امروز:05/07/2022
درمان ژنیکوماستی

ژنیکوماستی(بزرگی سینه در آقایان)+روشهای درمان ژنیکوماستی

بزرگ شدن سینه در آقایان عارضه ای است که ژنیکوماستی نامیده می شود و عمدتا به دلیل اختلالات هورمونی ایجاد می شود .این عارضه محدود به سن خاصی نبوده و امکان بروز آن در هر سنی وجود دارد .این عارضه در برخی از افراد نیاز به درمان داشته و برخی دیگر می بایست این عارضه را درمان نمایند .بنابراین برای آشنایی بیشتر با این عارضه و روش های درمان آن مطالعه سلامت وب امروز را از دست ندهید .

ژنیکوماستی چیست؟

ژنیکوماستی (Gynecomastia) نوعی عارضه مردانه است که سبب بزرگ شدن هر دو پستان و یا یک پستان به صورت همسان و یا متفاوت می گردد و عمدتا به دلیل اختلال در عملکرد غدد درون ریز به وجود می آید .عدم تعادل میان سطح هورمون استروژن و تستسترون در بروز این عارضه نقش موثری دارد .برای آشنایی بیشتر با ژنیکوماستی و روش های درمان آن به ادامه مقاله توجه بفرمایید .

قرص برای درمان ژنیکوماستی


علایم و نشانه های ابتلا به این بیماری چه می باشد؟ 

افراد مبتلا به چاقی معمولا سینه های بزرگی دارند و نمی توان بزرگی سینه در این افراد را به ژنیکوماستی تعبیر نمود اما در صورتی که هر یک از علایم زیر را مشاهده نمودید می توانید برای بررسی بیشتر و تشخیص دقیق تر به یک جراح عمومی مراجعه نمایید .علائم ژنیکوماستی به شرح زیر می باشد :

 • ورم و بزرگی بافت پستان
 • دردناک شدن سینه ها
 • حساسیت نسبت به لمس پستان ها
 • ترشح از نوک پستان (یکی یا هردو)

علائم ژنیکوماستی


علت ابتلا به این بیماری چیست؟

در صورتی که نسبت هورمون زنانه استروژن نسبت به هورمون مردانه تستسترون در مردان افزایش یابد ما با این عارضه روبرو می شویم .اما به طور کلی می توان عوامل زیر را در بروز این عارضه موثر به شمار آورد.

 • مصرف برخی از داروها نظیر داروهای شیمی درمانی،متادون ها،مترونیدازول ،داروهای هورمونی و …
 • اختلالات عملکرد کلیه
 • عدم عملکرد صحیح کبد
 • اختلالات هورمونی
 • عوامل وراثتی

انواع ژنیکوماستی

 • ژنیکوماستی در نوزادان:برخی از نوزادان پسر به علت اثرات ناشی از استروژن وارد شده از جفت به بدنشان در زمان تولد سینه هایی بزرگ داشته و معمولا تا سه هفته پس از تولد سینه ها به حالت معمولی و عادی می‌رسند و در نتیجه نیاز به اقدامات درمانی نمی باشد.
 • ژنیکوماستی در دوران بلوغ: تغییرات هورمونی در دوران بلوغ سبب می شود تا گروهی از جوانان دارای سینه هایی بزرگ شوند که این عارضه 6 ماه تا 2 سال پس از بلوغ از بین رفته و نیازی به درمان ندارد .
 • ژنیکوماستی در افراد مسن: افراد مسن بین سنین 50 تا 69 سال آخرین گروه سنی است که امکان ابتلا به این بیماری در آن ها بسیار بالاست و تحقیقات نشان داده است معمولا در سنین یاد شده از هر 4 مرد یک نفر مبتلا به این عارضه می شود .

فیلم جراحی ژنیکوماستی


راه تشخیص این بیماری چیست؟

این بیماری علاوه بر مشاهده نشانه ها از طریق آزمایش خون ،تصویربرداری،ام آر آی ،سی تی اسکن و نمونه برداری قابل تشخیص می باشد.


مخفی نمودن ژنیکوماستی

برای مخفی نمودن ژنیکوماستی استفاده از راه حل های زیر می تواند کاربردی و موثر باشد .البته فراموش نکنید درمان این عارضه را سرسری نگرفته و به موقع اقدامات درمانی لازم برای درمان ژنیکوماستی را انجام دهید .


1- استفاده از تی شرت های بسته

استفاده از تی شرت های چسبان که در زیر خط سینه همانند کمربندی عمل کرده و سینه های شما را جمع تر و کوچک تر نشان می دهند اولین راه حل برای مخفی نمودن این عارضه می باشد .

انواع ژنیکوماستی


2-از لباس مناسبی استفاده کنید

برای جلوگیری از مشاهده سینه هایتان در اجتماع و اماکن عمومی از لباسی بلند و گشاد استفاده کنید .سایز پیراهنتان را به گونه ای انتخاب کنید که هنگام پوشیدن لباس احساس راحتی کرده و بزرگی سینه هایتان کمتر نشان داده شوند .

درمان شیمیایی ژنیکوماستی


3-از یک پیراهن ساده استفاده کنید

پوشیدن لباس های ساده و بدون زرق و برق و چاپ بر روی سینه می تواند سینه های شما را کوچک تر نشان داده و بزرگی سینه هایتان را مخفی نماید .از پوشیدن لباس هایی با پارچه براق یا ابریشمی خودداری کنید و سعی کنید از رنگ ها و شکل های مطابق با سلیقه تان در راستای کوچک نشان دادن سینه هایتان الگو بگیرید.

درمان گیاهی ژنیکوماستی


4-از تی شرت در زیر پیراهن خود استفاده کنید

پوشیدن یک تی شرت ساده در زیر پیراهن و باز گذاشتن دکمه ها ترفند دیگری برای مخفی کردن ژنیکوماستی می باشد .

روش های تشخیص ژنیکوماستی


5-کاهش وزن

کاهش وزن علاوه بر تناسب اندام و تامین سلامتی نقش مهمی در کوچک کردن سینه ها و کاهش چربی های ذخیره شده در این بافت دارد .بنابراین سعی کنید در صورت اضافه وزن وزنتان را کاهش داده و بدین طریق بر ژنیکوماستی غلبه کنید .

کاهش وزن برای درمان ژنیکوماستی


6-از یک برنامه مدون پیروی کنید

برای کاهش وزن و تعادل میان غذای مصرف و مصرف انرژی خود برنامه ای را طراحی کنید و بر اساس آن میزان کالری مصرفی خود در طی روز را تعیین نمایید .انجام ورزش های هوازی روشی دیگر برای کاهش وزن می باشد که انجام آن روند کاهش وزن را در شما تسریع می نماید .به یک متخصص تغذیه مراجعه کنید و از برنامه های غذایی و اصولی تجویز شده توسط او پیروی کنید .

 


درمان ژنیکوماستی با ورزش

جهت درمان ژنیکوماستی با ورزش لازم است ورزش های هوازی مانند شنا ،ایروبیک ،پیاده روی و دوچرخه سواری را حداقل سه بار در هفته انجام دهید .انجام این ورزش ها سبب چربی سوزی در بافت سینه هایتان شده و از این طریق در کاهش سایز سینه هایتان نقش اساسی خواهد داشت.

درمان ژنیکوماستی با ورزش


درمان ژنیکوماستی با طب سنتی

درمان ژنیکوماستی با طب سنتی بر پایه دستورات ابن سینا طراحی شده است و ماساژ سینه ها با استفاده از روغن های گیاهی نظیر آویشن ،روغن مرزه و روغن نعناع ،خار شیر ،گل ساعتی و روغن ماهی  می تواند سایز سینه ها را کوچک تر نموده و حجم آن ها را کاهش دهد.استفاده از ریشه گیاه زردچوبه نیز روشی آسان ،کم هزینه و در دسترس برای بهبود اثرات ژنیکوماستی می باشد و عمدتا نتایج ماندگاری را به همراه دارد .طب سونی نیز در این وادی می تواند شما را کمک کرده و اثرات مثبتی را به همراه داشته باشد .

درمان ژنیکوماستی با طب سنتی


درمان ژنیکوماستی با تاموکسیفن

درمان ژنیکوماستی با تاموکسیفن روش دیگری برای درمان ژنیکوماستی بر شمرده شده است .استفاده از قرص برای درمان ژنیکوماستی یا دارو درمانی (هورمون درمانی ) می تواند تا حدود زیادی به رفع این عارضه کمک نماید .استفاده از این قرص ضد استروژن  و یا قرصی به نام رالوکسیفن به میزان 10 تا 20 گرم در روز و به مدت 6 ماه اثرات بالینی مطلوبی را در جهت کاهش سایز سینه ها به همراه خواهد داشت .

درمان ژنیکوماستی با تاموکسیفن


درمان ژنیکوماستی با لیزر

لیزر لیپولیز بهترین روش برای درمان ژنیکوماستی با لیزر می باشد .این روش بسیار کم تهاجمی تر از روش جراحی بوده و خطرات و عوارض ناشی از جراحی را به همراه ندارد .این روش با کاهش خطر آسیب دیدگی بافت های اطراف پستان نتایج درخشان و مطمئنی را به همراه خواهد داشت .در طی لیزر لیپولیز چربی های تجمع یافته در بافت سینه از طریق فرایند مکش از بدن خارج می شود .این روش به صورت سرپایی و با حداقل عوارض قابل انجام می باشد .

درمان ژنیکوماستی با لیزر


درمان ژنیکوماستی با جراحی

جراحی ماموپلاستی و یا لیپوساکشن از شایع ترین جراحی های زیبایی برای کوچک کردن سینه در زنان و مردان به شمار می آید که می تواند در درمان ژنیکوماستی نیز موثر واقع شود .شما با مراجعه به یک کلینیک زیبایی معتبر و جراح متخصص در این زمینه می توانید این عمل را به راحتی انجام داده و عوارض ناشی از آن را تا حدود بسیار زیادی کاهش دهید .همچنین با مشاهده فیلم جراحی ژنیکوماستی تا حدودی اطلاعات خود را در این زمینه و قبل از عمل افزایش دهید تا بهتر بتوانید برای انجام یا عدم انجام این عمل تصمیم گیری نمایید .

علل ابتلا به ژنیکوماستی


 هزینه درمان ژنیکوماستی

هزینه درمان ژنیکوماستی با توجه به شیوه درمان انتخابی ،دستمزد جراح ،هزینه های بیمارستانی و میزان تخلیه چربی از بافت سینه مشخص و تعیین می گردد .بنابراین هزینه درمان ژنیکوماستی در هر شهر و هر بیمارستان به صورت متفاوت می باشد .

هزینه درمان ژنیکوماستی


نتیجه گیری

برای درمان این بیماری می بایست دستورات زیر را انجام دهید:

 • وزنتان را کاهش دهید.
 • از مصرف مواد غذایی چرب ،شور و بسیار شیرین خودداری نمایید .
 • دور مصرف غذاهای مضری مانند سرخ کردنی‌ ها، فست فودها و تنقلاتی مانند چیپس و پفک را به طور کامل خط بکشید.
 • میزان کالری مصرفی روزانه خود را کنترل نمایید.
 • ورزش های هوازی را انجام دهید .
 • در نهایت می توانید از هر یک از روش های درمانی ذکر شده برای رفع ژنیکوماستی استفاده نمایید .

 

روش های درمان ژنیکوماستی

1 یک نظر

 1. حمیدرضا پاسخ

  سلام.
  توروخدا بهم بگید با کاهش وزن آب میشه چربیش؟ یه چیزی شبیه غده داخل سینه هامه. اصلا درد ندارم. خیلی ساله بزرگ شدن. وزنم ۱۰۰ قدم ۱۹۰.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.