امروز:05/07/2022
از بین بردن سنگ لوزه

روشهای از بین بردن سنگ لوزه+درمان قطعی سنگ لوزه

لوزه ساختار گوشتی نرمی است که در گلو وجود دارد و به علت این که یکی از اجزای سیستم ایمنیست شامل لنفوسیت هایی است که از طریق آن ها از ورود عفونت به ریه جلوگیری می کند .لوزه ها به طور 24 ساعته در حال محافظت از ما در برابر تهاجم باکتری ها و ویروس ها می باشند .در برخی موارد ساختاری سفید رنگ به اندازه برنج یا نخود بر روی لوزه ها تشکیل می شود که به آن سنگ لوزه گفته می شود .در هنگام ایجاد سنگ لوزه ،عملکرد لوزه مطلوبیت لازم را از دست داده و  سنگ لوزه سبب تورم لوزتین می شود .اگر علاقمندید تا در مورد سنگ لوزه روش های از بین بردن و درمان قطعی آن بیشتر بدانید مطالعه سلامت وب امروز را از دست ندهید .

سنگ لوزه چیست؟

سنگ لوزه دانه هایی سفید رنگ به اندازه برنج یا نخود می باشد که به راحتی قابل مشاهده نبوده و در اعماق بافت لوزه ها پنهان است .در صورت بزرگ شدن سنگ لوزه ، لوزتین متورم شده و در برخی موارد به علت سرماخوردگی های بیش از حد و تورم لوزه ها پزشک مجبور به در آوردن سنگ لوزه یا لوزه می شود .

درمان های تهاجمی سنگ لوزه


علل ایجاد سنگ لوزه چیست؟

لوزه ها از برآمدگی ها و شکاف هایی تشکیل شده است که باکتری ها ،مخاط و سلول های مرده در آن گیر کرده و با افزایش تدریجی این ذرات و تغلیظ آن ها توده سفید رنگی در انتهای لوزه ها می شود .در اثر کلسیفیته شدن این ذرات به سنگ لوزه تبدیل گشته و سبب التهاب لوزه می گردد . این موضوع اصلی ترین علت سنگ لوزه می باشد .عوامل دیگری که در بروز سنگ لوزه موثرند به شرح زیر می باشد:

 1. مصرف داروهای فشارخون که با ایجاد حس خشکی در دهان در بروز این عارضه تاثیر گذار می باشند .
 2. مشکلات سینوس ها
 3. آلرژی ها
 4. استعمال دخانیات
 5. مصرف مواد چرب و رنگی مانند آجیل ها و غذاهای سرخ کردنی در هنگام سرماخوردگی و …

علت سنگ لوزه


علایم ابتلا به سنگ لوزه

در صورت کوچک بودن این سنگ ها معمولا با علایم قابل توجهی روبرو نخواهیم شد اما در صورت بزرگ شدن سنگ لوزه که معمولا توسط تصاویر رادیولوژی و یا سی تی اسکن قابل مشاهده می باشد علایم زیر بروز پیدا خواهد نمود که در ادامه به معرفی و بررسی هر کدام از آن ها خواهیم پرداخت:


 • بد بو شدن دهان

اولین و اصلی ترین علامت ابتلا به سنگ لوزه بد بو شدن دهان یا هالیتوز می باشد که این مشکل در اثر عفونت گلو بروز پیدا می کند .برای اطمینان از بد بو بودن دهان به علت سنگ های موجود در لوزه تست خاصی به منظور بررسی و تعیین وجود ترکیبات سولفور در نفس این بیماران انجام می شود .در صورت وجود و افزایش غلظت ترکیبات بد بو در نفس این بیماران ،آن ها جهت برای بررسی بیشتر از حیث وجود یا عدم وجود سنگ لوزه به یک متخصص گوش و حلق و بینی ارجاع داده می شوند .

 


 • گلو درد

همه ما به خوبی می دانیم گلو درد یکی از علایم شایع در سرماخوردگی ها می باشد .اما گلو درد های ناشی از سنگ لوزه تنها در ناحیه قرار گیری سنگ لوزه احساس می شود .

درمان قطعی سنگ لوزه


 • ذرات سفید رنگ

در برخی موارد شما می توانید در انتهای گلوی خود توده ای از ذرات جامد سفید رنگ را مشاهده کنید که منشاء آن عموما سنگ لوزه می باشد .البته در برخی موارد این علامت به صورت مخفی بوده و تنها از راه تصویر برداری با اشعه ایکس و یا سی تی اسکن قابل مشاهده می باشد .


 • دشواری در بلع

در برخی موارد در صورت وجود این مشکل در لوزه ها شما احساس می کنید چیزی در پشت گلو وجود دارد و بسته به محل قرارگیری سنگ لوزه و اندازه آن ممکن است دچار دشواری در بلع شوید .


 • گوش درد

از آن جا که گوش ،حلق و بینی به هم ارتباط دارند و گذرگاه‌ های عصبی گوش و لوزه مشترک است، ممکن است در صورت وجود سنگ در لوزه ، بیمار دچار گوش درد نیز شود.

درمان سنگ لوزه با لیزر


 • تورم لوزتین

در صورت سخت شدن ترکیبات سفید رنگ جامد در پشت گلو امکان التهاب ناشی از عفونت و تورم لوزتین وجود دارد .


درمان های خانگی رفع سنگ لوزه کدامند؟

1 عصاره و دانه گریپ فروت به وسیله مخاط از ورود باکتری ها به لوزه جلوگیری نموده و در درمان این عارضه سودمند است.
2 سرنگ برای شست و شوی مخاط لوزه و ذرات سفید رنگ
3 هیدروژن پر اکسید این ترکییب به دلیل داشتن ترکیبات قوی اکسید کننده و آنتی سپتیک اثرات چشمگیری در درمان خواهد داشت .
4 سرم و قطره های بینی سرم و قطره های شست و شوی بینی با دارا بودن آب نمک در از بین بردن سنگ لوزه موثرند.
5 پروبیوتیک های خوراکی پروبیوتیک های خوراکی با بهبود عملکرد معده و روده از ایجاد ترکیبات سفید رنگ بر روی لوزه ها جلوگیری می کند.
6 دهانشویه حاوی اکسیژن با استفاده از این دهانشویه ها می توانید علاوه بر دوشیدن لوزه ها بر مشکلات ناشی از این عارضه غلبه نمایید .
7 مصرف مکمل های حاوی ویتامین مصرف مکمل های حاوی ویتامین سبب سالم ماندن لوزه ها خواهد شد.
8 آنتی بیوتیک ها مصرف آنتی بیوتیک ها و تکمیل دروه درمان با آن ها روشی سودمند برای درمان سنگ لوزه می باشد.
9 غرغره کردن آب نمک این امر برای رفع گلو درد و عفونت های چرکی این ناحیه بسیار مفید است .
10 مسواک زدن رعایت بهداشت دهان و دندان برای جلوگیری و درمان سنگ لوزه امری موثر می باشد .
11 سیر خواص ضد باکتری در سیر در از بین بردن سنگهای لوزه و جلوگیری از بازگشت آنها موثر است.
12 سرکه سرکه یکی از بهترین راه های درمان خانگی لوزه حفره دار به علت خواص ضدباکتریایی آن است.
13 جوش شیرین ترکیب جوش شیرین و آب ترکیبی قدرتمند برای دفع سنگ های لوزه است .

اکنون به تشریح مزایای استفاده از مواد زیر به عنوان درمان خانگی سنگ های لوزه خواهیم پرداخت.


1- عصاره و دانه گریپ فروت

عصاره دانه گریپ فروت یا (GSE)به علت دارا بودن خواص زیر در از بین بردن سنگ های لوزه سودمند شناخته شده است .

 • خواص ضد باکتری
 • خواص ضد ویروسی
 • خواص ضد عفونی کننده
 • خواص آنتی اکسیدانی
 • خواص ضد قارچ

این عصاره از کلسیفیکاسیون مخاط پشت گلو جلوگیری نموده و افزودن 5 تا 10 قطره از آن به یک لیوان آب سریع ترین راه حل مشکل شماست.

درمان سنگ لوزه با خاکشیر


2-سرنگ

سرنگ های سر کج یا خمیده برای مکیدن ذرات سفید رنگ موجود بر روی مخاط لوزه کارآمد می باشند .شما می توانید کمی آب نمک را توسط این سرنگ بکشید و از این راه برای آبیاری و ضد عفونی نمودن لوزتین خود استفاده نمایید .

درمان خانگی لوزه حفره دار


3- هیدروژن پر اکسید

این مایع بی رنگ که از آب و اکسیژن تشکیل شده است به دلیل دارا بودن ترکیبات آنتی سپتیک و اکسید کننده عاملی قدرتمند برای برطرف نمودن سنگ های لوزه به شمار می روند .مخلوط این ماده با آب به صورت مساوی و غرغره نمودن آن در دهان با ضد عفونی کردن محیط دهان و دندان ها ساده ترین راه درمان سنگ های لوزه شناخته شده است .

جراحی سنگ لوزه


4- سرم و قطره های شست و شوی بینی

سرم و قطره های شست و شوی بینی راه خانگی دیگری برای درمان این مشکل به شمار می آید .این مواد و ترکیبات با ضد عفونی کردن گلو و بینی علاوه بر رفع آلرژی ها ساده ترین راه شست و شوی بینی و گلو محسوب می شود.

از بین بردن سنگ لوزه


5- پروبیوتیک های خوراکی

مصرف پروبیوتیک های خوراکی جهت درمان نفس بدبو بسیار موثرند .این مواد غذایی از رشد باکتری های مضر در دهان جلوگیری نموده و سبب بهبود کلی بهداشت دهان و دندانتان خواهند شد .سایر مزایای استفاده از ترکیبات پروبیوتیک به شرح زیر می باشد:

 • محافظت از شما در برابر ابتلا به عفونت گوش ،گلو و بینی
 • محافظت از مینای دندان
 • سفید شدن دندان ها
 • جلوگیری از التهاب دهان و …

روش های خانگی درمان سنگ لوزه


6-دهانشویه حاوی اکسیژن

دهانشویه حاوی اکسیژن به علت داشتن ترکیبات دی اکسید کلرین و روی سبب برطرف شدن سنگ های لوزه در گلو می شود.

سنگ لوزه ودرمانش


7- مصرف مکمل های حاوی ویتامین

مصرف مکمل های حاوی ویتامین یک روش عالی برای خلاص شدن از سنگ های لوزه و سالم ماندن لوزه هاست .بدین منظور مصرف مکمل های حاوی گوگرد و ویتامین ث را از یاد نبرید .


8- آنتی بیوتیک

برخی از آنتی بیوتیک ها وجود دارند که می توانند شما را از شر سنگ های لوزه نجات دهند .در واقع پزشک متخصص گاهی آنتی بیوتیک ها را برای درمان عفونت و از بین بردن باکتری تجویز می‌کند.آنتی بیوتیک های مفید جهت سنگ لوزه و درمانش عبارتند از :آزیترومایسین،سفیکسیم،سفالکسین و ….


9-غرغره کردن آب نمک

سنگ لوزه سبب گلو درد و التهاب لوزتین می شود بنابراین غرغره کردن آب نمک علاوه بر کاهش درد و ناراحتی گلو روشی ساده برای از بین بردن سنگ های گلو شناخته شده است .


10-مسواک زدن

مسواک کردن دندان ها به وسیله یک مسواک برقی علاوه بر ضد عفونی نمودن محیط دندان در از بین بردن این سنگ ها نیز اثر مثبتی به همراه خواهد داشت .


11-سیر

خواص ضد باکتریایی سیر سنگ ها را از بین می برد و از بازگشت مجدد آن ها جلوگیری می کند.


12-سرکه

سرکه یکی از داروهای خانگی سنگ لوزه برشمرده می شود .بهترین سرکه برای استفاده در این مورد سرکه سیب می باشد .سرکه سیب به دلیل دارا بودن خواص ضد باکتریایی راه خانگی دیگر درمان سنگ های لوزه می باشد .بدین منظور یک قاشق غذاخوری سرکه سیب را به یک چهارم فنجان آب گرم اضافه کنید و  به خوبی با هم مخلوط نمایید .از این دهانشویه روزانه چندین بار استفاده نمایید .


13-جوش شیرین

ترکیب جوش شیرین با آب دهانشویه ای قوی برای ضد عفونی کردن محیط دهان و برطرف نمودن این سنگ ها می باشد .


سایر روش های درمان سنگ لوزه

1- لیزر

استفاده از لیزر روشی غیر تهاجمی برای رهایی از شکاف هاییست که سنگ لوزه در آن قرار گرفته است .درمان سنگ لوزه با لیزر با بی حسی موضعی قابل انجام می باشد و درد آن بسیار کم و دوران بهبود پس از انجام آن بسیار کوتاه است .

سنگ لوزه و ایدز

2-جراحی برداشتن لوزه

در صورتی که تمامی این درمان ها در شما بدون پاسخ باقی بماند پزشکان به ناچار از جراحی برداشتن لوزه (تانسیلکتومی)جهت خارج كردن سنگ لوزه استفاده می نمایند .این جراحی درمان قطعی سنگ لوزه بوده و به صورت تهاجمی  و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود .در حین جراحی  لوزه  با تیغ یا ابزار مخصوص جراحی برداشته و بافت آن تخریب خواهد شد .

دوشیدن لوزه ها


روش های پیشگیری از ابتلا به سنگ لوزه

 1. رعایت بهداشت و دندان به علت جلوگیری از تجمع و انباشته شدن ذرات غذا، باکتری‌ها و سلول‌ های پوستی می باشد .بنابراین مسواک بزنید از نخ دندان و دهانشویه مناسب با وضعیت دهانتان استفاده کنید .
 2. ترک سیگار باعث می شود تا پلاک هایی که بر روی دندان ها ایجاد شده بود از بین رفته و احتمال ابتلا به سنگ لوزه کاهش یابد .
 3. پیشگیری از ابتلا به عفونت های گلو ،دهان و دندان و سرماخوردگی های عفونی
 4. پیشگیری از ابتلا به ایدز چرا که اولین نشانه های این بیماری در سنگ لوزه ها مشخص خواهد شد .بنابراین سفید شدن سنگ لوزه و ایدز می توانند ارتباط معنا داری با همدیگر داشته باشند .

1 یک نظر

 1. m m پاسخ

  سلام
  نکته اول اینکه بافت لوزه بافت نرم و حساسیه من آبلیمو و نمک رو جهت ضد عفونی به داخل حفره ها منتقل کردم و فک کنم کار دست خودم دادم روی بافتها کاملا سفید شد احتمالا اسید آبلیمو برای این بافت زیادی قوی باشه
  کلا به این حساس بودن لوزه دقت داشته باشید هر دستوری رو روش پیاده نکنید
  یه وقت شما مشکل بوی دهانتون اونقدر حاد نیست که به فکر عمل بیفتید اما چند وقت یه بار لازم میبینید یه سنگ درشت رو دربیارید که بو به مرز آزاردهندگی نرسه اما با وسواس گرفتن در مورد لوزه ها و پیاده کردن هر دستور روی لوزه ممکنه حفره ها به هم وصل بشن یا گسترش پیدا کنن و دست آخر مجبور شید خودتون رو به تیغ جراحی بسپارید چون دیگه راحت امکان خارج کردن سنگهارو ندارید
  نکته دوم اینکه اصرار نداشته باشید همه ی سنگهای آشکار و نهان رو خارج کنید
  من خودم بیهوده حساس شدم و یه سنگ رو که پنهان هم بود خارج کردم
  قبل از اون مشکل بوی شدید دهان نداشتم اما بعدش پیدا کردم
  متوجه شدم زیر اون سنگ پنهان یک چاه عظیم بوده که یه لایه بافت در اثر زمان روشو پوشونده و من به دست خودم درشو باز کردم
  این فیلمو دیده بودم فکر میکردم تو خونه هم به این راحتی میشه داخل حفره هارو دید و تا تهش خالی کرد اما اینطور نیست این کار با دوربین مجهز به ذره بین اتفاق افتاده
  https://www.aparat.com/v/pfJZs

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.