انواع کلم

کلم و انواع آن +فواید و عوارض مصرف کلم

کلم یکی از سبزیجات بسیار پر خاصیت است که مصرف آن فواید بی شماری برای سلامتی به همراه دارد .این سبزی انواع مختلفی دارد که هر کدام برای سلامتی مفید بوده و می توانند در درمان بسیاری از بیماری ها کاربرد وسیع و موثری داشته باشند .در سلامت وب امروز قصد داریم تا شما را با این سبزی پر خاصیت و خواص ارزشمند آن آشنا نماییم.

کلم چیست؟

کلم  cabbage یکی از سبزیجات پر خاصیت است که استفاده از آن می تواند مزایای بی شماری را برای سلامتی به همراه داشته باشد .با مصرف این سبزی می توانید به راحتی بسیاری از بیماری ها را درمان کرده و از ابتلا به بسیاری از مشکلات و بیماری ها جلوگیری نمایید .

کلم چیست؟


تاریخچه کلم 

پیشینیان نیز کلم را می‌شناخته‌ اند و آن را گرامی می‌ داشتند. در ناحیه‌ ای واقع در بین یونان ، و آلبانی و ایتالیا که بنام (یون) معروف است مردم آن حتی به کلم سوگند می‌خوردند و آن وثیقه وفاداری خود می‌دانستند .(لوکومل ) شاعری بود که کلم را (غذای صفراء ) و (خوراک شاهان) گفته است در دوران هائی از کلم به‌عنوان دارو هم نام برده شده چنانچه کانون در کتاب خود درباره کلم می‌نویسد (مصرف کلم بین رومیان سبب شده است که مدت ششصد سال آن‌ ها نیازی به طبیب پیدا نکرده‌اند.)


انواع کلم

انواع کلم به جز کلم قمری،کلم قرمز،بروکلی،گل کلم  و چینی شامل موارد زیر می باشد:

کلم شور  شوکروت در اروپا بخصوص در آلمان مصرف زیادی دارد. تهیه آن بدین طریق است که نوعی کلم را در خمره هائی می‌ریزند آب و نمک طعام بروی آن می‌ریزند مدتی می‌گذارند تا تخمیر شود این نوع کلم به مناسبت اسیدلاکتیکی که دارد ضدعفونی خوبیست. در هر 100 گرم آن 28 کالری موجود است .

انواع کلم


گل‌ کلم  Chou – F1evr مقدار ویتامین A موجود در کلم به مراتب زیادتر از کلم معمولی است ولی ویتامین C آن کمتر است بدین لحاظ پس از پخته شدن ویتامین آن از کلم پخته معمولی بیشتر است زیرا ویتامین C در مقابل حرارت اکثر آن از دست می‌رود در هر 100 گرم گل‌ کلم 34 کالری وجود دارد.


کلم بروکسل  مقدار ویتامین C این نوع کلم هم از کلم معمولی بیشتر است ولی بهتر است اشخاص مبتلا به نفخ معده و روده و سوء هاضمه از خوردن آن اجتناب کنند . و هرگاه تمایل زیادی برخوردن آن داشتند دو تا سه نوبت بجوشانند و آب آن را دور بریزند و سپس آن را کمی با کره سرخ کنند یا ساده یا مخلوط با سیب‌ زمینی بخورند هر 100 گرم کلم بروکسل محتوی 56 کالری و ازت است.

کلم بروکسل


مواد مغذی موجود در کلم

این سبزی منبع غنی از فیبر و عناصر معدنی گوگرد،ید،آهک،منگنز،کلسیم، منیزیم ، پتاسیم و ویتامین‌ هایی از قبیل  ویتامین K، ویتامین A، ویتامین B6 ،ویتامین ث و ویتامین ‌E است. این سبزی بسیار کم کالری اس به طوری که هر 100 گرم از آن تنها در حدود 25 کالری انرژی در بدن تولید می کند .این ماده غذایی سرشار از آنتی اکسیدان‌ هایی چون فلاونوئید، زآگزانتین، لوتئین، کولین و بتاکاروتن بوده و با توجه به مواد مغذی موجود در این سبزی،کلم به ماده ای مفید برای سلامتی تبدیل گشته است.

مضرات کلم


خواص کلم برای سلامت بدن

این سبزی خواص ارزشمند فراوانی دارد که در ادامه به بهترین خواص آن اشاره می‌کنیم:


 1.درمان کم‌خونی 

از برگ‌ های کلم سبز یا قرمز خام به‌ صورت سالاد قبل از هر وعده غذا میل کنید چون برگ‌ های این سبزی دارای مقدار زیادی کلسیم و گوگرد می‌باشد که برای تقویت خون بی اندازه مفید و سالاد برگ خام کلم بهترین معالج کم‌خونی است.


2.درمان ورم و آماس و آب آوردن شکم و پاها 

پروفسور بينه Binet در مورد یک نفر بیماری که مبتلا به  Ascite آ سیب بود شروع با معالجه و درمان با این گیاه نمود و بهبود محسوسی مشاهده کرد . و روی همین تجربه دو با توجه به مدر بودن این گیاه و خواص دیوروتیک آن دو نفر از غذا شناسان چندین بیمار مبتلای به این عارضه را تحت درمان با رژیم این سبزی قرار دادند و مشاهده کردند که ادرار بیماران به مقدار زیادی افزایش یافت و آماس بدن آن‌ ها نیز به طرز معجزه آسائی رو به کاهش نهاد.


3.درمان آسم 

مغز وسط برگ‌ های این سبزی را مخلوط با مقداری مغز بادام بجوشانند تا  دو سوم آب آن بخار شود سپس مقداری شکر نیشکر به آن بیفزایند و همه روزه صبح و شب یک استکان از آن را  بنوشند.


4.درمان پیوره 

نوشیدن روزانه مقداری آب مخلوط از هویج و این سبزی بنوشند به علت داشتن ویتامین C فراوان درمان پیوره خواهد بود.


5.درمان برونشیت و سرفه‌ های شدید 

هرگاه مبتلا به برونشیت و سرفه شدید برای درمان آن ظهر و شب سوپ این سبزی را میل کنید سوپ و پوتاز این گیاه هرگاه به مدت چند هفته مصرف شود برونشیت‌ های مزمن و سرفه‌ های سخت را درمان می‌کند. اصولاً مغز این سبزی برای سینه اثری شفا بخش دارد صدا را باز می‌کند

بسیاری از خوانندگان قبل از شروع برنامه یک زرده خام تخم‌مرغ را با مقداری مغز این گیاه می‌خورند تا سینه آن‌ ها صاف شود . هرگاه برای شما به عللی امکان ندارد که سوپ این سبزی یا سالاد و پوتاز آن را مصرف کنید می‌توانید 2 کیلو برگ کلم قرمز را خرد کرده و به‌ وسیله ماشین آب‌ میوه‌ گیری آب آن را بگیرید و هم وزن آن عسل خالص و یا 2 برابر وزن این آب کلم شکر به آن مخلوط اضافه کنید آن‌ قدر بجوشانید تا کاملاً به قوام آید پس از تهیه شدن روزانه 2 قاشق سوپ‌ خوری از این شربت را میل کنید .این دارو بهترین معالج  برونشیت و سرفه است. طریقه 2. در تمام عوارض ریوی از قبیل سرف ه‌های شدید 60 گرم گل‌ کلم بدون نمک را در یک لیتر آب بجوشانید و 70 گرم عسل به آن بیفزائید بسیار عالی و نرم‌ کننده سینه است .


6.درمان اسهال 

گلبرگ یا گل‌ کلم که با آب پخته شده باشد و کمی نمک و فلفل و کره به آن چاشنی کرده باشند همراه با کمی کره و نان برشته برای اشخاص مبتلا به اسهال هم غذا و هم دوای مفیدی است.


7.درمان برقان و تشمع کبدی

سالاد کلم چه کلم قمری و چه کلم برگ سفید یا قرمز نتایج عالی و موثری برای درمان بیماری‌ های کبدی بخصوص تشمع کبدی (سیروز) همراه با ورم و آب آوردن شکم دارد.

خواص کلم


8.درمان نقریت (ورم چرکی کلیه) 

تا می‌توانید کلم مصرف کنید این سبزی برای مبتلایان به نفریت و عفونت کلیه دفع سم کننده و تسکین دهنده درد خوبی است.


9.تسکین درد رماتیسم و سیاتیک و مفاصل 

اطوی داغ را روی برگ کلم بگذارید سپس آن را به‌ صورت ضماد روی نقاطی از بدن که درد می‌کند بگذارید درد را تسکین می‌دهد. طريقه دیگر – خوردن کلم قمری خام و آش کلم قمری می باشد.


10.دفع کرم 

2 کیلو کلم قرمز را خرد کنید آب آن را بگیرید هم وزن این آب عسل به آن مخلوط کنید روی آتش بگذارید تا بجوشد کف آن را بگیرید تا موقعی که به‌ صورت شربت غلیظی درآید بگذارید تا سرد شود هر روز سه بار هر بار یک قاشق قهوه خوری از این شربت بخورید هر نوع کرمی را برطرف می‌کند و دفع می‌نماید.


11.درمان زخم معده 

چون کلم دارای مقدار زیادی سولفور و يدا ست در درمان روده اثر می‌بخشد.دکر چارمت استاد دانشگاه ساند فورت کالیفرنیا اظهارکرده که بیش از یکصدنفر که مبتلا به زخم معده بوده‌اند با تجویز مصرف یک ربع لیتر عصاره كلم جوشانده شده قبل از صبحانه هر روز درمان نموده و گفته است بیمارانی را که کاملاً  مایوس بوده‌اند در مدت 15 روز بهبود بخشیده است .

توجه – هرگاه در موارد دفع ناراحتی‌ های معده با نوشیدن عصاره کلم دچار درد و ناراحتی در معده شدید نگران نشوید دلیل بر این است که معده شما عارضه نسبتاً شدیدتری دارد لذا بهتر است در این موقع چند روزی عصاره هویج و اسفناج نوشیده (دوبار در روز) سپس بعد از این که معده از فضولات مزاحم پاک شد شروع به نوشیدن آب کلم نمایید.


12.درمان انواع زخم‌ های پوستی 

یکی دیگر از خواص این سبزی این است که نسج اپتیلیوم بدن را تقویت می‌کند و برای عوارض ذکر شده مفید است . برای این کار برگ‌ های کلم را در آبی که مقدار زیادی آب‌ لیمو در آن مخلوط کرده‌ایم ( آب‌ لیموی ترش تازه ) بخوابانند ( چند ساعت) سپس آن را روی زخم‌ ها گذارند و با نوار یا لکوپلاست محکم در محل خود ثابت کنند و این عمل را روزی دو بار تکرار کنند.


13.درمان بیماری دیابت

چنانچه عصاره کلم فرنگی را با عصاره هویج و کاهو و لوبیا سبز مخلوط کرده میل کنند (انسولین طبیعی در بدن می‌سازد). به همین جهت کلم فرنگی برای بیماران مبتلا به بیماری دیابت بسیار مفید است. مشروط بر اینکه در دوران مصرف مواد شکری و نشاسته‌ای مصرف نکنند و جهاز هاضمه و معده را با تنقیه مرتب از آلودگی پاک دارند.


14.درمان می زدگی

کلم در قدیم به (ضد شراب ) معروف شده بود کانتون لایسنن که در سال‌های 147 تا 232 قبل از میلاد می‌ زیسته به مردم مرفه الحال رم که در آن زمان زیاد شراب می‌نوشیدند توصیه می‌کرد که در ابتدا و انتهای غذای خود کلم بخورند تا بخار مستی را از سر آن‌ ها بپراکند. یکی از شعرای قدیمی به نام (نيكاتدر ) در اشعار خود از کلم به‌ عنوان سبزی مقدس نامبرده است . در قدیم سبزی کلم نه تنها به‌ عنوان برطرف و دفع‌ کننده مستی به کار می‌رفت بلکه یکی از غذاهای اساسی آن زمان شمرده می‌شده است .همانطوری که امروزه هم در روسیه شوروی کلم جزء غذاهای اساسی آنهاست.


سایر خواص درمانی کلم

این گیاه اکسیری است که داروی همه دردهاست و تمام اعضاء بدن انسانی از آن استفاده می‌کنند و هیچ دردی نیست که بتواند در مقابل این سبزی ایستادگی کند. حتی آن را درمان سل و سرطان می دانند، این ماده بی‌خوابی را برطرف می‌کند، خواص کلم در بارداری رشد جنین را می‌افزاید و سریع می‌کند، درد را تسکین می‌بخشد و زخم‌ های بواسیر را التیام می‌بخشد پولیپ را برطرف می‌کند و سنگینی گوش را درمان می‌کند.این سبزی را کمی بپزید و مصرف کنید مسهل کاملی است و هرگاه زیاد پخته شود انواع قولنج‌ ها را درمان می‌ کند خلاصه کلم سبزی خوبی برای معده است . اطباء دوران (رنسانس) خواص دیگری درباره کلم کشف کرده‌اند. (والسيكو) مصرف کلم را برضد سرفه و گرفتگی صدا تجویز کرده . (کراتو) آن را برای درمان نقرس بکار می‌برده و (توماس بار توسن ) برای مرهم زخم‌بندی آن را توصیه می‌کرده است.

خواص کلم در بارداری


نحوه مصرف کلم

شما می توانید از این سبزی به صورت خام و آب پز یا بخار پز استفاده کنید .اضافه نمودن آن به سوپ ها و سالادها و ترشی ها راه های استفاده از مزایای این سبزی مغذی است.کلم پلو نیز یکی از پلوهای خوشمزه است که با این گیاه تهیه می شود .


مضرات کلم

مضرات کلم و عوارض مصرف کلم به شرح زیر می باشد:

  1. این سبزی از  نظر چربی فقیر دیر هضم ، نفاخ و برای مبتلایان به عوارض کبدی مضر است.
  2. زیاده روی در مصذف آن احتمال ابتلا به گواتر را افزایش می دهد.
  3. زیاده روی در مصرف آن منجر به کاهش شدید قند خون و فشار خون خواهد شد.
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *