کولپوسکوپی چیست؟

کولپوسکوپی رحم چیست؟+فرق پاپ اسمیر با کولپوسکوپی

کولپوسکوپی رحم یکی از روش های تشخیصی دقیق برای دقیق دهانه رحم و واژن از نظر وجود بیماری است .در صورتی تست پاپ اسمیر دارای نتایج غیر طبیعی باشد پزشک برای بررسی دقیق و علت غیر طبیعی بودن نتایج آزمایش از این روش استفاده می نماید .سلامت وب در مقاله امروز با ارائه توضیحات کامل در مورد این روش پاسخگوی تمامی سوالات شما در مورد کولپوسکوپی رحم بوده است .

کولپوسکوپی رحم چیست؟

کولپوسکوپی رحم (به انگلیسی: colposcopy) روشی دقیق برای بررسی دهانه رحم ، واژن و ولو (قسمت تحتانی رحم در بالای مهبل )  با وسیله ای  به نام  کولپوسکوپ است.این روش معمولاً در صورتی انجام می شود که نتایج آزمایش پاپ اسمیر (آزمایش غربالگری برای شناسایی سلول های غیر طبیعی دهانه رحم) غیر معمول باشد. کولپوسکوپ یک میکروسکوپ بزرگ و الکتریکی با نور شدید است که پزشک را قادر می سازد دهانه رحم شما را با وضوح و بزرگتر مشاهده کند و در واقع  دستگاه کولپوسکوپی جدیدترین وسیله براش تشخیص زودرس سرطان دهانه رحم است.


چرا کولپوسکوپی انجام می شود؟

پزشک شما ممکن است به دلایل زیر انجام  کولپوسکوپی رحم را به شما پیشنهاد دهد:

 1. نتایج تست پاپ اسمیر غیر طبیعی است.
 2. داشتن درد و خون ریزی بعد از مقاربت 
 3.  رشد غیرطبیعی توده ها در دهانه رحم ، ولو یا واژن
 4. وجود سلول های غیرطبیعی در  دهانه رحم 
 5. خونریزی و ترشحات غیرعادی در واژن
 6. پیش سرطان یا سرطان دهانه رحم
 7. زگیل ناحیه تناسلی
 8. التهاب دهانه رحم

آمادگی های لازم برای انجام کولپوسکوپی رحم

شما می توانید در مورد این روش و برای رفع نگرانی های خود با پزشک معالجتان صحبت کنید .اما آمادگی های کلی برای انجام تست کولپوسکوپی شامل موارد زیر می باشد:

 • عدم بارداری
 • عدم پریود و قاعدگی
 • عدم داشتن رابطه جنسی 48 ساعت قبل از انجام این روش 
 • عدم استفاده از دوش شست و شو و ژل واژن 48 ساعت قبل از انجام این روش 
 • عدم استفاده از داروها و پماد های واژینال
 • تخلیه کامل مثانه

کولپوسکوپی چگونه انجام می شود؟

کولپوسکوپی رحم روشی سرپایی است و معمولاً در مطب پزشک انجام می شود و تنها در حدود 10 تا 20 دقیقه طول کشیده و  به بیهوشی نیاز ندارد.برای انجام کولپوسکوپی درست همانند زمان معاینه لگن یا انجام  تست پاپ اسمیر ، بر روی تخت ژنیکولوژی و به  پشت دراز کشیده و کف پاها را در رکاب قرار دهید. اکنون پزشک شما کولپوسکوپ را در فاصله چند سانتی متر از ولو قرار داده و یک اسپکولوم را در واژن قرار می دهد.

اسپکولوم دیواره های واژن شما را باز نگه می دارد تا پزشک بتواند به آسانی  دهانه رحم شما را ببیند. اکنون پزشک  دهانه رحم و واژن شما را  پنبه آغشته به  سرکه پاک کند تا مخاط موجود از بین رفته  و سلول های غیر طبیعی  کاملا مشخص گردد.با استفاده از کولپوسکوپ پزشک از مناطقی که مشکوک به نظر می رسد عکس برداری و نمونه برداری  کرده و پس از انجام بیوپسی  با کمک محلولی به نام محلول مونسل  محل را پاکسازی نموده و اسپوکولوم را خارج می نماید . سپس نمونه را برای بررسی پاتولوژی به آزمایشگاه ارسال می نماید .لازم به ذکر است بدانید وجود لکه بینی و ترشحات قهوه ای رنگ تا چند روز پپس از انجام این آزمایش کاملا طبیعی می باشد .


آیا کولپوسکوپی درد دارد؟

برخی از خانم ها قرار دادن اسپکولوم را ناخوشایند دانسته و  برخی دیگر پس از انجام این روش احساس سوزش می کنند .اما در پاسخ به این سوال که آیا کولپوسکوپی درد دارد باید گفت درد این روش همانند درد معاینه بوده و قابل تحمل می باشد. نمونه برداری از دهانه رحم در طی این روش معمولا بدون در است و تنها عده کمی از خانم ها در حین نمونه برداری احساس گرفتگی و ناراحتی می نمایند .بیوپسی واژن نیز درد کمی داشته و در صورت بی تابی و عدم تحمل درد توسط شما پزشک از بی حسی موضعی مناطق نامبرده استفاده می نماید .


هزینه کولپوسکوپی چقدر است؟

هزینه کولپوسکوپی بر اساس دستمزد پزشک ،انجام یا عدم انجام بیوپسی و استفاده یا عدم استفاده از بی حسی موضعی و هزینه آزمایشگاه متغیر بوده و بر اساس تعرفه های وزارت بهداشت در هر منطقه تعیین می گردد.


تفاوت کولپوسکوپی رحم با پاپ اسمیر

مهم ترین فرق پاپ اسمیر با کولپوسکوپی در میزان دقت آن است .کولپوسکوپی با دقتی بالای 99 درصد می تواند سلو لهای بدخیم و سرطانی را تشخیص و حال آن که دقت تست پاپ اسمیر تنها 60 درصد است.


مراقبت های بعد از کولپوسکوپی رحم

در صورت انجام بیوپسی همراه با کولپوسکوپی احتمال درد در طی چند روز آتی امری عادی بوده و می توانید با استفاده از داروهای مسکن بدون نسخه مانند استانمینوفن و ایبوبروفن این درد را کاهش داده و از بین ببرید. همچنین پیشنهاد می شود تا 24 ساعت پس از انجام این روش از داشتن رابطه جنسی خودداری  نمایید و در صورت مشاهده خون ریزی شدید واژینال و درد شدید که بسیار نادر است حتما با پزشکتان تماس بگیرید .


نتایج بیوپسی و رویکردهای درمانی

بر اساس نتایج بیوپسی و گزارش آزمایشگاه پزشک معالج شما از روش های زیر برای از بین بردن سلول های بدخیم و درمان استفاده می نماید :

 • Loop Diathermy:از بین بردن سلول ‌هاي غير طبيعي با استفاده از حلقه حرارتی
 • Cryotherapy: از بین بردن سلول ‌هاي غير طبيعي با فریز نمودن ناحيه سرويكس
 • Laser Treatment:از بین بردن سلول‌هاي غير طبيعي با استفاده از ليزر

در پایان 

کولپوسکوپی یک روش بسیار مطمئن ،دقیق و بدون عارضه است که دارای دقت بسیار بالایی در معاینه رحم ،دهانه رحم ،واژن و مهبل بوده و می تواند در صورت کسب نتیاج غیر طبیعی در تست پاپ اسمیر مورد استفاده قرار گیرد .پزشک با استفاده از این روش سرپایی می تواند هر گونه زخم و تغییرات سلولی را به سرعت تشخیص داده و با آغاز پروسه درمان از ابتلا به سرطان دهانه رحم و پیشرفت آن جلوگیری کرده و زندگی شما را نجات دهد .

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *