سلامت ریه ها با استفاده از یک رژیم غذایی سالم

ریه ها از مهم ترین اندام های بدن هستند که در نزدیکی ستون فقرات و در دو طرف قلب قرار دارند .این اندام تنفسی به شکل مخروطی گرد بوده و به شش یا جگر سفید نیز شهرت دارد .هر انسان دو ریه دارد و ریه راست کمی بزرگ تر از ریه سمت چپ می باشد .ریه ها با دریافت اکسیژن کافی از گلبول های قرمز خون و انتقال آن به سایر اندام های بدن نقش مهم و چشمگیری را در سلامتی و زنده بودن انسان ها دارند .بر طبق آمار ارائه شده توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO)، 235 میلیون نفر در جهان دچار مشکلاتی در عملکرد ریه ها هستند که با توجه به همین موضوع مقاله سلامت وب امروز را به معرفی یک رژیم غذایی سالم برای سلامت ریه ها اختصاص داده ایم .

سلامت ریه ها چه اهمیتی دارد ؟

سلامت ریه ها نقش مهمی در سلامتی کل بدن دارد .ریه نقش مهمی در تنفس افراد دارد و با داشتن ریه هایی سالم می توان از ابتلا به بیماری‌ های مزمنی مانند بیماری انسدادی مزمن ریوی و یا سرطان ریه به راحتی جلوگیری نمود .بدون ریه زندگی سخت  و غیر ممکن است چرا که اکسیژن از طریق ریه وارد سیستم بدن می شود و از آن جا  به قلب ، مغز و سایر ارگان های بدن انتقال می یابد .در ادامه شما را با ساختار ریه ،انواع بیماری های مربوط به ریه و نقش یک برنامه غذایی سالم در سلامت ریه ها آشنا می کنیم .

سلامت ریه ها


تشریح ساختار ریه ها

ریه یا شش به شکل نیمه مخروطی و شبیه اسفنج صورتی رنگ بوده و در قفسه سینه و در طرفین حفره های سینه قرار دارند. هر کدام از ریه ها داخل کیسه ای به نام جنب قرار گرفته و ریه سمت چپ کمی کوچکتر از ریه سمت راست می باشد.قفسه سینه از ریه ها محافظت نموده و بهبود عملکرد دم و بازدم انجام شده توسط ریه ها با کمک ماهیچه ای به نام دیافراگم تکمیل می شود .


انواع بیماری های ریه

  1. آمبولی ریه
  2. بیماری آسم
  3. عفونت ریه
  4. بیماری انسدادی ریه
  5. پنومونی یا ذات الریه
  6. بیماری سل و ….

چگونه سلامت ریه ها را تامین نماییم ؟

اهمیت دادن به موضوع سلامت ریه ها یکی از مهم ترین مسائل در حوزه سلامتی شماست .با داشتن ریه هایی سالم از بدنی سالم نیز برخوردار بوده و از بدنتان در برابر ابتلا به بیماری های عنوان شده می توانید جلوگیری نمایید .راهکارهایی که در ادامه سلامت وب امروز ارائه می شود به عنوان بهترین راه ها برای سلامت ریه ها به شمار می آید .


1-سیب

بر اساس مطالعات انجام شده یکی از میوه هایی که برای ریه مفید است سیب است .نوشیدن یک لیوان آب سیب به صورت روزانه و یا مصرف یک عدد سیب به صورت روزانه نقش مهمی در سلامت ریه ها دارد .با مصرف مداوم سیب در دوران بارداری می توان از ابتلای کودک به بیماری آسم جلوگیری کرده و سلامتی ریه های فرزندتان را در آینده تضمین نمایید .سیب حاوی ترکیبات فنلی و فلاونوئیدها هستند که این ترکیبات علت کاهش التهاب در گذرگاه تنفسی شما شناخته شده اند.

برای ریه چی خوبه


2- ماهی

ماهی آزاد ماهی قزل آلا دارای اسیدهای چرب امگا 3 می باشند و مصرف آن ها به کاهش التهاب در ریه ها کمک کرده و علاوه بر درمان عفونت ریه ها در سلامت و سم زدایی ریه نقش مهمی دارد .بنابراین علاوه بر مصرف دو ماهی یاد شده با مصرف ماهی هایی مانند سالمون و سایر ماهی های چرب سلامت ریه های خود را تضمین نمایید .

برای تقویت ریه چه بخوریم


3-روغن های گیاهی

روغن زیتون ،روغن آفتابگردان ،روغن کلزا ،روغن کانولا  و … با دارا بودن چربی های غیر اشباع شده علاوه بر سلامت قلب و عروق در سلامت ریه ها نیز نقش مهم و حیاتی دارد . بنابراین پاسخ سوال برای تقویت ریه چه بخوریم؟ روغن های گیاهی می باشد چرا که این محصولات  قادر به مبارزه با خطرات بهداشتی مرتبط با آلودگی هوا  می باشند و از این طریق می توانند از کاهش دریافت اکسیژن توسط قلب و ریه ها جلوگیری نموده و به ریه های شما در جذب اکسیژن و فیلتر کردن سموم از هوا کمک بسیاری نمایند.

میوه هایی که برای ریه مفیداست


4- چای سبز

نوشیدن چای سبز با دارا بودن آنتی اکسیدان های بی شمار باعث آرامش بدن، کاهش التهاب و بهبود بخشیدن علایم بیماری ها در بدن می شود. کورستین  موجود در چای سبز با دارا بودن ترکیبات آنتی اکسیدانی به عنوان یک آنتی هیستامین طبیعی عمل می کند از این رو باعث آزاد شدن هیستامین و جلوگیری از بروز واکنش های آلرژیک در ریه ها می گردد .

سم زدایی ریه


5- قهوه

آیا می دانید نوشیدن یک فنجان قهوه می تواند به کاهش علائم آسم کمک کند؟ کافئین به عنوان یک برونکودیلاتور عمل می کرده و از این طریق سبب باز شدن مجاری تنفسی و درمان انسداد ریوی می گردد .مطالعات نشان داده است که نوشیدن یک فنجان قهوه در صبح، تنفس شما را بهبود بخشیده و با بهبود عملکرد ریه ها سلامت ریه ها را تامین می نماید .

مواد مضر برای ریه


6-دانه ها

دانه ها یکی دیگر از مواد غذایی مهم برای سلامت ریه ها هستند .مصرف دانه هایی مانند دانه های کدو تنبل، دانه های کتان و دانه های آفتابگردان سبب تامین منیزیم و ویتامین ای مورد نیاز بدن شما خواهد شد .این ماده معدنی و ویتامین ضروری از بروز آسم و علایم تنگی نفس جلوگیری نموده و با بهبود تنفس شما سیستم تنفسی شما را تقویت می نماید .

مواد غذایی مفید برای ترمیم ریه


7-میوه ها و سبزیجات نارنجی

چه میوه ای برای درمان ریه مناسب است ؟ در پاسخ بدین پرسش باید گفت مصرف میوه ها و سبزیجات نارنجی رنگ مانند هویج ، سیب زمینی شیرین ،مرکبات ،پاپایا، کدو تنبل و … به علت دارا بودن سطح بالایی از آنتی اکسیدانی به نام ویتامین ث برای مبارزه با عفونت ها و کاهش التهاب در ریه ها بسیار مفید و سودمند خواهد بود .با مصرف این گروه غذایی به علت دارا بودن کاروتنوئیدها و ویتامین ث می توانید علاوه بر افزایش ظرفیت ریه ها از ابتلا به سرطان ریه جلوگیری نمایید .

برای عفونت ریه چه باید کرد


8-سیر

سیر حاوی فلاونوئید می باشد .این ترکیب که باعث تحریک تولید گلوتاتیون، در بدن می شود در از بین بردن سموم و مواد سرطان زا و بهبود عملکرد ریه ها تاثیر بسزایی داشته و از مواد غذایی مفید برای ترمیم ریه به شمار می آید. این سبزی بدبو با داشتن خواص آنتی باکتریال ریه های شما را پاکسازی نموده و با دارا بودن ترکیبی به نام آلیسین از بروز عفونت های تنفسی بر اثر آلودگی هوا جلوگیری می نماید.

,چه میوه ای برای درمان ریه مناسب است


9- زنجبیل

زنجبیل دارای خواص ضد التهابی است که مصرف آن می تواند سطح التهاب را در بدن کاهش دهد. این ماده گیاهی در سم زدایی از ریه ها موثر بوده و باعث حذف آلاینده ها از ریه ها می شود. این ادویه همچنین باعث تخریب تراکم، دفع هوا می شود و گردش خون را به ریه ها افزایش می دهد و در نتیجه مصرف آن باعث افزایش سلامت ریه ها می شود.


10-کلم بروکلی

کلم بروکلی منبع غنی از ویتامین C، فولات، کاروتنوئید و سایر ترکیبات فیتوشیمیایی است که با عناصر مضر در ریه ها مبارزه می کنند. این سبزی سبز رنگ یک ترکیب فعال به نام L-sulforaphane دارد که باعث می شود که سلول ها ژن های ضد التهابی را تغییر داده و از این طریق سلامت ریه ها را حفظ کرده و با سم زدایی سموم از خون و ریه ها خطر ابتلا به سرطان ریه را  کاهش می دهند.

سلامت ریه ها با مواد غذایی


11-زردچوبه

زردچوبه با دارا بودن ترکیبی به نام کورکومین و اثرات ضد التهابی در پاکسازی ریه ها و بهبود سلامت تنفس توسط ریه ها تاصیر اساسی دارد .این ادویه زردرنگ اثرات مخرب ناشی از آلودگی هوا و دود سیگار را از بین برده و به کاهش التهاب ریه ها کمک کرده و مانع بروز اختلالات خاص ریوی می شود.

تقویت ریه

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *