امروز:16/08/2022
خواص سلنیوم

سلنیوم چیست و در سلامت بدن چه نقشی دارد؟

برای داشتن بدنی سالم باید از تمام ویتامین ها و املاح معدنی استفاده کنید .یکی از املاح معدنی مفید برای بدن که شاید کمتر از بقیه مواد معدنی اسمش را شنیده باشید ملحی به نام سلنیوم است .این ماده معدنی نقش مهمی در سلامت جسم و روح شما داشته و کمبود آن در بدن برخی از کارکردهای اندام های بدن را مختل می کند .برای این که با خواص این ماده معدنی آشنا شوید خواندن این مطلب را از دست ندهید.

سلنیوم چیست؟

سلنیوم یکی از مواد معدنی مورد نیاز بدن ما انسان هاست  که دارای خواص آنتی اکسیدانی بوده و از آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد جلوگیری می کند .این ماده معدنی می تواند سیستم ایمنی بدنتان را تقویت کرده و از ابتلا به انواع سرطان ها و حملات قلبی و مغزی جلوگیری کند .

سلنیوم چیست؟

نقش سلنیوم در سلامت و بهبود عملکرد غده تیروئید

سلنیوم به همراه ید دو ماده اصلی برای بهبود عملکرد غده تیروئید می باشند و کمبود هر کدام سبب اختلال در عملکرد این غده می شود .کمبود سلنیوم در بدن سبب کم کاری تیروئید و کاهش ترشح هورمون های T3,T4می شود.

نقش سلنیوم در افزایش قدرت باروری مردان

این ماده معدنی با تنظیم سطح هورمون های تستسترون و استروژن می تواند قدرت باروری مردان را افزایش داده و در افزایش حجم و کیفیت و کمیت اسپرم مفید باشد .

سلنیوم چیست و در سلامت بدن چه نقشی دارد؟

نشانه های کمبود سلنیوم در بدن چیست؟

یکی از بارز ترین نشانه های کمبود سلنیوم در بدن افت فعالیت های مغزی ،مشکلات غدد تیروئید و درد و ضعف عضلات می باشد .

منابع غذایی حاوی سلنیوم کدامند؟

انواع ماهی، قلوه، جگر، دانه های آفتابگردان، سبوس (گندم، برنج و جو)، خاویار، میگو و آجیل منابع غذایی حاوی این ماده معدنی می باشند .

منابع غذایی حاوی سلنیوم را بشناسید

افزایش بیش از حد سلنیوم در بدن چه علائمی دارد؟

افزایش بیش از حد سلنیوم در بدن سبب بروز ناراحتی های گوارشی، ریزش مو، لکه های سفید بر روی ناخن ها و خستگی زود هنگام در فرد مورد نظر شود .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.