آدنومیوز چیست؟

آدنومیوز رحم و تفاوت آن با آندومتریوز+علایم و روش‏های درمان آدنومیوز

آدنومیوز رحم نوعی بیماری زنانه است که به‏ علت رشد سلول‏ های بافت داخلی رحم در دیواره عضلانی رحم ایجاد شده و به‏ عنوان یکی از علل اصلی خونریزی سنگین قاعدگی و یا مقاربت ‏های دردناک معرفی می‏ شود. این بیماری نسبتاً شایع فاقد علامت خاص و منحصربه ‏فردی بوده و تنها در معاینات دوره ‏ای و یا با استفاده از برخی روش های تشخیصی می‏ توان وجود آن را تشخیص داد. با مقاله امروز سلامت وب همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد این عارضه به‏ دست آورید.

آدنومیوز رحم چیست؟

آدنومیوز به انگلیسی (Adenomyosis) زمانی اتفاق می‏ افتد که بافت دیواره رحم به سمت دیواره ماهیچه ‏ای رحم کشیده شده و در اثر رشد نابجای بافت رحم، رحم پس از هر دوره قاعدگی متورم شده و همین امر سبب بروز قاعدگی سنگین می ‏گردد. درواقع بافت پوششی نرمال حفره داخلی رحم در این عارضه در دیواره ‏های عضلانی رحم شروع به رشد کرده و وضعیتی به‏ نام آدنومیوز را به وجود می‏ آورد. با توجه به این که لایه پوششی حفره داخلی هم تحت تاثیر هورمون‏ ها رشد می‏ کند بنابراین بافت پوششی که در لایه عضلانی شروع به رشد نموده است سبب ایجاد کیست در رحم و آسیب دیواره رحم می‏ شود.

درمان آدنومیوز


تفاوت آندومتریوز و آدنومیوز

این دو عارضه، علاوه بر تشابه اسمی در بسیاری از موارد مشترکات زیادی با یکدیگر دارند. اما مهم ‏ترین تفاوت آندومتریوز با آدنومیوز را می ‏توان به ‏صورت زیر عنوان نمود. در واقع در آدنومیوز سلول‏ های پوشاننده داخلی ‏ترین لایه رحم یا همان آندومتر در داخل عضله رحم یا میومتر رشد می ‏کنند. اما در آندومتریوز سلول ‏ها خارج از رحم و در تخمدان‏ ها و لوله ‏های فالوپ نیز رشد کرده و منتشر  می شوند. احتمال ابتلا به هر دو بیماری یکسان بوده و آندومتریوز در دهه 30 تا 40 سالگی و آدنومیوز رحم در سنین 40 تا 50 سالگی بروز می ‏کند و خوشبختانه در بیشتر موارد علائم هر دو عارضه پس از یک سال از آخرین یائسگی از بین خواهد رفت.


چه عواملی ریسک ابتلا به آندومیوز رحم را افزایش می‏ دهد؟ 

علل اصلی بروز آدنومیوز تاکنون ناشناخته است اما برخی عوامل را می‏ توان به‏ عنوان علل ابتلا به آدنیومیوز رحم برشمرد:

  • سن: این عارضه بیشتر در سنین 40 تا 50 سالگی مشاهده می‏ شود و عموماً پس از یائسگی به ‏علت کاهش سطح استروژن از بین می ‏رود.
  • بارداری: افزایش تعداد دفعات بارداری می‏ تواند شانس بروز آدنومیوز رحمی را افزایش دهد.
  • جراحی رحم: انجام جراحی‏ های رحم و یا انجام سزارین
  • عوامل ژنتیکی و وراثتی
  • رشد جنین در رحم :در زمان تشکیل جنین و قبل از تولد
  • التهابات رحمی

علائم آدنومیوز رحمی چیست؟

 این بیماری در بیشتر موراد بدون علامت بوده و تنها موجب ایجاد ناراحتی ‏های خفیف می‏ گردد. به هر حال مهم ‏ترین علائم آدنومیوز رحم را می ‏توان موارد زیر برشمرد:

