امروز:05/07/2022
داروهای گیاهی

داروهای گیاهی و کاربرد آن در درمان برخی بیماری ها

استفاده از داروهای گیاهی در طب سنتی از دیرباز مورد توجه حکما و عموم مردم بوده است .داروهای گیاهی تنوع فراوانی دارند و هر کدام با دارا بودن ماده موثره ویژه در درمان بیماری خاصی کارآمد می باشد .در مقاله امروز سلامت وب شما را داروهای گیاهی و کاربرد آن در درمان برخی بیماری ها آشنا کرده و یا به عبارت ساده تر علاج برخی بیماری ها با داروهای گیاهی را به شما معرفی می نماییم.

داروهای گیاهی را بیشتر بشناسید

داروهای گیاهی اکسیری طبیعی برای درمان بسیاری از بیماری ها و مشکلات روحی و جسمی می باشند که با دارا بودن خواص بی شمار و مضرات بسیار پایین استفاده از آن ها به عنوان بهترین شیوه درمانی در طب سنتی شناخته شده است .هر کدام از گیاهان قرار گرفته در لیست داروهای گیاهی برای درمان بیماری خاصی کارآمد بوده که در ادامه شما را با درمان های رایج برخی بیماری ها با داروهای گیاهی آشنا می نماییم.

لیست داروهای گیاهی


علاج بیماری ایدز با داروهای گیاهی

علت سیر و فعال شدن سریع این بیماری مربوط به فعالیت سمپاتیک می باشد که متخصصان طب سنتی پس از تحقیق در مورد گیاهان دارویی معتقدند برای کاهش علایم این بیماری می بایست از مواد غذایی کم کننده سودا استفاده نمود .بدین منظور مصرف کشک،حبوبات،عرق نعناع و استفاده موضعی از تنتور جلبک دم اسبی بسیار کارآمد خواهد بود .با پرهیز غذایی سیزده روزه ی کامل با آش کشک (به علت دارا بودن حبوبات و تنظیم اعصاب سمپاتیک به وسیله ی کشک)البته با کمی عرق نعناع به منظور رفع نفخ معده و تجویز روزی سه بار هر بار 20 تا 30 قطره تنتور جلبک دم اسبی به صورت تازه به مدت 40 روز می توان علایم ناشی از این بیماری را کاهش داده و سیر بیماری را کنترل نمود.

انواع گیاهان دارویی


درمان های سنتی دفع انگل با داروهای گیاهی

قبل از پرداختن بدین موضع می بایست به دو نکته مهم اشاره نمود :

اول آن که بعضی از انگل ها تا شش روز تخم ریزی نمی کنند و جای تعجب دارد که چرا در آزمایشگاه های تشخیص طبی فقط طی سه روز آزمایش مدفوع گرفته می شود !دوم آن که پزشکان و اطبا طب سنتی بر اساس ساعت های مختلف تجویز داروی گیاهی به این نتیجه رسیده اند که انگل های معده از ساعت 8 صبح تا 3 بعد از ظهر تغذیه می کنند و انگل های روده ی کوچک از ساعت 2 بعد از ظهر به بعد و انگل های روده ی بزرگ بین ساعت 4 تا 8 صبح بهتر است غذا ترش مزه باشد و همراه سیر خورده شود .به کمک ترکیب لیموترش و عسل به سادگی می توان انگل های مختلف را به روشی خاص دفع کرد و این روش حتی در زنان حامله نیز مشکلی ایجاد نمی کند ؛بر خلاف داروهای دفع انگل که نوعی سم ضعیف به شمار می آیند مصرف تنتور سیر به مقدار 25 قطره همراه شام یک ضد انگل مفید محسوب می شود .

عکس گیاهان دارویی


طب سنتی و درمان بیماری های زنان با داروهای گیاهی

طب سنتی برای هر نوع بیماری زنانه داروهایی را توصیه می کند که در اینجا به بعضی از آن ها می پردازیم:

برای رفع درد قاعدگی ،شش روز پیش از قاعدگی از جوشانده یا عرق تخم جعفری و تیول و گزنه و شوید و رازیانه و زیره به همراه یک قرص مخمر آب جو (روزی دو لیوان )استفاده شود .همچنین باید از کاهو و اسفناج به مقدار زیاد مصرف کرد و غذای گوشتی و مقوی مانند جگر و کباب میل شود .

برای قطع قاعدگی مصرف اسفناج ،کاهوی خام ،شیر و عسل ،زنجبیل و مارچوبه به اندازه یک لیوان توصیه شده است .برای اثر بخشی بیشتر مصرف یک قرص مخمر آب جو همراه مواد غذایی و داروهای گیاهی ذکر شده توصیه می شود .همچنین اطبا زمان قدیم زنان را در هنگام قاعدگی از مصرف ترشی و سبزی منع می کرده اند.

گیاهان دارویی ایران


سرطان و علاج آن به وسیله ی داروهای گیاهی

علت بروز سرطان به هم خوردن تعادل اخلاط (سیستم سمپاتیک و پاراسمپاتیک )به علل عصبی و کمبود کلسیم و همچنین فسفر و ویتامین د که بدون آن ها جذب کلسیم دچار اختلال می شود است .

برای درمان سرطان های نواحی بالای گردن قطع مصرف کلسیم و مصرف بیشتر منیزیم مفید و سودمند خواهد بود .

در سرطان های نواحی پایین گردن به جز سرطان رحم افزایش مصرف کلسیم را توصیه می کنیم .

البته برخی داروهای گیاهی عمومی نیز برای درمان سرطان وجود دارد .به عنوان مثال مخلوط هویج خام و اسفناج خام ،یا دم کرده ی زنجبیل در شیر ،و البته جوشانده مرجان دریایی در شیر روزی سه بار

البته حکیم ابوعلی سینا ترکیبی شامل نزدیک به پنجاه قلم داروی مرکبه ارائه داده که مدعی علاج سرطان هاست .اما با گذشت صدها سال نام بعضی از آن ها که به زبان هندی یا زبان های دیگرست برای برخی از پژوهشگران امروزی ناشناخته و مبهم است .

گیاهان دارویی چیست؟


آیا طب قدیم می تواند به طور کامل جانشین طب امروزی شود؟

مسلم است که طب امروزی و طب سنتی هر دو جایگاهی ویژه دارا هستند ولی بر اساس مطالعات ساده و با توجه به نتیجه ای که می توان از درمان با داروهای گیاهی گرفت نباید بی درنگ اقدام به مصرف داروهای شیمیایی کرد .البته کاربرد طب جدید در درمان بعضی بیماری ها دارای اولویت و ضروری به شمار می آید به عنوان مثال در موارد زیر:

 1. فوریت های پزشکی (سکته ها ،سوختگی های شدید،خونریزی های داخلی،مسمومیت ها ،گزیدگی ها،یا گاز گرفتگی حیوانات ،شکستگیهای اعضاء و …)
 2. اعمال جراحی (ورم آپاندیس،زیبایی،برداشتن کیسه ی صفرا،نارسایی دریچه های قلب،اخراج لخته های مغزی،ختنه،سوراخ کردن گوش و …)
 3. روش های تشخیص بیماری (خون،ادرار ،پرتو نگاری،اودیومتری،ماموگرافی،سونوگرافی،کاردیوگرافی،عکس رنگی مغز و …)
 4. عیوب انکساری چشم :آب مروارید ،آب سیاه و …
 5. بیماری های مقاربتی
 6. تزریقات (واکسن)
 7. خرد کردن سنگ های بزرگ کلیه و مثانه
 8. تزریق یا اهدا خون
 9. دندانپزشکی
 10. پروتزها (اعضای مصنوعی)
 11. بی حسی های موضعی
 12. بعضی اختلالات غده تیروئید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.