امروز:16/08/2022
علایم کمبود آهن در بدن

درمان کم خونی با مواد غذایی حاوی آهن

آهن یکی از املاح ضروری و مورد نیاز بدن است که در حمل اکسیژن بدن موثر بوده و یکی از اجزای اصلی برای رشد و حیات هموگلوبین ها به شمار می آید کمبود سطح آهن در خون موجب ابتلا به آنمی یا کم خونی می شود و با علایمی نظیر تنگی نفس ،خستگی زودرس ،رنگ پریدگی ،سرگیجه و … می تواند همراه شود .اگر مواد غذایی حاوی آهن را به برنامه غذاییتان اضافه کنید می توانید میزان آهن خونتان را متعادل کرده و از کمبود این ماده معدنی در بدنتان پیشگیری کنید .سلامت وب ،امروز قصد دارد مواد غذایی سرشار از آهن را به شما معرفی کند تا با استفاده از این مواد  از کاهش ذخایر  آهن بدنتان و ابتلا به کم خونی پیشگیری نمایید .

1-خرما

خرما یکی از میوه های گرمسیری مفید و غنی از آهن می باشد .نصف فنجان خرما حاوی سه میلی گرم آهن است که می تواند در تامین آهن مورد نیاز بدنتان سودمند باشد .خرما علاوه بر دارا بودن آهن حاوی مقادیر بالایی از کلسیم ،پتاسیم ،ویتامین های گروه ب و …. می باشد .

2-  جگر

جگر یکی دیگر از منابع خوب غذایی برای تامین آهن مورد نیاز بدن می باشد .یک تکه جگر حاوی 4 میلی گرم آهن است و با بهره مندی از سطح بالایی از  پروتئین، ویتامین ب کمپلکس،  و ویتامینA منبع خوبی برای تامین انرژی مورد نیاز بدن و پیشگیری از ابتلا به کم خونی به شمار می آید .

3- عدس

عدس یکی دیگر از منابع گیاهی غنی از آهن می باشد .نصف فنجان عدس حاوی 3 میلی گرم آهن است.با مصرف عدس  علاوه بر تامین آهن مورد نیازتان از وجود زینک و ویتامین های گروه ب موجود در این ماده گیاهی بهره مند شوید .فراموش نکنید که طبع عدس سرد است و حتما آن را به همراه مصلح های غذایی نظیر کشمش و یا گلپر مصرف نمایید .

4-  ماهی

ماهی  غذای دریایی بسیار خوشمزه ایست که سرشار از ماده معدنی آهن می باشد .شما می توانید با مصرف ماهی آهن مورد نیاز بدنتان را تامین کرده و از ترکیبات دیگر موجود در ماهی نظیر اسید های چرب امگا 3 ،ویتامین د و پروتئین موجود در آن استفاده نمایید .

5- بادام هندی

بادام هندی یکی از آجیل های خوشمزه و چرب است که منبع غنی آهن به شمار می آید .هر 30 گرم از این آجیل خوشمزه حاوی دو میلی گرم آهن است و با دارا بودن اسیدهای چرب مفید به خوراکی مفید و عالی تبدیل شده است .

6-اسفناج

اسفناج سبزی برگداریست که حاوی سطح بالایی از این ماده معدنی می باشد .شما می توانید با مصرف اسفناج کلسیم ،پتاسیم ،ویتامین ث و فیبر مورد نیاز بدنتان را تامین کنید و از ابتلا به انواع بیماری ها علی الخصوص کم خونی جلوگیری نمایید .

7- میوه های خشک

میوه های خشک مواد غذایی سالم و بسیار خوشمزه ای هستند

که دارای میزان بالایی از این ماده معدنی می باشند .

این مواد بدون داشتن عوارض جانبی بسیار مغذی  بوده

و دارای خواص درمانی بی شماری می باشند .

شما می توانید با مصرف میوه های خشک به عنوان میان وعده ویتامین ها

و املاح مورد نیاز بدنتان را تامین نمایید .

8- گوشت

گوشت قرمز و گوشت شتر مرغ بهترین منابع حاوی آهن می باشند .

کم خونی ناشی از کمبود آهن عموما در اثر عدم مصرف گوشت

و یا کمبود این ماده مغذی در برنامه غذایی به وجود می آید .

بنابراین بهتر است

از مصرف این ماده مفید جهت جلوگیری از ابتلا به کم خونی غافل نشوید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.