* کرامپ ‏های شدید قاعدگی

* احساس فشار در مثانه و مقعد         

* مقاربت دردناک

* عفونت و التهاب لگن

* خون ریزی ‏های شدید قاعدگی

* دفع لخته خون

* لکه ‏بینی بین قاعدگی

* احساس سنگینی در شکم و یا زیرشکم

* حساسیت به لمس در ناحیه شکم


آدنومیوز رحم چگونه تشخیص داده می‏ شود؟

 آدنومیوز رحم در سونوگرافی واژینال و یا سونوگرافی ساده و انجام MRI شکمی به سادگی قابل تشخیص می‏ باشد.در برخی موارد نیز پزشک با انجام کورتاژ تشخیصی D&C وجود این عارضه را تشخیص می دهد و سپس اقدامات درمانی لازم را بنا به وضعیت و شرایط بیمار آغاز می نماید.

تشخیص آدنومیوز رحم


آدنومیوز رحم چگونه درمان می ‏شود؟

روش‏ های درمان آدنومیوز با هدف کاهش علائم این عارضه عموماً شامل موارد زیر می ‏باشد:

  1. درمان دارویی آدنومیوز عموما شامل تجویز داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی مانند ایبوبروفن است که مصرف این دارو علاوه بر تسکین گرفتگی‏ های عضلانی می تواند موجب کاهش جریان خون قاعدگی نیز گردد.
  2. درمان ‏های هورمونی: همانند تجویز قرص‏ های ضدبارداری، داروهای ضد بارداری پروژستون (به ‏صورت خوراکی و تزریقی) جهت کاهش سطح استروژن، استفاده از دستگاه‏ های داخلی رحمی هورمونی همانند IUD Mirena  (آی .یو . دی میرنا) این دستگاه 5 سال داخل رحم باقی خواهد ماند.
  3. جراحی : تنها روش درمان قطعی آدنومیوز رحم برای بهبود کامل این بیماری انجام جراحی هیسترکتومی است. در این جراحی که به سه صورت لاپاراتومی، لاپاراسکوپی و واژینال قابل انجام است رحم به‏ صورت کامل و حتی در برخی موارد به همراه تخمدان ها برداشته  شده و بدین ترتیب این عارضه بهبود می ‏یابد.

درمان آدنومیوز


آیا در صورت ابتلا به آدنومیوز رحم می ‏شود باردار شد؟

براساس تحقیقات انجام شده نمی‏ توان بیماری آدنومیوز را به‏ صورت قطعی به عنوان تهدیدی برای اقدام به بارداری معرفی نمود و بر طبق نظر برخی پزشکان داشتن آدنومیوز و بارداری به همراه هم فاقد اشکال است . اگرچه این عارضه می‏ تواند خطر سقط جنین و ناباروری را تا حدود کمی افزایش دهد اما در این زمینه و برای جلوگیری از بروز خطرات بارداری و داشتن بارداری سالم و بی ‏خطر معاینه دقیق و مشورت با پزشک متخصص زنان و زایمان به تمامی بانوان قبل از بارداری توصیه می‏ گردد.

آدنومیوز و بارداری


روش ‏های درمان خانگی آدنومیوز

جهت درمان خانگی و سنتی آدنومیوز و درمان بزرگ شدن رحم با طب سنتی می ‏توانید از خواص روغن کرچک، زنجبیل، زردچوبه، گیاه پنج انگشت، رازیانه، جعفری و هویج استفاده نمایید.


کلام پایانی

آدنومیوز رحم یک بیماری خوش خیم رحمی است که در طی بروز آن داخلی‏ ترین لایه رحم یعنی آندومتر به لایه عضلانی رحم یعنی میومتر نفوذ کرده و باعث بزرگ و نرم شدن رحم می ‏گردد. این بیماری می‏ تواند سبب بروز بیماری‏ های دیگری همچون میوم، آندومتریوز و پولیپ های آندومتر نیز گشته و تشخیص با علایم بالینی، معاینه فیزیکی و انجام سونوگرافی به راحتی امکان‏ پذیر است.

 

 

 

 

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *