امروز:22/03/2023
تصفیه خون

تصفیه خون با استفاده از قدرتمندترین مواد غذایی و گیاهان دارویی

خون یکی از مایعات و مهم حیاتی در بدن است که مسئول نقل و انتقال انواع مواد و ترکیبات مانند اکسیژن، هورمون ها، قند، چربی ها و سلول های سیستم ایمنی در سراسر بدن می باشد .برای داشتن خونی سالم می بایست خون شما از مواد زائد و سموم در امان مانده و کبد و کلیه های شما عمل سم زدایی و پاکسازی بدن و خون را به درستی انجام دهند .در کنار عملکرد صحیح این دو ارگان حیاتی شما می توانید با مصرف برخی مواد غذایی و گیاهان دارویی سبب تصفیه خون خود شده و خون خود را از شر سموم و مواد زائد رها کنید .در سلامت وب امروز می توانید فهرستی از بهترین غذاها و گیاهان دارویی جهت تصفیه خون را مطالعه کنید.

تصفیه خون

تصفیه خون یکی از مسائل مهم در بدن است که سبب حذف سموم و مواد زائد از خون می شود .در واقع خونی که تمیز نباشد یا دچار غلظت خون باشد بدن را از سموم پر می کند .به خوبی می دانید که کلیه ها و کبد مسئول تصفیه خون در بدن می باشند اما در کنار این دو ارگان حیاتی شما می توانید با مصرف برخی از خوراکی ها گام مؤثری در تصفیه خون بردارید.

قرص تصفیه خون


علت اهمیت تصفیه خون در بدن

عموما بر اساس طب بوعلی سینا عواملی مانند ناکارایی کلیه و کبد،یبوست،مصرف فراوان شیرینی،ادویه،غذاهای چرب،قارچ،سوسیس،پیتزا،کم نوشیدن مایعات ،کالباس،شکلات،قند،چربی ،غذاهای سرخ شده و پر نمک سبب غلظت خون و مسوم شدن آن می گردند .بنابراین در صورت زیاده روی در مصرف هر کدام از خوراکی های نامبرده و یا ناکارایی عملکرد کلیه و کبد شما می بایست با استفاده از خوراکی های معرفی شده در نوشته امروز به همراه سایر ترفندهای ارائه شده خونتان را به سرعت پاکسازی نمایید .


وظایف خون در بدن

  1. حمل و نقل گازهایی مانند اکسیژن و دی اکسید کربن ،انتقال مواد مغذی از دستگاه گوارش به بقیه بدن ،انتقال هورمون ها به سایر سلول ها
  2. خون حاوی گلبول های سفید خون است که میکروارگانیسم های مهاجم را تخریب می کند و از بدن شما محافطت می کند.
  3. تنظیم pH بدن، برای ایجاد تعادل میان آب و دمای بدن

مواد غذایی و گیاهان دارویی منحصر بفرد در تصفیه خون

با توجه به اهمیت نقش خون در بدن بهتر است از مواد غذایی که در زیر معرفی می شود جهت تصفیه خون استفاده کنید .این خوراکی ها تاثیر مثبتی بر روی کبد و کلیه دارند و می توانند عملکرد این دو اندام را بهبود بخشند .


1.گیلاس

مصرف گیلاس به علت دارا بودن کاروتوئیدی به نام لوتئین در حفظ سلامت خون و شریان ها سودمند بوده و با کاهش سطح کلسترول خون موجب حفظ سلامت کبد می شوند .


2.گریپ فروت

گریپ فروت به علت دارا بودن آنتی اکسیدان های فراوان در کنترل التهاب در بدن و جلوگیری از بروز التهاب در بدن موثر است. مطالعات نشان داده اند که آنتی اکسیدان های موجود در گریپ فروت می توانند از کبد در برابر اسیب های ناشی از مصرف مواد غذایی ناسالم محافظت کرده و عملکرد آن را بهبود بخشند.

عرقیات تصفیه خون


3.سیب

سیب حاوی مقدار زیادی از فیبر محلول شناخته شده به نام پکتین است. فیبر محلول باعث تنظیم میزان قند خون شما می شود. از آنجا که قند خون بالا می تواند به کلیه ها آسیب برساند، هر گونه خوراکی  که به تثبیت و کنترل سطح قند خون در بدن کمک کند اثر غیر مستقیم و مثبت بر سلامت کلیه ها دارد.

تصفیه خون وکبد


4.زغال اخته

زغال اخته به همراه سایر میوه های توت مانند مانند بلوبری،شاتوت،تمشک و الدربری یا گیاه آقطی به علت دارا بودن آنتی اکسیدان های بسیار زیاد در محافظت از کبد نقش مهمی دارند .مصرف این میوه ها می تواند ازسلامت کبد محافت نمودهو عملکرد آن را در راستای تصفیه خون بهبود بخشند.

شربت تصفیه خون


گیاهان مفید برای تصفیه خون

با مصرف گیاهانی که در ادامه معرفی می شود می توانید عمل تصفیه خون را به راحتی انجام داده و خونتان را از حیث وجود هر گونه ماده زائد و سموم پاکسازی نمایید .این گیاهان عبارتند از:


1.سبزیجات برگ سبز

مصرف سبزیجات برگ سبز مانند (کلم بروکلی، گل کلم، گل کلم بروکسل) اغلب به افرادی که دارای بیماری کلیوی هستند توصیه می شود. مصرف این گروه از سبزیجات به علت بالا بودن سطح آنتی اکسیدان ها و سایر مواد مغذی در آن ها  خطر ابتلا به انواع سرطان، از جمله سرطان کلیه را در بدن کاهش می دهد.


2.سیر

سیر یک سبزی فوق العاده است که می تواند به عنوان ادویه و چاشنی برای طعم دادن به غذاها مورد استفاده قرار گیرد .این ماده بدبو دارای خواص ضد التهابی موثری است که می تواند علاوه بر رفع التهاب در کاهش کلسترول و فشار خون تاثیر مثبت و بسزایی داشته باشد .فشار خون بالا می تواند به عروق خونی در کلیه آسیب برساند، بنابراین توصیه خوبی است که مصرف سیر را از یاد نبرده و بدبو بودن سیر را بهانه ای مبنی برعدم مصرف سیر قرار ندهید .شما می توانید با خیال راحت سیر را مصرف کنید و از طریق مطالعه مقاله بوی سیر +راه های رفع بوی سیر از دهان و دست ها پس از مصرف سیر به راحتی بوی بد آن را از بین ببرید .

مسئول تصفیه خون در بدن


3.زنجبیل

زنجبیل با کنترل سطح قندخون می تواند در درمان بیماری های مربوط به کبد اثر مثبتی داشته باشد .شما می توانید با مصرف زنجبیل تازه،پودر زنجبیل یا دمنوش زنجبیل از مزایای درمانی این گیاه شگفت انگیز در راستای تصفیه خون استفاده کنید .

معجون تصفیه خون


4.جعفری

بر اساس تحقیقات و پژوهش های به عمل آمده مصرف جعفری در محافظت از کبد نقش موثری دارد .همچنین مصرف این گیاه سبز معطر به عنوان معجون تصفیه خون می تواند سبب بهبود عملکرد کلیه ها و دفع ادرار شود .شما می توانید جعفری را به صورت تازه و یا دمنوش استفاده کنید .برای تهیه دمنوش این گیاه و آشنایی با سایر خواص شگفت انگیز آن مقاله زیبایی و جوانی پوست ارمغان دم نوش جعفری را مطالعه نمایید .


5.قاصدک

گیاه قاصدک به عنوان یک گیاه دیوروتیک با افزایش حجم ادرار به تصفیه خون و دفع سموم و مواد زائد از بدن از طریق ادرار کمک می کند .همچنین ااین گیاه برای بهبود عملکرد کبد مفید بوده و آن را قدرتمند می نماید .بهترین راه برای لذت بردن از خواص جادویی گیاه قاصدک مصرف چای این گیاه به عنوان شربت تصفیه خون می باشد.

دستگاه تصفیه خون


6.چای سبز

مطالعات نشان می دهد که نوشیدن روزانه دو لیوان چای سبز می تواند سلامت کبد را بهبود بخشد، میزان چربی موجود در کبد را کاهش دهد و احتمالا از سرطان کبد جلوگیری کند.بنابراین با مصرف این نوشیدنی پر خاصیت سلامت کبد خود را تضمین نموده و به راحتی از شر چربی های انباشته شده در نواحی مختلف بدنتان رها شوید .


7.قهوه

نوشیدن قهوه ممکن است اثر محافظتی بر روی کبد داشته باشد. مطالعات نشان می دهد که نوشیدن قهوه خطر ابتلا به سیروز کبدی را در افراد مبتلا به بیماری مزمن کبدی کاهش داده و همچنین خطر ابتلا به سرطان کبد را در افراد کاهش می دهد. این مزایا ممکن است به دلیل توانایی قهوه برای جلوگیری از تجمع چربی و کلاژن در کبد باشد.

اثر قهوه در تصفیه خون

 


سایر روش های تصفیه خون

برای تصفیه خون روش های دیگری نیز وجود دارد که در ادامه به شما معرفی می نماییم این موارد به همراه موارد قبلی توصیه هایی کاملا علمی و اثبات شده در راستای تصفیه خون ،بهبود عملکرد کبد و کلیه و پاکسازی بدن و خون از سموم و مواد زائد می باشند .


1.امگا 3 مصرف کنید

مصرف مواد غذایی حاوی امگا 3 مانند انواع ماهی ،آجیل،گردو و بذر کتان و یا مکمل های حاوی روغن ماهی یا امگا 3 می تواند در راستای پاکسازی خون از سموم و مواد زائد سودمند باشد .البته فراموش نکنید مصرف مکمل ها حتما می بایست با تجویز پزشک انجام شود .

مصرف امگا3 در تصفیه خون


2.شکلات تلخ مصرف کنید

محققان موسسه جان هاپکینز دریافتند که مصرف دو قاشق غذاخوری شکلات تیره به صورت روزانه در پیشگیری از لخته شدن خون درون رگ ها موثر است شکلات تیره حاوی متابولیتی به نام فلاونوئیدها است. فلاونوئیدها به تصفیه خون و رقیق شدن آن کمک کرده و به نحوی شبیه قرص تصفیه خون به نام آسپرین کار می کنند.

اثر شکلات تلخ بر روی کبد


3.آب فراوان بنوشید

بهترین راه تقویت عملکرد کلیه های شما نوشیدن مقادیر فراوانی آب می باشد .برای دفع سموم و مواد زائد از بدن نوشیدن حداقل 8 لیوان آب در طی روز ضروری بوده و کم آبی بدن می تواند سبب غلظت خون و آسیب دیدن کلیه ها شود .


4.از عرقیات تصفیه کننده خون استفاده کنید

استفاده از عرقیات تصفیه خون مانند عرق بید،عرق خارخاسک،عرق کاسنی،عرق کیالک،و …در تصفیه خون موثر بوده و با بهبود عملکرد کبد سبب افزایش کارایی دستگاه تصفیه خون  در بدن که همانا کبد و کلیه ها می باشند می شوند.


5.استفاده از توصیه های ابوعلی سینا

ابوعلی سینا برای درمان تصفیه خون مصرف آب میوه فراوان (چرتقال،هندوانه،انار،تمشک،خربزه،گریپ فروت،لیموشیرین )،والک پلو،دم کرده علف چای،عرق کاسنی +شاهتره روزی سه تاپنج لیوان ،اندکی خرما،انجیر سیاه،انگور سیاه بدون هسته،سالاد«اسفناج خام+کاهو+آب لیمو+پوست خیار سبز+پیاز+کرفس+چغندرخام»،آب «سیب قرمز+کرفس+خیار +لیموترش»،اب هندوانه یا ماء الشعیر(هر دوساعت یک لیوان)،هر روز 5 تا 8 لیون آب میوه یا آب یا چای رقیق شده به همراه دم کرده قاصدک و والک برای به کار انداختن کلیه و کبد توصیه می نموده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.