امروز:05/07/2022
خمیردندان محتوی چه موادی می باشد؟

خمیردندان از چه موادی تشکیل شده است؟

خمیر دندان ماده ایست که جهت سفید کردن دندان ها و پاک کردن پلاک های دندانی از سطح دندان ها به کار می رود .آیا تا به حال از خود پرسیده اید این ماده چگونه می تواند دندان های ما را تمیز کند و از چه موادی تشکیل شده است .برای اینکه بدانید خمیر دندانی که استفاده می کنید ازچه موادی تشکیل شده است این مقاله به شما کمک زیادی خواهد نمود .

1- شیرین کننده خمیر دندان

یکی از مواد تشکیل دهنده خمیر دندان ها مواد شیرین کننده مانند سدیم ساخارین و  ساخارین می باشند .این مواد به همراه اسانس های مختلف مانند نعناعی ،توت فرنگی ، موزی و آناناسی در مطبوع کردن و خوشبو کردن خمیر دندان استفاده می شود .

مواد شیرین کننده و مرطوب کننده

2- فلوراید ماده اصلی تشکیل دهنده خمیردندان

وجود فلوراید در خمیر دندان سبب استحکام مینای دندان شده و از پوسیدگی دندان ها جلوگیری می کند.در خمیردندان های امروزی، معمولا یکی از سه ترکیب سدیم فلوراید، استانوس فلوراید یا سدیم منوفلورو فسفات وجود دارد .وجود مقادیر مناسبی از فلوراید در خمیر دندان می تواند از دندان هایتان مراقبت کرده و از فساد آن ها جلوگیری کند .

3- ماده مرطوب کننده خمیر دندان

استفاده از گلیسیرین و سوربیتول  از خشک شدن خمیر دندان جلوگیری کرده و باعث نرمی و روانی خمیر دندان داخل تیوپ می شود .اگر خمیر دندان مصرفیتان قبل از تاریخ انقضا خشک می شود بدانید فاقد این ماده می باشد .

 4- آب و رنگ ها در خمیر دندان

برای تهیه خمیر دندان از آب مقطر به همراه رنگ های خوراکی مجاز به منظور دادن رنگ دلخواه به تمیز کننده‌ های دندان استفاده می شود .

5-ماده براق کننده  خمیردندان

 موادی نظیر کربنات کلسیم رسوبی فسفات دی کلسیک ، فسفات تری کلسیک ، پیروفسفات کلسیم، کربنات منیزیم، هیدروکسید آلومینیوم، متافسفات سدیم نامحلول ماده براق کننده خمیر دندان بوده و جهت برداشتن باقیمانده مواد غذایی یا هر نوع ماده بد رنگ کننده  از سطح  دندان ها بکار می‌رود و حدود نیمی از وزن خمیر دندان را تشکیل می‌دهد .
مواد کف کننده و حاوی فلوراید

6-ماده کف کننده خمیر دندان

 موادی نظیر سدیم لاریل سولفات، منیزیم لاریل سولفات، سدیم سینولئات و . . جهت چسبندگی مواد تشکیل دهنده خمیر دندان و تمیز کردن سطح دندان و شستن دندان ها به خمیر دندان اضافه می شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.