساعت قابل استفاده می باشد .

ماسک دو لایه

  • ماسک سه لایه

این ماسک هم از سه لایه الیاف نبافته  با منافذ ریز ساخته شده و نسبت به دو ماسک اولی قابلیت فیلتر کردن بیشتری دارد .البته این ماسک هم مانند دو ماسک قبلی تا دوساعت قابل استفاده می باشد .

ماسک سه لایه

  • ماسک چندلایه کربن دار 

این ماسک‌ ها از الیاف نبافته با منافذ ریز  و حاوی کربن می باشد . کربن موجود در ساختار این ماسک تا 8/98 درصد از ورود باکتری به بدن پیشگیری کرده ولیکن به علت عدم قرار گیری به صورت کامل  بر روی بینی و صورت امکان عبور آئروسل‌ ها وجود داشته و حداکثر به مدت 4 الی 5 ساعت قابل استفاده می باشد .

ماسک کربن دار

  • ماسک کاسه‌ ای 

ماسک‌ های کاسه‌ ای دسته دیگری از ماسک ها هستند که از یک لایه فلز نرم  به همراه الیاف نبافته با منافذ بسیار ریز ساخته شده  و به خوبی بر روی بینی فیکس می شود .این ماسک به مدت دو ساعت قابل استفاده می باشد .این دسته از ماسک ها به دو شکل  دیده می شود .که در زیر به معرفی اشکال آن می پردازیم:

ماسک کاسه ای

ماسک کاسه‌ ای N95 بدون فیلتر

وجود یک لایه فلز نرم  در این ماسک سبب فیکس شدن آن بر  روی بینی شده و حداقل 95 درصد پارتیکل‌ ها را فیلتر می کند . این ماسک ها در دمای بین  5 تا 38 درجه سانتیگراد بین 4 تا 6 ساعت قابل استفاده  است.

ماسک کاسه‌ای N95 فیلتردار

این ماسک  از جنس پروپیلن  یا پلی استر  ساخته شده و یک دریچه فیلتر با یک لایه فلز نرم در آن تعبیه شده است .این ماسک به خوبی بر روی بینی فیکس شده و تا 95 درصد از ورود باکتری ها جلوگیری می کند . به علت  وجود دریچه باعث تنفس آسان کاربر شده و تا 10 ساعت قابل استفاده می باشد .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *