امروز:05/12/2022
تقویت حافظه در طب اسلامی

راههای افزایش حافظه و تمرکز+داروی گیاهی برای افزایش تمرکز و حافظه

همه ما به خوبی از اهمیت و نقش حافظه در زندگیمان آگاه هستیم و می دانیم ضعیف شدن حافظه چه پیامدهایی می تواند برایمان به همراه داشته باشد .امروزه داشتن حافظه ای قوی برای تمامی افراد امری ضروری بوده و یکی از مهم ترین عوامل دستیابی به موفقیت به شمار می رود .برای افزایش حافظه و تمرکز می بایست بهترین راه ها را در این زمینه فراگیرید و از آن جا که پیشگیری بهتر از درمان است در این نوشته سلامت وب بهترین و موثرترین راه های افزایش حافظه و تمرکز را در اختیارتان قرار می دهیم.

 حافظه چیست؟

حافظه عبارت است از توانایی فراخوانی و یا به خاطر آوردن آموخته ها و تجربه ها و به سه دسته حسی ،کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم می شود و مقاله امروز به علت اهمیت حافظه در فراخوانی رویدادها و آموخته ها به راههای افزایش حافظه و تمرکز اختصاص یافته است .با هم بهترین راه های افزایش حافظه و تمرکز را مرور می کنیم.

داروی گیاهی برای درس خواندن


1-تمرکز کنید

اگر خواهان افزایش حافظه و تقویت قدرت حافظه تان می باشید تمرکز و دقت را فراموش نکنید .بدین منظور می بایست اراده و توجه خود را همسو نموده و تمام افکار خود را بر روی یک موضع خاص متمرکز نمایید .در این حالت می بایست همه فکر و ذهن خود را درگیر موضوع مورد نظرتان نموده و در هر زمان تنها یک کار انجام بدهیم.

دمنوش گیاهی برای تقویت حافظه


2- فعالیت فکری خود را افزایش دهید

برای تقویت حافظه خود می بایست ذهنتان را پرورش دهید و با استفاده از آن فعالیت فکری خود را افزایش دهید .بدین منظور جدول حل کنید از بازی های فکری نظیر شطرنج استفاده کنید و به دنبال پاسخی برای تست های هوش باشید و سودوکو را فراموش نکنید.

تقویت فوق العاده حافظه


3-مطالعه کنید

یکی دیگر از راه های تقویت حافظه مطالعه کتاب می باشد .شما می توانید با خواندن کتاب های مورد علاقه تان (نه روزنامه و مجله) و شعر خوانی و حفظ شعر بر قدرت مغزتان بیفزایید .

بهترین داروی تقویت حافظه


4-قرآن بخوانید

خواندن قرآن و تدبر در آیات آن ،ادعیه مختلف و …نه تنها باعث آرامش جسم و روح می شود بلکه سبب افزایش قدرت حافظه و یادگیری در افراد خواهد شد .

داروی تقویت حافظه کوتاه مدت


5- به صداهای پیرامون خود توجه بیشتری داشته باشید

شنیدن اصواتی مانند صدای رودخانه، باد، پرندگان ، ریزش باران و موسیقی های ملایم و آرام بخش و خودداری از شنیدن موزیک های تند و دارای ضرب آهنگ مداوم و اصوات مصنوعی در این راستا بسیار مفید می باشد.

افزایش تمرکز و دقت


6-بر احساساتان غلبه نمایید 

تجربه مداوم احساساتی نظیر خشم ،نگرانی ،اضطراب علاوه بر بروز افسردگی در کاهش قدرت یادگیری تاثیر دارد .بنابراین استرس های زندگی خود را مدیریت کرده و سعی کنید بر احساسات منفی خود غلبه کنید تا علاوه بر برخورداری از یک زندگی آرام و شاد قدرت مغزتان افزایش یابد .

راه های افزایش تمرکز هنگام درس خواندن


تقویت حافظه در طب اسلامی 

تقویت حافظه در طب اسلامی یکی از مقوله های بسیار مهمی است که تاکنون بدان پرداخته شده است.برای بهره مندی از تعالیم طب سنتی و طب اسلامی به موارد زیر توجه نمایید:


1-از دم نوش های گیاهی استفاده کنید

مصرف داروهای گیاهی زیر به صورت دم نوش می تواند بهترین راه افزایش حافظه و تمرکز تلقی شود .بدین منظور جهت تهیه دمنوش گیاهی برای تقویت حافظه از گیاهانی از قبیل بادرنجبویه،اسطوخدوس،سنبل الطیب ،گاوزبان،زعفران ،گلاب و بهار نارنج استفاده نمایید .

افزایش تمرکز و کنترل ذهن


2-گیاه درمانی کنید

همه ما به خوبی می دانیم استفاده از گیاهان دارویی در ازای داروهای شیمیایی علاوه بر اثربخشی بیشتر از عوارض بسیار کمتری برخوردار است .بهترین داروی گیاهی برای درس خواندن و افزایش قدرت حافظه گیاه اسطوخدوس،جینسینگ ،کندر،مویز ،کشمش و گردو ،عسل و بادام می باشد .

تقویت تمرکز و حافظه


3-سایر روش های موثر در افزایش میزان یادگیری

  1. گذاشتن حنا بر سر سبب افزایش یادگیری می شود .
  2. مصرف آجیل ،خرما،زنجبیل ،دارچین و ..در افزایش قدرت یادگیری تاثیر بسزایی دارد.
  3. از مصرف بیش از حد سردی جات مثل قارچ- ماست- ماهی- کشک- کیوی- خیار- دوغ و… خودداری نمایید.
  4. حجامت کنید.

تمرین های افزایش تمرکز


ورزش های تمرکز ذهن را انجام دهید

استفاده از ورزش های تمرکز ذهن راه دیگری برای افزایش تمرکز و دقت به شمار می آید.استفاده از تمرینات یوگا ،انجام ورزش هایی نظیر بوکس،پیلاتس،پیاده روی و دوچرخه سواری به همراه انجام بازی های فکری از مهم ترین و موثرترین راهکارهای تقویت تمرکز و حافظه  برشمرده شده اند.

ورزش های تمرکز ذهن


استفاده از داروها برای تقویت حافظه

دارویی که امروزه میان دانشجویان و دانش آموزان در ایام امتحانات بسیار رایج است دارویی به نام ریتالین می باشد .اما بهتر است بدانید این دارو  و سایر داروهای تقویت حافظه کوتاه مدت عوارض بی شماری نظیر تغییرات در خلق و خو و عملکرد سایر اعضای بدن به همراه دارد .بنابراین اگر قصد استفاده از دارو را برای افزایش قدرت یادگیری خود دارید از بهترین داروی تقویت حافظه که همانا ترکیبات پروتئینی و حاوی امگا 3 می باشد غافل نشده و مصرف حبوبات ،ماهی ها ،انجیر و آجیل ها را از یاد نبرید .

افزایش تمرکز دارو


راه های افزایش تمرکز هنگام درس خواندن

تمرکز یکی از حالات ذهن است و اختیار ذهن در دست شماست .مراحل ثبت اطلاعات در حافظه شامل سه مرحله رمز گردانی ،اندوزش و بازیابی می باشد .بنابراین برای بهره مندی از راه های افزایش تمرکز هنگام درس خواندن می بایست ابتدا محیط ساکت و خلوتی را برای مطالعه خود انتخاب کرده و با علاقه به مطالعه و خواندن دروس خود بپردازید .از فکر کردن به مشکلات خود خودداری کرده و وسایلی مانند تلفن همراهتان را از خود دور نگهدارید .جهت افزایش تمرکز و کنترل ذهن خود از آموخته های خود تصویر ذهنی بسازید و با الگوسازی اطلاعات را بهتر به خاطر سپرده و مغزتان را در جهت تثبیت اطلاعات برای بازیابی مجدد تقویت نمایید .

قرص افزایش هوش


راه های افزایش تمرکز حواس در کودکان 

کودکان فرشته هایی دوست داشتنی بازیگوش و کنجکاو هستند، به همین دلایل متمرکز نمودن حواس کودکان به کاری کمی دشوار به نظر می رسد .شما می توانید جهت تمرکز حواس در کودکان اطراف او را از هر چه که باعث حواس پرتی او می شود خالی نمایید ،با او بازی های فکری انجام دهید ،باهم کتاب بخوانید و از او بخواهید به تصاویر کتاب دقت کرده و در نهایت در مورد خواب و تغذیه او وسواس بیشتری به خرج دهید .

تمرکز حواس در کودکان


نتیجه گیری

با توجه به مطالب ذکر شده برای تقویت حافظه می بایست مطالعه کنید و با خواندن اذکار قرآنی و قرآن میزان یادگیری خود را افزایش دهید .تمرین های افزایش تمرکز مانند ریلکسیشن ،یوگا ،خلوت گزینی و موسیقی درمانی را فراموش نکنید .و جهت تقویت فوق العاده حافظه خود از نگرانی ها ،ناامیدی ها و استرس ها دوری کرده و تغذیه خود را اصلاح کنید .بدین منظور مصرف انواع آجیل ،حبوبات ،ماهی ها و سبزیجات را فراموش نکرده و از افزایش تمرکز با دارو خودداری نمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.