آرامش اعصاب با اعجاز دمنوش های گیاهی

آرامش اعصاب یکی از مسائل مهم  مربوط به حوزه سلامت روانی است که برای دستیابی به آن و رهایی از اضطراب و بیماری های مرتبط با سطح استرس در این روزها روش های و راهکارهای موثر و متعددی وجود دارد که کمتر کسی از آن مطلع است .نوشیدن بسیاری از دمنوش های گیاهی آرامش بخش یکی از رازهای رسیدن به این هدف است که در سلامت وب امروز تصمیم داریم تا با معرفی این نوشیدنی های جادویی و استثنایی به شما عزیزان آرامش را برایتان به ارمغان آوریم.

آرامش اعصاب چیست؟

آرامش اعصاب و داشتن روحیه ای شاد در زندگی روزمره امری بسیار مهم است .این موضوع می تواند بر تمامی ابعاد زندگی ما تاثیرگذار بوده و حتی از بروز بسیاری از بیماری ها جلوگیری نماید .اما چگونه اعصاب خود را آرام کنیم و برای آرامش اعصاب چه باید کرد؟ مطالعات و تحقیقات نشان داده است نوشیدن برخی دمنوش های گیاهی می تواند از تنش های روزانه کاسته و روحیه ی افراد را تقویت نماید و احساس آرامش را در آن ها ایجاد کند .پس با ما باشید تا با این نوشیدنی ها و طرز تهیه آن ها آشنا شوید تا پس از یک روز پر از استرس کاری با آماده سازی و مصرف آن ها پر از شادی و نشاط شده و خستگی را از تن به در نمایید.


1.دمنوش اسطوخدوس برای آرامش اعصاب

گیاه اسطوخدوس یا لوندر یکی از گیاهان جادویی بسیار خوش عطر و بو است که در علم آروماتراپی و طب سنتی خواص آرام بخشی آن کاملا به اثبات رسیده است .این گیاه با دارا بودن خاصیت آرام بخشی اضطراب و استرس را کاهش داده و به افزایش کیفیت خواب کمک می نماید .استشمام رایحه اسطوخدوس احساس خستگی و افسردگی را از شما دور کرده و با بهبود عملکرد مغز از به هم ریختن اعصاب جلوگیری می نماید .برای تهیه ی این دمنوش می توانید سه قاشق چای خوری جوانه اسطوخودوس تازه را درون یک قوری ریخته و روی آن یک فنجان آب جوشیده بریزید. سپس قوی را بر روی حرارت قرار دهید تا دم بکشد و پس از صاف کردن شب ها قبل از خواب یک فنجان از این دمنوش را بنوشید .

برای آرامش اعاصب چه باید کرد؟


2.آرامش اعصاب با دمنوش بابونه

بر اساس مطالعات مجله‌ای در سال 2019 میلادی دمنوش بابونه به عنوان یک دمنوش آرام بخش و بسیار پر خاصیت شناخته شده است که با نوشیدن روزانه یک فنجان از آن علاوه بر آرامش اعصاب از استرس و اضطراب به دور خواهید بود.برای تهیه ی این دمنوش پر خاصیت مقداری بابونه خشک شده را درون یک فنجان حاوی آب جوش ریخته و روی آن را بپوشانید و اجازه دهید تا دم بکشد. شما می توانید با نوشیدن این فنجان سلامتی شادابی و آرامش اعصاب و روانتان را تضمین نمایید.

آرامش اعصاب با دمنوش بابونه


3.گل ساعتی و آرامش اعصاب

گل ساعتی یکی دیگر از گیاهان دارویی مفید برای آرامش اعصاب است که اثرات درمانی آن در درمان مشکلات خلقی ،رفع استرس و اضطراب کاملا به اثبات رسیده است .نوشیدن دمنوش ساعتی روح را طراوت بخشیده و خستگی ذهنی را تسکین می دهد.برای تهیه و استفاده از بهترین آرام بخش گیاهی یعنی دمنوش گل ساعتی یک قاشق مربا خوری گل و یا برگ های خشک این گیاه را در مقداری آب جوش ریخته و 15 دقیقه بگذاری تا دم بکشد .سپس آن را صاف کرده و شب ها قبل از خواب یک فنجان از آن بنوشید.

 


4.آرامش اعصاب با گل گاوزبان

چهارمین دمنوش مفید برای آرامش اعصاب دمنوش گل گاوزبان به همراه سنبل الطیب می باشد .این دمنوش برای سلامت روان و کاهش استرس بسیار مفید بوده و علاوه بر آن در درمان افسردگی نیز بسیار تاثیر گذار می باشد .برای تهیه این دمنوش نیز مقداری گلبرگ های گل گاوزبان را به همراه چند رشته سنبل الطیب،یک عدد لیموعمانی و مقداری نبات درون یک قوری آب جوش ریخته و بگذارید تا دم بکشد .پس از صاف کردن این نوشیدنی را میل کرده و آرامش را در بند بند وجودتان احساس کنید .

عسل و آرامش اعصاب


5.بادرنجبویه

بادرنجبویه یکی دیگر از گیاهان آرامش بخش است که می توان آن را به دیازپام طبیعی تشبیه نمود .دم کرده این گیاه نوشیدنی بسیار مفید برای آرامش اعصاب است که شما را از مصرف قرص های اعصاب و آرام بخش نجات داده و بدن و ذهن شما را به حالت تعادل بر می گرداند .برای تهیه دمنوش بادرنجبویه مقداری بادرنجبویه را با مقداری آب درون قوری ریخته و بر روی حرارت قرار دهید تا به جوش آمده و  پس از آن دم بکشد .سپس نوشیدنی‌تان را صاف کرده و شب ها قبل از خواب یک فنجان از آن بنوشید.

دراروی گیاهی برای اعصاب و افسردگی


6.بهارنارنج

یکی دیگر از بهترین،بی نظیرترین و پر خاصیت ترین دمنوش های گیاهی برای تامین آرامش اعصاب چای بهارنارنج است .نوشیدن چای بهار نارنج در رفع استرس و اضطراب و آرامش روح و روان واقعا معجزه نموده و سلامت جسم و روح شما را تضمین می نماید .برای تهیه این دمنوش مقداری گل های تازه و یا خشک شده بهارنارنج را درون یک لیوان حاوی آب جوش ریخته و اجازه دهید تا دم بکشد و شب ها قبل از خواب یک فنجان از آن بنوشید تا علاوه بر رفع خستگی روحی روزانه در روز بعد کنترل اعصابتان را به خوبی در دست داشته  باشید .

داروی گیاهی آرام بخش اعصاب


7.بیدمشک

بیدمشک یکی از گیاهان دارویی بسیار عالی برای رفع خستگی ذهنی و ایجاد آرامش در وجود شماست .با مصرف این گیاه و فرآورده های آن به خوبی می توانید استرس خود را کاهش دهید چرا که بیدمشک در افزایش آرامش روان و اعصاب شما بسیار تأثیرگذار می باشد.برای تهیه دمنوش بیدمشک همانند روش تهیه دمنوش بهارنارنج عمل کرده و برای طعم دار نمودن این دمنوش می توانید از کمی عسل یا لیموترش استفاده کنید.


8.مرزنگوش

گیاه مرزنگوش یا مرزنجوش نیز یکی از بهترین آرامش بخش های گیاهی است که نوشیدن یک فنجان از دم کرده آن در شرایط استرس زا، اضطراب و خستگی را تا حدود بسیار زیادی کاهش داده و آرامش را برایتان به ارمغان می آورد .هر شب قبل از خواب درون یک لیوان آب جوش مقداری از گل و برگ های این گیاه را ریخته و پس از دم کشیدن به آن یک قاشق غذا خوری عسل طبیعی اضافه نموده و سپس آن را بنوشید .

داروی گیاهی برای ضعف اعصاب


9.گل نسترن

دمنوش گل نسترن و معجزه ی آن را در آرامش اعصاب نمی توان نادیده گرفت .پس برای ایجاد حس شادی و نشاط و درمان خستگی روزانه مقداری گل نسترن را در آب جوش ریخته و پس از دم کشیدن این دمکرده را درون یک فنجان ریخته و مصرف نمایید.


10.رزماری

رزماری یکی دیگر از گیاهان آرام بخش بسیار پر خاصیت است که برای آرامش اعصاب بسیار مفید و کاربردی می باشد .با نوشیدن روزانه یک فنجان دمنوش رزماری خلق و خوی خود را بهبود بخشیده و به ایجاد آرامش در خود کمک کنید.

دراوی گیاهی اعصاب و بی خوابی


روش های دیگر برای آرامش اعصاب

علاوه بر مصرف این دمنوش ها شما می توانید با مصرف دمنوش های رازیانه،بنفشه،بلوبری،آویشن،شیرین بیان و ….آرامش اعصاب خود را تضمین کرده و بدین ترتیب از سلامت جسم و روح خود مراقبت نمایید .نکته قابل توجه در مورد مصرف این دمنوش ها آن است که می بایست در مصرف آن ها زیاده روی نکرده و در صورت داشتن شرایط جسمی خاص ابتلا به بیماری،بارداری و یا شیردهی این دمنوش ها را پس از مشورت با پزشک مصرف نمایید .چرا که مصرف بعضی از این گیاهان برای افراد دارای شرایط نامبرده و سنین بالای 65 سال و زیر 15 سال مناسب نبوده و می تواند سبب بروز واکنش های آلرژیک در آن ها گردد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *