امروز:05/07/2022
بیماری زونا چیست

بیماری زونا چیست و با چه علایمی شناخته می شود؟

بیماری زونا یکی از بیماری های ویروسیست که سبب ایجاد زخم های دردناکی بر روی پوست می شود .این بیماری کشنده نبوده و عموما در سنین بالای 50 سال بروز پیدا می کند.در صورتیکه در زمان کودکی دچار بیماری آبله مرغان شده باشید ویروس می تواند در بدنتان به صورت نهفته باقی مانده و در سنین میانسالی در اثر نقص سیستم ایمنی بدن مجددا فعال شود .اگر می خواهید این بیماری را بشناسید با سلامت وب همراه باشید .

بیماری زونا چیست؟

بیماری زونا (Shingles و یا Herpes Zoster) نوعی بیماری ویروسی است که سبب بروز راش های دردناک برروی پوست می شود.این ضایعات در تمام نقاط پوست ممکن است ظاهر شود و عموما به صورت نواری از تاول دیده می شود .ویروس واریسولا زوستر عامل بروز این بیماری می باشد .

ویروس بیماری زونا


نشانه های ابتلا به بیماری زونا کدامست؟

 1. درد، سوزش، بی حسی و یا سوزن سوزن شدن
 2. راش های سرخ موجود بر سطح پوست
 3. تاول های پوستی
 4. خارش
 5. تب و لرز
 6. خشکی عمومی
 7. سردرد
 8. خستگی

نشانه های بیماری زونا


علت ابتلا به بیماری زونا چیست؟

آلوده شدن به ویروس واریسلا زوستر (varicella-zoster)شایع ترین علت ابتلا به بیماری زونا می باشد .اما ضعف سیستم ایمنی بدن و فعالیت دوباره ویروس آبله مرغان در سنین میانسالی می تواند از علل دیگر ابتلا به این بیماری به شمار آیند.به جز این موارد شایعترین علل ابتلا به این بیماری به شرح زیر می باشد :

 • افزایش سن
 • ابتلا به بیماری های تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن مانند ایدز و یا سرطان ها
 • مصرف داروهای استروئیدی

 آیا این بیماری مسریست؟

این بیماری مسری بوده و شخص مبتلا می تواند این بیماری را به هرکسی که در برابر آبله مرغان ایمن نیست، انتقال دهد.بنابراین در صورت ابتلا به بیماری زونا می بایست از تماس جسمی با سایر افراد که سیستم ایمنی ضعیفی دارند ،کودکان و زنان باردار جدا خودداری کنید.

علایم بیماری زونا


این بیماری چگونه درمان می شود؟

پس از تشخیص بیماری زونا عموما پزشک از داروهای ضد ویروسی نظیر آسیکلوویر(acyclovir)، والاسی کلوویر (valacyclovir)یا فامسی کلوویر (famcyclovir)  برای درمان استفاده می نماید. این داروها سبب کوتاه مدت شدن سیر بیماری می شوند.پزشک برای کاهش دردهای ناشی از راش های پوستی از مسکن ها،لوسیون ها و پمادها نیز استفاده کرده و استحمام روزانه و کمپرس سرد را برای شدت درد و خارش به بیمار توصیه می کند.


راه پیشگیری از ابتلا به این بیماری چیست؟

تنها راه پیشگیری از ابتلا به این بیماری واکسیناسیون به موقع می باشد .توصیه می کنیم برنامه واکسیناسیون را در زمان کودکی جدی بگیرید تا از عوارض ناشی از این بیماری در سنین بزرگسالی در امان بمانید.

راه پیشگیری از بیماری زونا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.