خوردنی های مفید برای بیماران دیابتی

دیابت یکی از بیماری های شایع در دوران اخیر است که به دلیل ترشح پایین انسولین و افزایش قند خون ایجاد می شود .در صورت عدم درمان این بیماری اندامی مانند چشم ها ،کلیه ها و سیستم عصبی به شدت آسیب خواهند دید .برای این که  از عوارض دیابت در امان باشید علاوه بر چکاب منظم قند خون و انجام آزمایشات دوره ای و مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک از مواد غذایی اشاره شده در این مطلب برای تسریع روند درمان این بیماری استفاده کنید .

1- دارچین

دارچین ادویه معطری است که در درمان بسیاری از بیماری ها تاثیر بسزایی دارد .این ادویه با کنترل قند خون و کاهش سطح قند در خون و افزایش ترشح میزان انسولین می تواند در درمان دیابت سودمند یاشد .

دارچین و درمان دیابت

2- جو

استفاده از جو به جای برنج می تواند سبب کاهش میزان قند خون شما شود .این ماده غذایی سرشار از فیبر های محلول بوده و با کند نمودن فرآیند هضم غذا موجب جذب تدریجی قند در بدن می شود .

جو و درمان دیابت

3- گوشت ماهی

مصرف گوشت ماهی در بیماران دیابتی می تواند از بروز مشکلات قلب و عروقی در آن ها پیشگیری کرده و اسید های چرب موجود در این ماده غذایی ریسک  ابتلا به دیابت و مقاومت در برابر انسولین  را که از جمله فاکتور های اصلی ابتلا به ناراحتی های قلبی می باشد  کاهش می دهد.

گوشت ماهی و درمان دیابت

4- سبزیجات غیر نشاسته‌ای

سبزیجاتی مانند گوجه فرنگی، آرتیشو، قارچ، بروکلی، هویج و  فلفل دلمه‌ای  منبع غنی از  فیبرهای غذایی بوده و  هر کدام  عامل موثری در  کنترل قند خون به حساب می آیند .پس حتما این سبزیجات را برای درمان دیابت به سبد غذاییتان اضافه کنید .

خوردنی های مفید برای بیماران دیابتی

5-حبوبات

حبوبات سرشار از فیبر ها و پروتئین‌ ها بوده و جایگزین مناسبی برای پروتئین های حیوانی می باشند .  فیبرهای موجود در  حبوبات  چربی و قند خون تان را تنظیم کرده و نقش موثری در درمان دیابت دارند .

حبوبات و درمان دیابت

6- لبنیات کم چرب

این گروه از مواد غذایی منبع غنی از پروتئین و کلسیم بوده و باعث افزایش مقاومت بدن در برابر انسولین می شوند .مصرف روزانه مواد لبنی می تواند در کاهش وزن و درمان دیابتتان تاثیر مثبتی داشته باشد .

درمان دیابت با مواد لبنی

7-سیب

این میوه کالری بسیار پایینی دارد و با دارا بودن فیبری به نام پکتین از گرسنگی شما جلوگیری می کند .مصرف سیب در بیماران دیابتی در کاهش قند خون موثر بوده و میوه مناسبی برای این بیماران به شمار می آید .

سیب میوه دیابتی ها

8- سیر

سیر ماده غذایی مفیدی برای کبد بوده و در تنظیم میزان قند خون نقش پر رنگی دارد.این سبزی خطر ابتلا به بیماری‌ های قلبی عروقی را در شما کاهش داده و با دارا بودن ترکیبات گوگردی و آلیسین در درمان دیابت و کنترل قند خون نافع است.

سیر و درمان دیابت

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *