سیر چیست

سیردر سفره هفت سین نماد چیست؟ +بررسی خواص سیر برای زنان و مردان

یکی دیگر از سین های خوراکی و پر خاصیت نوروزی سفره هفت سین که در سلامت وب امروز به معرفی آن می پردازیم گیاهی به نام سیر است .این ماده سرشار از خاصیت ولی بدبو خواص درمانی بی شماری دارد که در ادامه مقاله امروز به تشریح آن می پردازیم .اگر علاقمندید با “خواص باور نکردنی سیر و مضرات احتمالی آن” آشنا شوید، با ما همراه شوید.

سیر چیست؟

سیر Garlic با نام علمى Allium sativum یکی از گیاهان پرخاصیت است که به عنوان آنتی بیوتیک طبیعی گیاهی در سرتاسر جهان شناخته شده است .این گیاه ریز و سفید از قدیمی ترین داروهای گیاهی مورد استفاده در مصر باستان می باشد. با توجه به این که طبع سیر گرم و خشک می باشد این گیاه جادویی را می توان عصاره سلامتی معرفی نموده و به عنوان یک ماده فوق العاده آن را معرفی نمود .

طبع سیر

 


گیاه شناسی سیر

سیر گیاهی علفی و دائمی از خانواده سوسئيها LiLiaceae با ارتفاعی در حدود 40 سانتی متر است که دارای برگ هایی باریک و نواری شکل به رنگ سبز تیره با گل هایی کوچک و صورتی رنگ است که قسمت زیر زمینی آن از 5 تا 12 طعه تشکیل شده که در غشاهای نازک و ظریفی به رنگ خاکستری مایل به سفید نگهداری می شود .نام سیر به عنوان گیاهی مقدس در کتب قدیمی ذکر شده است و از دیرباز خواص درمانی این گیاه مورد توجه پزشکان و اطبا قرار گرفته است .

طبع سیر


سیر در سفره هفت سین نماد چیست؟

این ماده یکی از سین های خوراکی سفره نوروزی هفت سین است که علاوه بر آن گیاهی دارویی و ماده‌ای گندزدا به شمار می رود .هدف از قرار دادن این ماده در سفره نوروزی  تندرستی و میکروب زدایی دارد و رعایت حدود و مرزها می باشد.این ماده گیاهی نماد مناعت طبع و قناعت بوده و شما را به داشتن مناعت طبع ،قناعت پیشگی و چشم و دل سیری دعوت می کند.

خواص سیر برای مردان


ترکیبات شیمیایی سیر

این گیاه حاوی عناصری مانند کلسیم،فسفر،پتاسیم،آهن،سدیم ،ویتامین آ،ویتامین ب1،ویتامین ب2 ،ویتامین ث و ترکیبات گوگردی می باشد.وجود ترکیباتی مانند آلیسین در این گیاه سبب شده است تا این گیاه دارای خواص ضد عفونی کنندگی قوی باشد و به عنوان یک ماده آنتی بیوتیکی فعال گیاهی شناخته شود.

فواید خوردن سیر ناشتا


خواص درمانی سیر

سیر یکی از گیاه‌ های غنی درمانی تقویت کننده است که خواص درمانی بی شماری دارد.در این نوشته می توانید خواص سیر را مطالعه کرده و از آن برای درمان بیماری ها استفاده نمایید.

رفع بوی بد سیر


1.درمان فراموشی و نسیان

بهترین داروی نسیان و فراموشی است. خوردن آن کدورت ذهن را از بین می برد.بهترین مقوی پیاز مغز می باشد و روی غدد مغزی ما تاثیرات نیکوئی دارد.


2.درمان آسم 

یک حبه سیر را ریز ریز کنید و در یک استکان آب گرم 90 درجه گرما بخیسانید و بگذارید به مدت 8 روز همین حال بماند بعد هر موقع حمله آسم شروع شد چند قطره از آن را روی یک حبه قند بچکانید و شروع بمکیدن کنید .


3.درمان برونشیت و گریپ

یک لیوان شیر را در ظرفی بریزید و 2 سیر را ریز ریز کرده در آن بیندازید ظرف را روی آتش بگذارید تا 12 دقیقه بجوشد گرماگرم این شیر را بنوشید و خود را در مقابل اختلاف هوا و سوز و سرما محفوظ نگهدارید.


4.درمان سیاه سرفه 

40 تا 60 گرم سیر را ریز ریز کنید و بداخل 250 گرم آب داغ بریزید و مدت 10 ساعت آنرا کنار بگذارید تا خوب جا بیفتد پس از آن هر2 ساعت یک قاشق سوپخوری از آن بنوشید دم کرده ساده سیر داروی موثری برای درمان سیاه سرفه است .


5.درمان میخچه و زگیل 

1 _ سبر را نرم بکوبید و بصورت مشمع و ضماد روی زگیل و میخچه بگذارید و هر چند ساعت یکبار آن را عوض کنید تا به کلی میخچه و زگیل معدوم شوند .

2_ یک حبه سیر را در زیر خاکستر با آتش ملایم دیگری نرم بپزید سپس آن را داخل کاغذ نازکی بپیچید و گرماگرم روی میخچه با زگیل بگذارید و با نوار یا کاغذ نازکی آن را ببندید و هر روزه چندین بار این عمل را تجدید کنید.

خواص سیر


6.درمان نقرس 

سیر را در هاون خوب بکوبید و آنرا روی محل درد نقرس (داخل پارچه نرمی) بگذارید و ببندید اصولا” سیر چون دارای ویتامین های ث و ب میباشد خوردن آن برای رماتیسم و نقرس مفید است .


7.درمان رماتیسم 

فواید سیر خوردن ناشتا چیست؟برای درمان رماتیسم یک حبه سیر را صبح ناشتا بجوید و فرو دهید، این کار را تا چند هفته ادامه دهید. تا زمانی که بهبود محسوسی در خود احساس کنید.همچنین برای درمان روماتیسم با ضماد سیر مقداری سیر را رنده کرده و 2 برابر روغن کامفر به آن بیفزائید و کاملا” مخلوط کنید. این مرهم حتی برای درمان ضعف و سستی ستون فقرات نیز مفید است برای اینکار بایستی ستون فقرات این اشخاص را با این مرهم ماش دهند.


8.درمان گال و کچلی 

در این مورد بایستی از جوشانده سیر استفاده کرد 5 یا 6 حبه سیر رنده کرده را در یک لیتر آب بجوشانند و زخم را با آن بشویند .و یا سیر رنده شده را در پیه خوک که بدون نمک باشد بپزند و مثل مرهم بکار برند.


9.درمان گل مژه یا جوش پلک چشم

یک حبه سیر را به دو نیم کنید با این نیمه محل جوش و ناراحتی را مالش دهید برطرف خواهد شد .


10.درمان سنگینی یا کری گوش

یک تکه پنبه را با آب سیر مرطوب کنید و در گوش بگذارید بزودی ناراحتی و سنگینی گوش برطرف خواهد شد .


11.درمان گوش درد

در داخل یک تکه گاز یا تنظیف تمیز که باندازه کافی طویل باشد یک حبه سیر رنده شده بگذارید و در گوش فرو کنید بمحض تخفیف درد آن را بردارید.


12.درمان سل

خوردن سیر برای مسلولین بسیار مفید است بخصوص اگر مخلوط باشیر باشد .همچنین خوردن مخلوطی از سیر و نارگیل کوبیده با آب لیمو بسیار نافعست .


13.درمان برونشیت و سرفه و سرماخوردگی سینه

خواص سیر برای درمان سرماخوردگی چیست؟یک قطعه سیر را به قطعات ریز خرد کنید و به همین حجم وازلین با آن مخلوط کنید کمی این مخلوط را حرارت دهید سپس بگذارید سرد شود پس از سرد شدن این مرهم ساده و ارزان را روی سینه و پشت سینه بمالید و ماساژ دهید تا گرم شود.


14.درمان فشار خون 

140 گرم سیر را بکوبید و در یک لیتر آب بمدت 45 روز بخیسانید پس از آن همه روز 20 تا 30 قطره از آن را قبل از هر وعده غذا بمدت 2 روز مصرف کنید سپس 2 روز تعطیل کنید و دوباره دوره دو روزه آن را با همین مقدار شروع کنید. خوردن سیر فشار خون را کاملا” پائین آورده و اشخاصی هم که دچار فشار خون هستند با این روش درمان می شوند. چون این گیاه ادرار را می افزاید و عروق شعریه را باز می کند و همین موضوع سبب می شود که فشار خون پائین بیاید.

سیر و کاهش فشارخون


15.درمان کرم معده 

200 گرم سیر را خوب بکوبید و هم وزن آن آب به آن مخلوط کنید سپس 400 گرم شکر در داخل آن بریزید بگذارید تا خوب حل شود سپس این ظرف را روی آتش بگذارید آنقدر بجوشد تا کاملا” بقوام آید و شربت غلیظی از آن بدست آید حال 2 تا 3 قاشق از آن بخورید. این نوشیدنی بهترین داروی کرم روده نیز می باشد .همچنین می توانید 2 یا 3 حبه سیر پوست کنده را داخل یک لیوان شیر و آب 12 دقیقه بجوشانید و صبح ناشتا بنوشید.


16.درمان مسمومیت 

2حبه سیر را یا بکوبید و یا رنده کنید و در یک لیوان آب داغ بریزید یک شب تا صبح بماند صبح ناشتا آنرا سر بکشید این دم کرده سير ضمن درمان مسمومیت اشتها آور هم هست زیرا دارای مقداری (ید) می باشد.

خواص سیر برای درمان سرماخوردگی


17.داروی شستشو و زخم بندی 

30 گرم سیر رنده شده را بمدت 10 روز در نیم لیتر سرکه بخیسانید زخم های سخت را با آن بشوئید سیری که در سرکه خیسانده شود داروی خوبی جهت شستشو و زخم بندي است زیرا دارای (ید) و (گوگرد) است و ید و گوگرد روند التیام زخم را تسریع می کنند.


18.درمان درد دندان 

سیر را ریز ریز کنید و در کره تازه بپزید ضماد خوبی برای درد دندان درمان است.


19.درمان محل نيش زدگی

محل نیش زدگی را با سیر بمالید سوزش و درد آن تسکین می یابد .


20.درمان اسهال 

خوردن سیر بخصوص سیر ترشی برای درمان اسهال مفید است.


21.ضدعفونی کردن دهان 

سیر را در آب بجوشانید با آب آن دهان را بشوع یک ماده ضد عفونی خوب ضد عفونی شده است .


22.درمان وبا و مالاریا

این ماده از بین برنده میکروب های بیماری وبا و گریپ و عده زیادی از میکروب های دیگر است .در همدان و سایر نقاط آن را با ماست مخلوط کرده و به بیماران مالاریائی و تب و نوبه‌ای می دهند درمان معجزه آسائی دراین مورد دارد.


سایر خواص سیر

در ادامه این مقاله با سایر خواص شگفت انگیز این گیاه آشنا می شوید:


1.فرار دادن موشها 

اگر یک بسته سیر را در انبار غلات آویزان کنید و یا سیرها را روی غلات پخش کنید باعث فرار موش ها خواهد شد.برای تهیه سم مهلک برای موشهای کور  در یکی از کتابهای قدیمی نوشته شده است که هرگاه سیرواتیون را بمقدار مساوی بسوزانند و مخلوط کنند و در سوراخ موشهای کور بریزند سم مهلکی برای آنها خواهد بود و بکلی آنها را فرار خواهد داد.


2.درمان کم اشتهایی حیوانات 

یک مشت سیر را ریز ریز کنید و روی زبان اسب یا سایر دام علف خوار بریزید پس از این کار اشتهای حیوان کاملا” باز خواهد شد. این درمان ها را دامپزشکان نیز انجام می دهند.برای جلوگیری از بیماری های مسری شیوع یافته حیوانی به حیوانات شما  طبق دستور بالا عمل کنید حیوان شما در مقابل شیوع بیماری مصون خواهد بود .


طرز تهیه سوس سیر 

دانه‌ های سیر را چند تکه قسمت کنید قدری خردل و زرده تخم مرغ و نمک به آن اضافه کنید و آهسته با روغن بهم بزنید همان طور که سس مایونز را تهیه می کنید و در آخر قدری سرکه به آن بیفزائید.

رفع بوی بد سیر


درمان بوی سیر 

برای درمان بوی سیر یا رفع بوی بد سیر قدما معمولا” آن را همراه با سایر سبزی ها می خوردند . معمولا ” اگر پس از خوردن این ماده مقداری کاهو یا سبزی میل نمائید بوی آن از بین می رود. اثر شیرینی ها در از بین بردن بوی این ماده مربوط بوجود ماده کلروفیل در آنهاست. لذا بهترین چاره بوی این گیاه  آن است که به داروخانه‌ها مراجعه یک کپسول کلروفیل گرفته مصرف کنید یا مقداری کلروفيل مایع را مخلوط با شربت‌ها میل کنید. بوی بد این ماده از بین خواهد رفت.


نحوه مصرف سیر

سیر را چگونه بخوریم؟کسانی که از خوردن خام آن لذت نمی برند یا با وجودشان سازگاری ندارد می توانند از سیر پخته استفاده کنند ولی هرگز سود حاصله از این مایه حیاتی را از دست ندهند بخصوص پیران ضعیف یا دچار عوارض پیری شده . این گیاه دارای خاصیتی است که رسوبات خون را حل کرده و شما را از شر تمام بیماری ها نجات می دهد .

سیر را چگونه بخوریم؟


زیان های سیر 

اصولا” افراط در هر چیزی زیان آور است این سبزی نیز از این امر مستثنی نیست و زیاده روی در مصرف آن عوارض سختی دارد. مضرات سیر شامل موارد زیر است:

  1. کسانی که یبوست دارند از خوردن این ماده خودداری کنند زیرا علاوه بر حادتر کردن یبوست بوی آن برای مدت بیشتر از معمول برطرف نخواهد شد.
  2. کسانی که درد و ناراحتی معده دارند و قادر نیستند غذا را خوب هضم کنند نباید این ماده بخورند.
  3. همچنین کسانی که به ورم چرکی کلیه مبتلایند از مصرف این سبزی بپرهیزند زیرا مصرف این ماده به صورت خام موجب تحریک کلیه و مثانه آنه ا می شود.
  4. قابل توجه است که مادرانی که بچه شیر می دهند نباید این گیاه را میل نمایند چون بوی این ماده به شیر مادر منتقل شده و موجب ناراحتی بچه می گردد.

 

اشتراک گذاری

1 یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *