گیاه خلنگ و معجزه آن در درمان بیماری ها

گیاه خلنگ یکی از گیاهان دارویی است که مصارف درمانی بی شماری دارد .با توجه به این که سابقه درمان بیماری ها با گیاهان دارویی قدمتی طولانی دارد بهتر است بدانید این گیاه نیز از هزاران سال پیش برای درمان بسیاری از بیماری ها مورد استفاده بوده است .مقاله سلامت وب امروز به معرفی گیاه خلنگ و خواص درمانی آن اختصاص یافته است .

گیاه خلنگ چیست؟

گیاه خلنگ با نام انگلیسی Heath و نام علمی  Erica nevillei یکی از گیاهان دارویی بی نظیر است که از خانواده گیاهان Ericaceae بوده و کاربرد گسترده ای در درمان بسیاری از بیماری ها دارد .نام های دیگر گیاه خلنگ ،حشیشه المسکنه ،اریکا ،خلانج و علف جارو بوده و طبع گیاه خلنگ گرم و خشک می باشد.

طبع گیاه خلنگ


مشخصات ظاهری گیاه خلنگ

گیاه خلنگ  بوته ای با ارتفاعی در حدود سی تا پنجاه سانتی متر می باشد که زمان گل دهی آن اوایل پاییز تا اواخر زمستان بوده و به صورت درختچه ای جنگلی می باشد که گل‌ های آن کوچک،به رنگ صورتی و به شکل زنگوله و برگ های آن بسیار ریز می‌باشد. ریشه خلنگ ضخیم و کمی متورم بوده و چوب آن محکم و به رنگ قرمز می باشد.مناطق کاشت این گیاه مناطق معتدل و جنگل‌ های اروپا می باشد.ترکیبات شیمیایی موجود در گیاه خلنگ شامل اریکولین ، کوئرسیتن ،آربوتوزید،تانن، اسیدگالیک، اسیدکافییک، اسید های فنولی,اریسنیول,تری ترپن های 5حلقه ای،اسیدفوماریک،اسیدسیتریک و کوئرسیتانیک اسید می باشد.


خواص درمانی گیاه خلنگ 

بهتر است بدانید که خود گیاه ،گل و تخم خلنگ دارای خواص درمانی  بی شماری است.در ادامه سلامت وب امروز شما را با خواص ارزشمند این گیاه بیشتر آشنا می کنیم:

 1. این گیاه با دارا بودن خواص آنتی باکتریال بهترین ضد عفونی کننده بدن به شمار می رود .
 2. در درمان سنگ های کلیه و مثانه بسیار نافع است .
 3. درمان درد عضلات با این گیاه به سادگی امکان پذیر می باشد .بدین منظور یک مشت از گل خلنگ را در یک لیتر آب آن قدر بجوشانید که یک سوم آن باقی بماند و در طی روز آن را به مرور مصرف کنید .
 4. این گیاه مدر بوده و در درمان ورم مثانه نیز اثر مثبتی دارد .
 5. اگر از دردهای رماتیسمی رنج می برید روی فواید گیاه خلنگ حساب کنید .بدین منظور شکوفه خلنگ را در روغن کنجد ریخته و در مقابل آفتاب قرار دهید و سپس به صورت موضعی استفاده کنید .
 6. مالیدن روغن شکوفه های خلنگ در تسکین دردهای ناشی از آرتروز نیز نافع است .
 7. برای خنثی نمودن سموم موجود در معده و پاکسازی معده خود از ترکیب تخم خلنگ به همراه عسل استفاده کنید .
 8. جوشانده خلنگ برای درمان بیماری های مجاری ادراری بسیار نافع است .
 9. دم‌ کرده برگ گیاه خلنگ برای کاهش سرفه و کمک به هضم غذا بسیار مفید است.
 10. خواص خلنگ برای پوست شامل درمان کک و مک و لک های پوستی از روی پوست می باشد.
 11. خلنگ برای سلامت کبد نیز مفید بوده و این ارگان حیاتی را از سموم پاک کرده و به بهبود عملکرد آن کمک می کند.
 12. استحمام با جوشانده این گیاه سبب کاهش دردهای عضلانی خواهد شد.

مضراتگیاه خلنگ


نحوه استفاده از گیاه خلنگ

با توجه به این که بخش های مورداستفاده ی این گیاه دارویی سر شاخه های دارای گل و برگ این گیاه می باشد شما می توانید از این گیاه به صورت جوشانده و یا تنتور استفاده کنید .جهت تهیه جوشانده خلنگ 500 گرم  از گل ها این گیاه و سرشاخه‌ های گل دار و برگ خلنگ را در چند لیتر آب جوشانده و پس از صاف کردن نوش جان کنید.


مضرات گیاه خلنگ

     با توجه به این که تاکنون تحقیقات گسترده ای در زمینه مضرات خلنگ صورت نپذیرفته است لذا توصیه می کنیم در صورتی که شرایط زیر را دارید حتما در مورد مصرف این گیاه با پزشک خود مشورت کنید تا از بروز عوارض ناخواسته جلوگیری کنید .در

 1. باردار بوده و یا در حال شیر دادن به فرزندتان می باشید.
 2. در صورتی که مبتلا به بیماری خاصی هستید و دارو مصرف می کنید .
 3. در صورتی که از مشکلاتی مانند دیابت یا فشار خون رنج می برید .

کاربرد گیاه خلنگ

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *