بیماری کریپتوس

بیماری کریپتوس چیست؟+درمان کریپتوس با طب ابوعلی سینا

بیماری کریپتوس یا صدا دادن مفاصل عارضه ای ناخوشایند است که می تواند سبب درد،سختی و سفتی مفاصل گردد.صدا دادن مفاصل در صورت عدم وارد شدن ضربه به مفاصل و آسیب دیدگی آن ها نگران کننده نبوده و نیاز به اقدامات درمانی خاصی ندارد .اما چنان چه همراه با شنیدن صدای مفاصل دچار علایمی هم چون خالی شدن مفاصل ،درد یا تورم می باشید بهتر است هر چه سریع تر به پزشک متخصص ارتوپد جهت کشف علت و آغاز درمان مرجعه نمایید .در سلامت وب امروز می توانید در مورد کریپتوس ،علایم ،علل ایجاد کننده و نحوه درمان آن اطلاعات کامل و جامعی را کسب نموده و با روش های درمان این عارضه با طب ابوعلی سینا نیز آشنا شوید .

بیماری کریپتوس چیست؟

بیماری کریپتوس Crepitus به صدا دادن مفاصل در حین حرکت اطلاق می شود .شاید برای شما هم نیز پیش آمده باشد در برخی مواقع در هنگام راه رفتن و  یا هنگامی که  پس از یک نشستن طولانی مدت قصد ایستادن دارید  یا در حین انجام فعالیت های عادی روزانه صداهایی را هم چون تق تق کردن از مفاصل خود بشنوید .شما احساس می کنید دو چیز بر روی یک دیگر سابیده می شوند و همین موضوع می تواند سبب نگرانی شما گردد .با توجه به این که شنیدن این صدا در مفصل زانو بیشتر شایع است باید بگوییم که در اطراف مفاصل زانو گاز وجود دارداین گاز سبب تولید حباب‌ های ریزی در مایع مفصلی (سینوویال) می‌شود.بنابراین در حالت عادی شنیده شدن صدا از مفصل زانو در اثر ترکیده شدن این حباب ها می باشد .


دلایل بروز بیماری کریپتوس در زانوها

مهم ترین دلایل بروز بیماری کریپتوس در زانوها و شنیده شدن تق تق در مفصل زانو را می توان موارد زیر برشمرد:

  • نرمی غضروف کشکک زانو (کندرومالاشی پاتلا)
  • آسیب‌های وارده به زانو
  • آرتروز یا استئوآرتریت
  • روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید

درمان بیماری کریپتوس چگونه انجام شود ؟

در صورتی که تنها دچار کریپتوس و شنیدن صدا از مفاصل هستید و دچار درد ،تورم و یا آسیب دیدگی در مفاصل بدنتان نمی باشید توصیه می کنیم این اقدامات را انجام دهید .


1.در طول روز مرتباً بلند شوید و حرکت کنید.

بیماری کریپتوس عموما در اثر تجمع گاز یا هوا در بین مفصل ایجاد می شود. برای این که از تجمع گاز در مفاصل خود جلوگیری کنید بیشتر در طول روز حرکت کنید. اگر پشت میز کار می نشینید ، 5 تا 10 دقیقه استراحت کنید و هر یک ساعت بلند شوید و  راه بروید. اگر از یک روز تعطیل با نشستن بر روی کاناپه لذت می برید ، هر از چندگاهی از جای خود بلند شوید و قدم بزنید.با گردن ، شانه ها ، آرنج ، مچ ، زانو و مچ پا تمرینات حرکتی ملایمی را انجام دهید.این حرکات به ویژه اگر بیش از 65 سال سن داشته باشید و در معرض ابتلا به آرتروز باشید بسیار مهم و ضروری است.

صد دادن مفاصل


2.عضلات اطراف مفصل را تقویت کنید .

اگر ورزش نمی کنید و از نظر جسمی توانایی انجام این کار را دارید ، اکنون زمان خوبی برای شروع است! تقویت عضلات اطراف مفصل  فرکانس و شدت صدا را به طرز چشمگیری کاهش می دهد. اگر بتوانید عضلات اطراف مفصل  را تقویت کنید ، فشار وارده بر روی مفصل کاهش می یابد .اگر مچ یا انگشتان شما سر و صدای زیادی ایجاد می کند ، هنگام تماشای تلویزیون یک توپ در دست بگیرید و آن را فشار دهید. برای کاهش و درمان بیماری کریپتوس زانوها از تمرینات اسکات استفاده کنید .چرا که تمرینات اسکات یک روش عالی برای تقویت قدرت پا است. همچنین کشش منظم بازوها روشی عالی برای جلوگیری از ایجاد صدا در مفاصل آرنج و شانه است.


3.با شنا یا دوچرخه سواری سلامت مفاصل خود را بهبود ببخشید.

اگر انجام ورزش های کششی و مبتنی بر وارد نمودن فشار بر مفاصل  برای شما سخت است ، شنا یا دوچرخه سواری را امتحان کنید! اانجام این دو فعالیت برای سلامتی مفاصل شما عالی بوده و به تقویت مفاصل کمک می کند. 
هشدار: دویدن برای بدن مفید است اما با گذشت زمان می تواند مفاصل زانوی شما را فرسوده کند. اگر قبلاً در معرض خطر ابتلا به بیماری های مفصلی بودید و دچار سر وصدای زیادی در مفصل زانو می باشید دویدن گزینه ایده آلی برای شما  نیست.

کریپتوس زانو


4.برای کاهش فشار رژیم غذایی خود را تغییر دهید.

با تغییر رژیم غذایی به آسانی می توانید عوارض ناشی از بیماری کریپتوس را درمان نمایید .بدین منظور میوه و سبزیجات بیشتری در طی روز میل کنید و به جای مصرف گوشت های قرمز از گوشت پرندگانی هم چون مرغ،شتر مرغ و بوقلمون استفاده کنید .با تغییر رژیم غذایی و کاهش وزن خود با انجام تمرینات هوازی در کنار مصرف غذاهای مناسب می توانید تا حدود بسیار زیادی بیماری کریپتوس را درمان نمایید.


5.بدن خود را ماساژ دهید.

از دستان خود برای ماساژ آرام گردن ، عضلات فک و سایر مفاصل خود استفاده کنید. سپس ، پاها ، انگشتان پا ، مچ و انگشتان خود را مالش دهید. برای گرم شدن عضلات ، روغن یا لوسیون بدن را به دستان خود بمالید تا ماساژ پوست راحت تر شود.

درمان کریپتوس با طب سنتی


6.با تجویز پزشک از مکمل های ویتامین D و منیزیم استفاده کنید.

مصرف ویتامین D به سلامت عضلانی شما کمک کرده و می تواند التهاب بدن شما را کاهش دهد. مصرف مکمل های حاوی منیزیم نیز به بدن شما کمک می کند ویتامین D بیشتری را جذب کند و در نتیجه سلامت استخوان ها و مفاصل شما بدین وسیله تضمین می گردد.


7.در صورت تکرار علایم بیماری کریپتوس با پزشک تماس بگیرید.

اگر مفاصل شما هر چند وقت یک بار سر و صدا می کنند اما علائم دیگری ندارید ، جای نگرانی نیست. با این حال اگر علائم قابل توجهی در ارتباط با صدای مفاصل خود دارید ، باید به پزشک مراجعه کنید. کرپیتوس یک علامت شایع در چندین بیماری و انواع تروما است ، بنابراین بهتر است علت اصلی بروز آن بررسی شود. 
شایع ترین علت بروز مکرر کریپتوس آرتروز است. با این حال ، کریپتوس همراه با سایر علائم ممکن است منجر به آسیب مفصل ، بورسیت ، تنوسینوویت و  شکستگی استخوان باشند .


8.از روش های تشخیصی تجویز شده استفاده کنید .

متخصص ارتوپد برای تعیین دقیق علت بروز بیماری کریپتوس و صدای مفاصل از روش های تشخیصی هم چون عکسبرداری با اشعه ایکس،ام.آر.آی،سی تی اسکن ،سونوگرافی کالر داپلر عروق پا استفاده می نماید .

علل کریپتوس


9.از داروهای تجویز شده استفاده کنید .

برای درمان بیماری کریپتوس پس از کشف علت پزشک از داروهای خاصی استفاده می نماید .ساده ترین و رایج ترین داروهای مورد استفاده برای درمان این بیماری استانمینوفن،ایبوبروفن،ناپروکسن و سایر مسکن های غیر استروئیدی است .چنان چه دچار بیماری خاصی باشید پزشک با توجه به علت ایجاد کننده کریپتوس داروی خاصی را برایتان تجویز می نماید.

درمان گیاهی کریپتوس


10.برای تسکین درد از کمپرس سرد یا گرم استفاده کنید.

اگر دچار التهاب یا تورم مفاصل هستید ، از کمپرس سرد استفاده کنید. جهت درمان درد عضلات و احساس سفتی در پاها از کمپرس گرم استفاده نمایید و بدین ترتیب تورم ،درد و التهاب ایجاد شده در مفاصل را کاهش دهید .

درمان تق تق زانو


11.برای حمایت از مفصل ، عضله یا تاندون از بریس استفاده کنید.

زانوبند ، مچ بند و سایر بریس های موجود در بازار از مفاصل،تاندون ها و عضلات شما محافظت کرده و سبب کاهش عوارض بیماری کریپتوس خواهد شد . این بریس ها دامنه حرکات شما را محدود می کنند تا از مفصل شما حمایت کرده و سبب بهبودی درد های ایجاد شده در مفاصل گردند .

بریس های مفصلی


12.از تمرینات فیزیوتراپی استفاده کنید.

برای افزایش توان بخشی مفاصل و عضلات ممکن است پزشک برایتان فیزیوتراپی را تجویز نماید . اگر به آرتروز یا بیماری مزمن دیگری مبتلا هستید ، فیزیوتراپی باعث تقویت مفاصل و عضلات می شود و با گذشت زمان درد شما را کاهش می دهد.

درمان کریپتوس با فیزیوتراپی


13.روش جراحی را از یاد نبرید.

. بسته به نوع آسیب دیدگی یا شرایط شما ، ممکن است برای از بین بردن تجمع مایعات ، ترمیم غضروف ها یا تعویض مفصل نیاز به عمل جراحی داشته باشید. مداخلات جراحی آخرین چاره است ، اما شرایط مفصلی معمولاً تحلیل برنده هستند و ممکن است علائم شما با گذشت زمان بدتر شود. آرتروسکوپی ،جراحی تعویض مفصل و جراحی برداشتن مفصل رایج ترین روش های جراحی برای درمان بیماری کریپتوس است .

جراحی آرتروسکوپی


14.از تدابیر ابوعلی سینا استفاده کنید .

ابوعلی سینا برای درمان بیماری کریپتوس با طب سنتی و یا درمان گیاهی کریپتوس  مصرف روغن ماهی ،مواد غذایی سرشار از امگا3،ایدهای چرب مفید هم چون روغن زیتون،استفاده از کمپرس سرد یا گرم،مالش موضعی روغن رزماری بر روی مفاصل ،دمنوش زنجبیل،پودر سنجد و زردچوبه رامفید دانسته است .

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *