آیا تزریق چربی در جوان سازی پوست موثر است؟

تزریق چربی روشی برای از بین بردن چین وچروک و جوان سازی پوست می باشد که بسیار کم خطر تر از انجام پروتز می باشد این روش به علت فواید و مزایای بالای ان و کاربرد آن در سطح وسیعی از بدن طرفداران زیادی داشته و گسترش زیادی پیدا کرده است این مقاله در مورد کاربردها ونواحی مورد استفاده برای تزریق چربی می باشد

تزریق چربی چیست ؟

به ساکشن کردن چربی قسمتی از بدن فرد و تزریق (پیوند)آن به نقطه مورد نیاز دیگر از بدن همان فرد است . این کار به اصطلاح عمل تزریق چربی یا پیوند چربی خودی Autologous fat graftingگفته می شود

کاربردهای تزریق چربی و  نواحی مورد درمان 

تزریق چربی چیست و چه کاربردهایی دارد؟
کاربرد تزریق چربی در صورت گونه ها،دور چشم ،نواحی گیجگاهی ،خط خنده ،چانه،حاشیه فک ها می توانند به وسیله تزریق چربی تحت درمان قرار بگیرند.

تزریق چربی در دست ها  چه کاربردی دارد؟

بهترین و عملی ترین روش جوانسازی پوست افزایش ضخامت لایه چربی زیر پوستی برای کمتر مشخص شدن رگ ها و زرد پی های دست است.درعین حال تزریق چربی طراوت پوست دست را به شکل چشمگیری زیاد می کند.

 تزریق چربی در سینه ها چگونه انجام می شود؟

هر چند که پس از سال ها انجمن جراحان پلاستیک ایالات متحده مدتی پیش اجازه تزریق چربی به سینه ها برای حجم دادن به سینه را داد اما همچنان هراس از رسوب کلسیم در بافت سینه متعاقب تزریق چربی وجود دارد که می تواند باعث اشتباه با سرطان در ماموگرافی (یعنی عکس رادیو گرافی مخصوص از سینه ها برای بررسی وجود سرطان سینه) شود و همچنین به علت آنکه تغییر سایز سینه ها به دنبال تزریق چربی حداکثر به طور معمول در حد یک سایز امکان پذیر بوده ممکن است بیمار نیاز به چند بار تزریق چربی داشته باشد.
این روش بیماران خاصی را پوشش می دهد و همچنان پروتز به عنوان بهترین روش بزرگی سینه به کار می رود و البته شایان ذکر است که تزریق چربی در کاربردهای ترمیمی یا جهت درمان بعضی از عوارض پروتز سینه بسیار موثر و شایع است.

اثرات تزریق چربی در باسن :

به علت پر عارضه بودن پروتز باسن در صورتی که بیمار چربی کافی در سایر نواحی داشته باشد و در عین حال امکان نیاز به چند بار تزریق چربی را هم بپذیرد به عنوان روشی قابل قبول برای بزرگ سازی باسن به کار رود.

تاثیرات تزریق چربی در بینی :

تزریق چربی برای ترمیم عوارض ایجاد شده پس از عمل جراحی پلاستیک بینی به شکل فزاینده ای درحال رواج است که بسیاری از عوارض که قبلاً کابوسی برای بیمار و جراح بودند اکنون به سهولت قابل درمان باشند.

علت استفاده از روش تزریق چربی و گستردگی ان چیست؟

1. دردهه 90میلادی پزشکی به نام سیدنی کلمن بررسی های خود در مورد علت پیری صورت را به شکل مفصل منتشر کرد.طبق تئوری کلمن علت اصلی پیری صورت نه افتادگی پوست بلکه تحلیل رفتن تدریجی بافت نرم صورت خصوصاً بافت چربی زیر پوستی می باشد و این تحلیل واز بین رفتن منجر به خالی شدن تدریجی کیسه پوستی صورت و کمک به ایجاد چین و چروک ها و تغییرات ظاهری صورت می شود. کلمن برای اثبات این ادعا بیماران بسیاری را معرفی کرد که بدون استفاده از اعمال جراحی نتایج چشمگیری از تزریق چربی گرفته بودند.در عین حال کلمن بیمارانی را نشان داد که به دنبال عمل جراحی لیفت صورت یا عمل جراحی پلاستیک پلک ها دچار عوارضی مثل نمای مصنوعی و استخوانی صورت یا چشم های گود رفته شده بودند و با تزریق چربی نمایی طبیعی وبسیار مطلوب تر به دست آورده بودند.

2 . نکته دیگری که باعث رواج تزریق چربی در سال های اخیر شد تغییرات و ظرافت هایی بود که کلمن در روش برداشت و تزریق چربی بوجود آورد .قبل از کلمن تزریق چربی معمولاً ماندگاری قابل توجه و قابل پیش بینی نداشت اما کلمن نشان داد که به وسیله تکنیک دقیق ، تزریق چربی ماندگارترین نوع پرکننده بافتی(فیلرهای بافت نرم)است و بیماران بسیاری را معرفی کرد که سال های سال چربی تزریقی را حفظ کرده بودند و در بسیاری از آنها تزریق چربی نتایج دائمی داشت.

3. به رغم وارد شدن پرکننده های (فیلر)قابل جذب و غیر قابل جذب فراوان به بازاراز دهه70میلادی هنوز هم در میان پرکننده های نسج نرم چربی طولانی ترین،طبیعی ترین و قابل دسترس ترین نوع پرکننده است.

4.از سالها قبل به تجربه مشاهده شده بود که در افرادی که تحت عمل تزریق چربی قرار می گیرند کیفیت پوست روی محل تزریق چربی بهتر می شود به این معنی که قوام ،شفافیت،رنگ و لک های محل بهبود قابل توجه می یابد. با رواج مطالعات سلول های بنیادی در دهه 90میلادی مشخص شد که یکی از بهترین منابع سلول های بنیادی در فرد بالغ بافت چربی است و این سلول های بنیادی موجود در بافت چربی قابلیت تبدیل به بسیاری از سلول ها مثل سلول چربی ،سلول عضلانی ،سلول عصبی ،سلول غضروفی ،سلول استخوانی و سلول های عروقی را دارند و لذا در حال حاضر چنین تصور می شود که سلول های بنیادی که هنگام تزریق چربی زیر پوست وارد می شوند با تبدیل شدن به سلول های مورد نیاز و تحریک سلول های خود بافت موجب بهبود کیفیت بافتی می شوند . مجموعه این ۴عامل باعث آن شده است که در حال حاضر تزریق چربی بهترین و مهمترین روش جوان سازی صورت باشد و به تنهایی یابه همراه اعمال جراحی نتایج شگرف و خیره کننده ای ایجاد کند.

آیا اعمال جراحی صورت (لیفت)یا روشهایی مثل لیزر و رادیو فرکانسی (RF)بهتر وطولانی تر از تزریق چربی اثر نمی کنند ؟

خیر تا اوایل دهه90میلادی علت اصلی پیری صورت را افتادگی از جمله افتادگی پوست،چربی زیر پوستی و بافتهای عمق تر می دانستند.نتیجه این نگرش آن بود که برای جوان سازی صورت از اعمال جراحی لیفت(بالاکشیدن)مختلف صورت استفاده می شد یعنی دراین اعمال پوستی که تصور می شد اضافه است ،آزاد شده اضافه آن بریده شده سپس در بعضی از موارد بافت های زیر آن برداشته یا جمع (پلیسه) می شد و به یک نقطه ثابت فیکس شده و پوست دوخته می شد.اعمال جراحی مثل لیفت صورت ،لیفت ابرو و عمل پلاستیک پلک ها (بلفاروپلاستی ) مثالهایی از این نوع اعمال و این نوع نگرش بودند.اما نکته ای که به دنبال این اعمال مشاهده می شد وجود بعضی از عوارض نامطلوب بود به این معنی که مثلاً پس از عمل لیفت صورت چون پوست روی استخوان ها کشیده می شد صورت استخوانی ،منجمدو مصنوعی و زوایای چشم ها و دهان غیر طبیعی بودند یا مثلاً به دنبال عمل جراحی پلاستیک پلک ها (بلفاروپلاستی)چشم ها فرو رفته ،گود و خسته به نظر می رسیدند.در عین حال در مورد علل شلی و افتادگی پوست عمدتاً علت را کاهش کلاژن پوست می دانستیم و بنابراین روش های مختلف غیر جراحی جهت جوانسازی پوست هم روی کمک به کشیده شدن پوست و جمع شدن پوست افتاده متمرکز بودند . از این روشها می توان از لیزرهای زخمی کننده یا غیر زخمی کننده و رادیو فرکونسی نام برد که هرچند به بهبود کیفیت پوست و کاهش شلی آن به طور خفیف کمک می کنند اما از تصحیح موارد شدید عاجزند.

تزریق چربی چگونه انجام می شود ؟

نحوه انجام عمل تزریق چربی به این صورت است که ابتدا با بی حسی موضعی قسمتی از بافت چربی نواحی مختلف بدن(هر نقطه ای که مناسب باشد،اما بیشتر پهلوها و ران ها) بی حس شده و سپس به کمک سرنگ و میله کوچک مخصوص با ظرافت و سعی در صدمه کمتر به بافت چربی ، مقداری چربی از آن ناحیه گرفته می شود سپس چربی گرفته شده آماده سازی می شود. روش های مختلفی برای آماده سازی بافت چربی وجود دارد که می تواند به شکل سانتریفوژ یا شست وشو و سپس آبگیری ساده باشد.در ظرف چند سال اخیر به تدریج از طرفداران سانتریفوژ کاسته شده یا شدت و سرعت سانتریفوژ کمتر شده است.علت آن است که بسیاری از مطالعات نشان داده اند که این کار سبب پارگی سلول چربی می شود در عین حال ماندگاری بافت چربی در روش دوم که شامل شست و شو و آبگیری ساده است بهتر است.پیشرفت دیگری که برای آماده سازی بافت چربی در چند سال اخیر مورد توجه قرار گرفته است سعی در زیادتر کردن سلول های بنیادی آن و همچنین افزودن پلاکت به آن است(prp)که به نظر می رسد که هم ماندگاری بافت چربی رابیشتر می کند و هم اثرات ترمیم کننده تزریق چربی را افزایش می دهد.پس از آماده سازی هر نقطه ایکه لازم باشد تحت درمان قرار بگیرد،ابتدا بی حس شده و سپس تزریق چربی انجام می گیرد.

نکته اولی که باید توجه داشت آن است که تزریق چربی در واقع پیوند چربی است یعنی باید سلول چربی با کمترین صدمه و بیشترین دقت از یک نقطه برداشته شده و سپس بطور یکنواخت سلول های پیوندی ما بین سلول های دیگر پخش شوند تا شانس آن را داشته باشد که توسط مویرگ ها تغذیه شده ،زنده بمانند بنابراین آنچه شانس زنده ماندن سلول پیوندی رازیادی می کند توجه به همین ظرایف و دقایق است. نکته دوم آنکه باید توجه داشت که چیزی به اسم جابه جایی و حرکت کردن در تزریق چربی وجود ندارد زیرا یا سلول زنده می ماند و بین بقیه سلولها به زندگی ادامه می دهد که پس ثابت و بدون حرکت است یا سلول مرده و جذب می شود. پس برخلاف ژل های غیر قابل جذب امکان جابه جایی ندارد.نکته سوم آنکه در صورت توجه به دقایق و ظرایف تزریق چربی هیچگاه بزرگی اغراق آمیز ناحیه تزریق شده امکان نخواهد داشت و به همین علت است که برعکس تصور عمومی ،تزریق چربی نباید در بیماری که خواسته های اغراق آمیز دارد انجام شود چون معمولاً چنین بیماری به خواسته خود نخواهد رسید.

مدت ماندگاری تزریق چربی چه میزان می باشد؟

تزریق چربی ماندگارترین پرکننده نسج نرم است اما علت آنکه چنین تصوری رواج یافته است این است که معمولاً به بیمار توضیح داده نمی شود که ممکن است برای رسیدن به نتایج قابل قبول نیاز به چندین مرحله تزریق چربی باشد زیرا تزریق چربی در واقع پیوند چربی است یعنی سلول ها از یک محل برداشته شده و به محلی که دچار کمبود است پیوند می شود و مانند هر پیوندی امکان قبول پیوند صددرصد نیست به این معنی که در مطالعات مختلف مشخص شده است که بین ۳۰تا۷۰درصد سلول های چربی زنده می ماند.حال اگر 30درصد سلول ها زنده بماند بیمار نیاز به جلسات بیشتر تزریق چربی دارد واگر۷۰درصد زنده بماند بیمار ممکن است از یک جلسه تزریق چربی هم رضایت داشته باشد; اما هر مقدار سلولی که زنده بماند و در محل باقی بماند معمولاً سال های سال ماندگاری خواهد داشت.

منبع : وب سایت دکتر وحیدی

ویرایش و گرد آوری : سلامت وب

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *