امروز:07/10/2022
ناباروری زنان

ناباروری زنان و درمان آن با روش های کاملا طبیعی

کودکان ثمره عشق و زندگی مشترک مرد و زن هستند اما در برخی مواقع و پس از گذشت یکسال از اقدام به بارداری متاسفانه بارداری در برخی از زنان صورت نمی پذیرد و آن ها باردار نمی شوند .در این صورت می بایست به پزشک مراجعه نمود تا با بررسی وضعیت سلامتی اندام های تناسلی و میزان هورمون ها در بدن از سلامتی اندام های جنسی در مرد و زن اطمینان یافت .اما در صورتی که شما دچار ناباروری می باشید نگران نباشید در کنار استفاده از روش های پزشکی اصلاحات زیر و روش های درمان طبیعی معرفی شده در این مقاله نیز می تواند در بارور شدن شما کمک بسیاری نماید .

ناباروری زنان چیست؟

ناباروری زنان و ناباروری چیست ؟ به باردار نشدن پس از طی یک سال انجام رابطه جنسی بدون استفاده از روش های پیشگیری از بارداری اطلاق می شود .در برخی مواقع ناباروری به خاطر مشکلی از سوی مرد و یا زن و یا ترکیبی از مشکلات در هر دو نفر می باشد .

ناباروری زنان


دلایل ناباروری زنان چیست؟

تخمک ها در زنان وظیفه لقاح و ترکیب با اسپرم مرد برای تولید سلول تخم و یا جنین را دارند .تعداد تخمک های در بدن هر زن کاملا مشخص بوده و با افزایش سن زنان عملا کمیت و کیفیت تخمک ها دچار افت خواهد شد .پس از 30 سالگی شانس بچه دار شدن زنان در هر سال بین 3 تا 5 درصد کاهش خواهد یافت و در سنین بالای 40 کاهش باروری با شدت بیشتری روبرو خواهد شد.مهم ترین دلایل ناباروری زنان و عوامل موثر بر ناباروری موارد زیر می باشد که در ادامه به آن ها اشاره خواهد شد:

روش های درمان ناباروری


 1. آسیب دیدن لوله‌ های رحم بر اثر عفونت های لگنی، آندومتریوز و جراحی
 2. تغییرات و اختلالات هورمونی
 3. مشکلات دهانه رحم
 4. مشکلات رحمی مانند پولیپ یا فیبروم رحم
 5. اختلالات تخمدان
 6. بالا بودن سطوح هورمون پرولاکتین در خون
 7. ابتلا به سندروم  تخمدان پلی کیستیک(PCOS)
 8. یائسگی زودهنگام
 9. سایر دلایل

 ناباروری زنان چگونه تشخیص داده می شود؟

ناباروری زنان پس از انجام آزمایش اسپرموگرام و آنالیز اسپرم های مرد از لحاظ کمیت و کیفیت و اطمینان از عدم ناباروری درمردان با روش های بی شماری تشخیص داده خواهد شد .مهم ترین روش های تشخیص ناباروری زنان شامل موارد زیر می باشد:

 • انجام آزمایشات خون برای بررسی میزان و سطح هورمون های مختلف در بدن
 •  نمونه‌برداری از آندومتر یا دیوارۀ رحم
 • سونوگرافی واژینال
 • انجام عکس رنگی رحم یا هیستروسالپنگوگرافی
 • بررسی دقیق‌ تر رحم، تخمدان و لوله‌ های رحم با استفاده از عمل لاپاراسکوپی


ناباروری زنان چگونه درمان می شود؟

درمان ناباروری زنان با توجه به علت ناباروری متفاوت بوده و با روش های مختلفی انجام می شود .شایع ترین روش های درمان ناباروری زنان در مقالات ناباروری pdf به شرح زیر می باشد:


1-درمان دارویی:

درمان دارویی شایع ترین روش درمان ناباروری زنان در زنانی است که مبتلا به اختلالات عملکردی تخمدان و یا تنبلی تخمدان می باشند .در این حالت پزشک با تجویز داروهایی مانند کلومیفن‌ سیترات، لتروزول یا گنادوتروپین،سبب تحریک تخمدان ها و انجام تخمک گذاری خواهد شد و از این طریق ناباروری درمان خواهد شد.

درمان دارویی ناباروری


 2-تلقیح داخل رحمی اسپرم یا IUI:

این روش مناسب افرادی است که به علت دارا بودن مشکلات در دهانه رحم و یا اختلال در انتقال اسپرم به لوله های رحم دچار ناباروری می باشند .در این روش در روز تخمک گذاری پزشک با جمع آوری اسپرم ها و شست و شوی آن ها اسپرم های آماده شده را از طریق یک کانتر پلاستیکی باریک و بلند از طریق دهانۀ رحم به درون رحم تخلیه می نماید.

تشخیص ناباروری


3-لقاح خارج از رحم یا IVF:

این روش در افرادی که دچار ناباروری با دلایل نامشخص می باشند مورد استفاده قرار می گیرد .پس از بلوغ تخمک‌ ها پزشک با عمل پانکچر از راه واژن و با کمک سونوگرافی تخمک‌ ها را خارج نموده و پس از بارور شدن تخمک‌ ها  توسط اسپرم در آزمایشگاه به رحم مادر منتقل می‌شوند.

آی وی اف و درمان ناباروری


 4-لاپاراسکوپی:

در صورتی که به بیماری‌ های مرتبط با لوله‌ های رحمی یا دستگاه تناسلی دچار هستند، لاپاراسکوپی روش مناسبی برای باروری در شما محسوب می شود .در این روش با بازسازی و رفع مشکل اندام‌های تناسلی هر گونه زخم یا کیست‌های تخمدان خارج، و آندومتریوز درمان می شود .همچنین در صورت مسدود بودن لوله های رحمی عمل باز کردن آن ها با همین وش انجام خواهد پذیرفت .

لاپاراسکوپی و درمان ناباروری زنان


5-هیستروسکوپی:

استفاده از این روش برای رفع مشکلات رحم مانند پولیپ و تومور‌های فیبروئیدی یا رفع مشکلات لوله‌ های رحمی بسیار نافع بوده و از طریق ورود دستگاه هیستروسکوپ از طریق واژن به داخل رحم،انجام می شود.


6-اهدا کردن تخمک:

اهدا کردن تخمک مناسب زنانی است که دچار نارسایی تخمدان بوده و یا دچار اختلال در عملکرد تخمدان و یا عدم کیفیت تخمک می باشند .در این روش پس از مصرف داروهای باروری و تحریک تخمک‌گذاری در فرد اهداکننده، چند تخمک از تخمدان او استخراج و سپس با اسپرم همسر دریافت‌ کننده ترکیب می شود و در واقع عمل لقاح در آزمایشگاه صورت می‌گیرد، سپس تخمک‌ های بارور شده به رحم مادر انتقال می یابند.


7-رحم جایگزین:

زنانی که دچار مشکلات رحمی می باشند اما دارای تخمدان‌ ها و تخمک‌ های سالمی هستند، می‌توانند از این روش استفاده نمایند. در این روش، تخمک و اسپرم زن و شوهر در خارج از بدن و در شرایط آزمایشگاهی با هم ترکیب و سلول تخم به درون رحم فرد اهدا کنندۀ رحم جایگزین منتقل می‌شود تا جنین در رحم زن دیگری رشد کرده و متولد شود .


درمان های طبیعی ناباروری زنان

علاوه بر روش های یاد شده استفاده از روش های طبیعی نیز می تواند در زمینه درمان ناباروری زنان موثر واقع شود .در ادامه چند روش طبیعی درمان ناباروری زنان را به شما معرفی خواهیم نمود:


1- استفاده از غذاهای سالم و رژیم غذایی حاوی مواد غذایی موثر در باروری

یکی از بهترین روش های مبارزه با ناباروری، بهبود و اصلاح رژیم غذایی شما است. در مورد آنچه که می خورید دقت کنید و اغلب غذاهای موثر در باروری را در رژیم غذایی خود قرار دهید.مواد غذایی مانند گوشت به علت دارا بودن سطح بالایی از پروتئین در مبارزه با ناباروری در زنان بسیار موثر هستند. علاوه بر این، رژیم غذایی شما باید حاوی مقدار زیادی دانه های خوراکی روغنی و آجیل باشد. مصرف سبزیجات تازه و میوه ها را نیز جهت  افزایش میزان باروری فراموش نکنید .

درمان ناباروری زنان


2-کافئین دریافتی خود را کاهش دهید

زیاده روی در مصرف مواد حاوی کافئین مانند نوشابه و قهوه  احتمال ناباروری شما را تا 55٪ افزایش می دهد. کافئین موجود در این مواد برای تخمک زن بسیار مضر است و در نتیجه باعث کاهش شانس تخمک گذاری در شما می شود.

نشانه های ناباروری در زنان


3-خوب بخوابید

داشتن خواب کافی در طی شبانه روز ارتباط مستقیمی با باروری در شما دارد .هنگام خواب، هورمون های ضروری مانند ملاتونین و سروتونین که باروری زن را افزایش می دهند آزاد می شوند. بنابراین داشتن ساعات خواب کمتر باعث کاهش تولید میزان این هورمون ها می شود که به نوبه خود فاز لوتئال را کاهش می دهد. کاهش خواب در دوره بین تخمک گذاری و قاعدگی به طور خودکار شانس تخمک گذاری شما را کاهش می دهد. علاوه بر این، خواب ناکافی، توانایی بدن برای تنظیم آدرنالین و کورتیزول را که تهدیدی برای باروری در سطوح بالاتر است، تحت تاثیر قرار می دهد. خوابیدن حدود هفت ساعت برای باروری شما مفید است.

ناباروری درمردان


4-ورزش کنید

ورزش به صورت منظم سبب افزایش توان باروری و تقویت نیروی جنسی مردان خواهد شد .انجام تمرینات ورزشی علاوه بر کاهش وزن و لاغری می تواند روند تخمک گذاری را در شما بهبود بخشد .

ناباروری pdf


5-مدیریت استرس

داشتن زندگی بدون استرس در شرایط حال کمی بعید به نظر می رسد اما کنترل سطح استرس روزانه و افزایش آرامش در شما می تواند شانس بارداری را در شما افزایش دهد.

عوامل موثر بر ناباروری


6-استفاده از گیاهان و محصولات گیاهی

استفاده از گیاهان طبیعی به علت دارا بودن مواد معدنی بی شمار در درمان ناباروری با داروهای گیاهی بسیار سودمند است . یکی از بهترین نمونه ها، برگ گندم است که حاوی سطح بالایی از مواد معدنی است. برگ گزنه و برگ تمشک قرمز نیز می تواند در درمان ناباروری زنان موثر واقع شده و مشکلات رحمی را برطرف نماید .بنابراین جهت درمان ناباروری با طب سنتی از گیاهان ذکر شده حتما استفاده بفرمایید .

درمان ناباروری با داروهای گیاهی


7-مصرف آب به اندازه کافی

آب برای بدن ضروری است و اگر بدن دچار کم آبی شود شانس ناباروری افزایش می یابد. سطوح پایین آب در درون بدن سبب کاهش مایع مخاطی رحم و ممانعت از حرکت مؤثر اسپرم پس از مقاربت می شود. نوشیدن حداقل 6 لیوان آب به صورت روزانه یک درمان ضروری برای ناباروری است.

درمان ناباروری با طب سنتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.