در مورد جرم گیری دندان چه می دانید؟

جرم گیری یکی از روش هایی است که دندانپزشکان برای پاک کردن پلاک های دندانی و  روشن نمودن رنگ دندان ها از آن استفاده می کنند. در مورد این روش باورها و شایعات زیادی مبنی بر تخریب شدن دندان ها یا لق شدن دندان ها در برخی افراد وجود دارد که باعث شده است تا آن ها از جرم گیری دندان هایشان وحشت داشته باشند و از این کار سرباز زنند .در این مقاله سلامت وب قصد داریم در مورد جرمگیری دندان و نحوه انجام آن و مزایا و معایب آن برایتان صحبت کنیم.

جرم دندان چیست؟

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که گاهی تغییرات مشهودی را در رنگ دندانتان مشاهده می کنید

و به نظر خودتان رنگ ان ها رو به تیرگی و زردی گراییده است.

بد نیست بدانید دندان ها نقش مهمی در زیبایی لبخند شما دارند

و ظاهر زیبای آن ها حکایت از رعایت بهداشت دهان و دندان توسط شما خواهد داشت .

اگر پس از هر وعده غذایی دندان هایتان را مسواک نزنید

به مرور لایه ای از رنگ مواد غذایی بر روی دندان هایتان می نشیند

که به مرور زمان سبب بد رنگ شدن و بد بو شدن دندان ها و دهانتان می شوند

که اصطلاحا به آن جرم دندان گفته می شود

و با دارا بودن حالت اسیدی سبب تخریب دندانتان می شوند.

 

عوارض جرمگیری

جرم گیری چیست؟

جرم گیری روشی مناسب برای از بین بردن تیرگی های دندان ها و لایه های زرد رنگ بر رود دندان هاست که توسط  دندانپزشک انجام می شود.این روش کاملا بدون درد بوده و فاقد عوارض می باشد .لازم بذکر است بدانید که بلافاصله پس از جرم گیری از خوردن مایعات خیلی گرم و یا سرد خودداری کنید.

چه افرادی نیاز به جرمگیری دندان دارند؟

  • مصرف کنندگان دخانیات
  • افرادی که از مسواک استفاده نمی کنند
  • مصرف کنندگان پر و پا قرص چای و قهوه
  • سایر افراد با توجه به صلاحدید دندانپزشک

جرم گیری دندان ها چگونه انجام می شود؟

جرم گیری دندان ها به دوروش قابل انجام است

روش دستی :در این روش پزشک با ابزار مخصوص اقدام به جرم زدایی از روی دندان هایتان می کند که این جرم گیری سطحی مختص افرادی است که جرم کمی بر روی دندان هایشان دارند.

جرم گیری توسط دستگاه: در این روش دندانپزشک با استفاده از ابزارهای اولتراسونیک جرم تک تک دندان ها را با ضرباتی که این دستگاه به دندان ها وارد می کند از بین می برد .

انواع روش های جرمگیری

 جرم گیری را چه زمانی انجام دهیم؟

انجام جرم گیری دندان ها بستگی به رعایت بهداشت دهان و دندان توسط شما دارد اما با توصیه پزشک انجام جرم گیری به صورت سالیانه می تواند از از بین رفتن دندان هایتان توسط جرم ها جلوگیری کند.

آیا جرم گیری عوارضی هم دارد؟

خیر این روش هیچ گونه عوارضی ندارد و به خوبی می تواند از پوسیدگی دندان هایتان بر اثر تجمع پلاک دندانی جلوگیری کند .البته پس از جرم گیری دندان ها تا چند روز نسبت به نوشیدنی های سرد و گرم حساس می شوند که این امر طبیعی بوده و نگرانی از بابت این موضوع بی مورد است.

آیا جرم گیری سبب لق شدن دندان می شود؟

این باور کاملا اشتباه است چرا که این روش درمانی برای پیشگیری از تشدید پوسیدگی های دندانی توسط جرم های دندانی می باشد و دندان ها را تمیز و سالم کرده و بوی بد دهان را از بین می برد.از آن جایی که جرم ها از بین می رود و دندان ها تمیز تر می شود و فضای بین دندانی باز و تمیز می شود برخی به اشتباه فکر می کنند که دندانشان لق شده است که تصوری کاملا نادرست است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *