چگونه از زانو هایمان مراقبت کنیم؟

زانو

زانو مفصل مهم بدن و فی الواقع لولای بدن می باشد بیشتر آسیب های پا در منطقه زانو می باشد استفاده از کفش مناسب جهت حفظ تعادل بدن  و رعایت سایر نکات کمک موثری در حفظ سلامت زانو ها می باشد  این مقاله توصیه های مفیدی در مورد   پیشگیری از آسیب‌دیدگی و سالم نگه‌داشتن زانوها  برای شما دارد:

 

راه های حفاظت از زانو

راه های محافظت از زانو ها 

1-درد در زانو را جدی بگیرید

اگر احساس درد در مفصل زانو  دارید مدتی باید  استراحت کنید .این استراحت شامل ،کمپرس یخ، بالا قرار دادن پا و در صورت ادامه پیدا کردن درد مراجعه به پزشک باشد .

2- عضلات زانو را تقویت کنید

عضله چهار سر ران،عضله عقب پا،عضله قسمت تحتانی کمر و عضله کشاله عضلاتی هستند که از زانوها حمایت می‌کنند این عضلات را تقویت کنید تا زانو های سالمی داشته باشید.

3-زیاد استراحت نکنید

استراحت نقش مهمی در بهبوددرد زانوها دارد، اما باید مفصل‌ها را ورزش دهید تا عضلات و رباط اطراف مفصل‌ ها تقویت شود.

4-مراقب وزنتان باشید

اضافه‌ وزن، روی مفصل زانوها اثرات بسیار بدی برجای دارد.پس مراقب وزنتان باشید تا زانو هایتان دچار آسیب نشود.

5-استفاده از کفش مناسب

استفاده از کفش‌ های پاشنه‌ کوتاه با اندازه مناسب برای راه رفتن و حفظ تعادل بدن و کم کردن فشار بر روی زانو گزینه مناسبی می باشند.

6-انجام ورزش های شدید ممنوع

از انجام ورزش‌ هایی  که با شروع و توقف ناگهانی، پیچیدن و پرش  فشار زیادی بر زانو هایتان وارد می کنند اجتناب کنید. ورزش هایی به مانند تنیس،بسکتبال،فوتبال و اسکواش روی زانوها فشار  زیادی را وارد می کند و هنگام زانو درد نباید انجام شوند.

7-استفاده از کمپرس سرد و گرم

استفاده از کمپرس سرد به مدت 20-15 دقیقه،3 تا 4 بار در روز  طی 48 تا 72 ساعت پس  از زمان آسیب‌دیدگی  ورم و سفت شدن عضلات را کم می‌کند. پس از گذشت این مدت می‌توانید از کمپرس گرم استفاده کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *